business
Kruk zapaci nowy podatek najwczesniej za kilka lat
Lider rynku windykacyjnego jako pierwszy sposrod spoek notowanych na GPW przedstawi szacunki dotyczace wpywu globalnego podatku wyrownawczego.
Od stycznia 2025 r. zacznie obowiązywać ustawa o opodatkowaniu wyrównawczym jednostek składowych grup międzynarodowych i krajowych. Nowe przepisy mają zapewnić minimalny poziom opodatkowania międzynarodowych grup przedsiębiorstw oraz dużych grup krajowych w UE. Gdy nie będą spełniać wymogu opodatkowania na poziomie minimum 15 proc. (wymaganych przez ustawę) w danym roku i w danej jurysdykcji, zapłacą podatek wyrównawczy. W ten sposób UE chce zapobiegać sytuacjom, w których decyzja o ulokowaniu inwestycji w danym państwie podyktowana jest jego atrakcyjnością podatkową. Kruk będzie jedną z około 7 tys. europejskich firm, które będą podlegały ustawie dostosowującej przepisy do Dyrektywy Rady UE 2022/2523 z 14 grudnia 2022 r., oraz jedną z 40 polskich spółek matek wraz ze spółkami podporządkowanymi. Globalnym podatkiem wyrównawczym będą objęte grupy kapitałowe, które przez dwa z czterech lat podatkowych bezpośrednio poprzedzających rok podatkowy osiągną skonsolidowane przychody powyżej 750 mln EUR. Kruk ocenia, że taki poziom przychodów uzyska najwcześniej w latach 2025-26. Tym samym będzie zobowiązany do zapłaty podatku wyrównawczego po raz pierwszy za 2027 r., o ile efektywna stopa podatkowa w danej jurysdykcji (skalkulowana według zasad określonych w ustawie) będzie niższa niż 15 proc. Po trzech kwartałach 2024 r. skonsolidowane przychody Kruka wyniosły 2,325 mld zł (534 mln EUR według kursu NBP z 18 października). Największa firma windykacyjna w Polsce prowadzi działalność także na kilku rynkach zagranicznych: w Rumunii, Hiszpanii, we Włoszech, we Francji, w Niemczech, Czechach i na Słowacji. W trzech ostatnich krajach Kruk nie nabywa już nowych portfeli wierzytelności, koncentrując się na obsłudze tych, w które zainwestował kilka lat temu. Dokument, który został przyjęty przez Senat 6 listopada, a podpisany przez prezydenta 12 dni później nakłada na zarządy polskich spółek obowiązek gromadzenia danych, raportowania według nowych zasad i rozliczania nowego podatku w kraju, a nie jak dotychczas przez zagraniczne centralne.
PREV NEWSKBW Commerzbank moze byc o 35 proc. drozszy po przejeciu przez UniCredit
NEXT NEWSAwaria podmorskiego kabla telekomunikacyjnego miedzy Finlandia i Niemcami
"Solidarnosc" aktualizacja KPEiK moze naruszyc zasady bezpieczenstwa energetycznego Polski
Planowana aktualizacja Krajowego Planu w dziedzinie Energii i Klimatu KPEiK moze doprowadzic do zakocen ciagosci zasilania w energie elektryczna i naruszenia zasad bezpieczenstwa energetycznego wynika z raportu ktory we wtorek przedstawia Slasko-Dabrowska "Solidarnosc".
Molecure rusza z oferta. Micha Soowow wezmie udzia
Giedowy biotech kierowany przez Marcina Szumowskiego rozpocza budowe ksiegi popytu na akcje nowej emisji. Wpywy maja pomoc w sfinansowaniu badan na ktore do konca przyszego roku spoka chce wydac prawie 100 mln z.
Rekordowa zdolnosc kredytowa polskich rodzin. I tak nie wystarczy na zbyt wiele
Jak wskazuja analitycy HREI polskie rodziny moga pochwalic sie rekordowa zdolnoscia kredytowa. Trzyosobowa rodzina z dochodem na poziomie dwoch srednich krajowych moze pozyczyc na zakup mieszkania prawie 760 tys. z. Niestety nie rowna sie to rekordowym mozliwosciom na rynku mieszkaniowym.
Kolejna siec sklepow wkracza na warszawska giede
Ostatnio warunki rynkowe sa trudne na GPW dominuje kolor czerwony ale chorwacka siec dyskontow Studenac rozpoczyna oferte publiczna akcji. Jej wartosc przy zaozeniu sprzedazy wszystkich oferowanych akcji po cenie maksymalnej dla polskich inwestorow moze wyniesc prawie 800 mln z.
Sasin Mrozenie cen energii do wyborow. A pozniej jak w 2011 roku
Byy szef MAP Jacek Sasin skomentowa rzadowa zapowiedz czasowego zamrozenia cen energii.
Sankcje jednak dziaaja. Rosja traci miliony dolarow na kluczowym rynku
Eksport diamentow z Rosji do Indii spad we wrzesniu o 96 proc. w porownaniu z poprzednim rokiem pisze agencja Interfax powoujac sie na dane indyjskiego ministerstwa handlu i przemysu. Te dane potwierdzaja trend w relacjach obu krajow dotyczacy handlu diamentami ktory utrzymuje sie od kilku miesiecy. Indie to najwieksze na swiecie centrum obrobki tych kamieni szlachetnych.