business
Japonski Yanmar ma polskie plany
Japonski koncern przemysowy Yanmar przeja czeska spoke i w efekcie pojawi sie w Polsce. Dostrzega potencja w energetyce rozproszonej a polski rynek uwaza za perspektywiczny.
Na początku listopada Yanmar kupił od funduszu Jet Investment czeską firmę Tedom Group , która przez spółkę zależną Tedom Poland jest obecna także na polskim rynku. Yanmar to międzynarodowa grupa przemysłowa z siedzibą w Japonii. W jej asortymencie znajdują się urządzenia stosowane w przemyśle, energetyce, transporcie morskim czy rolnictwie, w tym silniki, generatory i pompy. W kończącym się w marcu ostatnim roku obrotowym grupa miała przychody w wysokości 1,08 bln JPY (około 28,4 mld zł) i zysk netto na poziomie 50,3 mld JPY (około 1,3 mld zł). Zapytaliśmy Yanmar o plany. Okazuje się, że nowo nabyta grupa może stać się przyczółkiem do dalszej ekspansji rynkowej w wykonaniu japońskiego koncernu. – Wspólnie z Tedom Yanmar zbada możliwości w regionie Europy Środkowo-Wschodniej i będzie wspierać lokalne inicjatywy mające na celu dalszą dekarbonizację i wspieranie rozproszonej produkcji energii o niskiej emisji gazów cieplarnianych. Polska wydaje nam się interesująca jako miejsce do dalszego wzrostu, dlatego podjęto inicjatywy mające na celu wejście także na ten rynek – mówi Paul Bartels z biura komunikacji Yanmar. Dodaje, że Yanmar bierze pod uwagę zarówno rozwój organiczny, jak i przejęcia, w zależności od rynku. Nie precyzuje jednak, która z tych dróg jest bardziej prawdopodobna w Polsce. Tedom to producent jednostek kogeneracyjnych, wytwarzających w skojarzeniu energię elektryczną i ciepło. Firma podaje, że jej urządzenia mogą znaleźć zastosowanie zarówno w ciepłownictwie, jak i budynkach użyteczności publicznej czy na przykład w oczyszczalniach ścieków. Tedom oferuje też usługi związane z optymalizacją zarządzania energią w przedsiębiorstwie. W tym roku zakłada wzrost przychodów o 25 proc. do około 315 mln EUR (około 1,37 mld zł). Ma w planach dalszy rozwój w obszarze kogeneracji i dostarczania energii. – Operacyjnie i strategicznie nic się dla Tedom nie zmienia. Kontynuujemy dynamiczny rozwój zarówno w sektorze przemysłowym, jak i energetycznym – mówi Ladislav Zeman, prezes czeskiej grupy, cytowany w komunikacie o przejęciu. Na początku tego roku czeska firma podpisała umowę joint venture z polską firmą inżynieryjno-budowlaną Polimex-Mostostal. Powstała wówczas spółka Polimex Energo, która specjalizuje się w produkcji i sprzedaży ciepła, chłodu i energii elektrycznej z zasilanej gazem kogeneracji. – Tedom był atrakcyjnym celem przejęcia dla Yanmar, ponieważ asortyment produktów grupy uzupełnia nasz własny, a także uzupełniamy się nawzajem pod względem geograficznym – wyjaśnia Paul Bartels. Jednostki kogeneracyjne, takie jak te oferowane przez Tedom, to przykład rozwiązania zaliczanego do energetyki rozproszonej. To model, w którym energię produkują niewielkie, lokalne źródła, które mogą uzupełniać lub przynajmniej częściowo zastępować dostawy energii z sieci.
UKE chce minimum 25 mld z w aukcji 5G
Rynkowy regulator ustali cene wywoawcza pojedynczego bloku w aukcji czestotliwosci 700800 MHz na 356 mln z. Po konsultacjach obnizy pierwotne oczekiwania ale liczy na licytacje.
"Foreign Affairs" panstwa spoza Europy coraz istotniejsze dla losow wojny w Ukrainie
Pozaeuropejskie kraje takie jak Iran czy Korea Ponocna maja coraz wieksze znaczenie dla losow wojny Rosji przeciwko Ukrainie za to brak zdecydowanych dziaan Europy wobec rosyjskiej inwazji pokazuje jej sabnaca pozycje na arenie miedzynarodowej - oceni magazyn "Foreign Affairs".
Czoowy gracz na polskim rynku dyskontow apie oddech. Entuzjazm inwestorow
Od razu po rozpoczeciu piatkowych notowan na warszawskim parkiecie mocno pozytywnie wyrozniao sie Dino ktorego akcje po poudniu zyskiway nawet w dwucyfrowym tempie. Inwestorzy pozytywnie odebrali wyniki dyskontowej grupy za III kwarta.
Sprawa Palikota. Prokuratura odmawia sledztwa w sprawie przekroczenia uprawnien
Odmowiono wszczecia sledztwa w sprawie przekroczenia uprawnien przez prokuratorow w zwiazku z wykorzystaniem tresci znajdujacych sie w telefonie podejrzanego Janusza Palikota i domniemanym naruszeniem tajemnicy obronczej - poinformowaa w piatek Prokuratura Krajowa.
MON robi zakupy dla wojska. Kontrakt za ponad miliard zotych
Ministerstwo Obrony Narodowej MON zawaro umowe o wartosci ponad 1 mld z na dostawe wozow dla wyrzutni rakietowych Langusta. Ich liczba jest tajna.
Tankowanie wciaz tansze niz przed rokiem. Niebawem zmiana w cennikach
"Ceny na pylonach stacji paliw sa w tym roku na duzo nizszym poziomie niz o tej porze rok temu" - wylicza e-petrol w cotygodniowej analizie detalicznego rynku paliw. Analitycy dodaja jednak ze w hurcie wyraznie rosna ceny diesla i LPG co najpewniej sprawi ze w przyszym tygodniu kierowcy tankujacy olej napedowy i autogaz zapaca nieco wiecej. Pocieszac moze fakt ze swiatowe trendy moga skaniac krajowych producentow paliw do ustabilizowania cennikow.