business
GPW wybory w USA odliczone
Zgodnie z oczekiwaniami srodowe notowania na rynkach akcji zostay zdominowane przez reakcje inwestorow na wyniki wyborow w USA.
Pierwsze sygnały, iż Partia Republikańska zdobędzie przewagę w Senacie oraz czytelne wskazania, iż Donald Trump wygra wybory prezydenckie ożywiły popyt na rynku kontraktów na amerykańskie indeksy, wzmocniły dolara i generalnie podniosły apetyt na ryzyko. Nieco więcej wątpliwości widać było na szykujących się do sesji rynkach europejskich, ale w pierwszej godzinie optymizm udzielił się również bliskiemu otoczeniu GPW. W efekcie, rynek zignorował osłabienie złotego do dolara o około 2 procent i zaczął sesję zwyżką WIG20, która w pierwszej godzinie została znacząco poszerzona razem ze wzrostami w Europie. W kolejnych godzinach na rynki europejskie zaczęły przesączać się wątpliwości i GPW osunęła WIG20 pod poziom wczorajszego zamknięcia. Finalnie WIG zyskał skromne 0,21 procent przy przeszło 1,06 mld złotych obrotu, gdy indeks szerokiego rynku WIG wzrósł o 0,29 procent z licznikiem obrotu pokazującym niespełna 1,23 mld złotych. Z perspektywy końca sesji rozdanie można uznać za kolejny dzień zagrany w ramach zmienności generowanej najpierw pozycjonowanie się rynków pod wynik wyborów w USA, która dziś przeszła w fazę pozycjonowania się pod potencjalne konsekwencje zmiany układu władzy w Waszyngtonie. Należy założyć, iż temat reakcji rynków na efekty wyborów w USA nie został zakończony, ale jutro uwaga inwestorów przesunie się na listopadowe posiedzenie FOMC i przyszłość polityki monetarnej amerykańskiego banku centralnego. Jak zawsze, GPW będzie mogła zareagować na czwartkowe sygnały z Fed dopiero w piątek rano, ale trudno od rynku w Warszawie oczekiwać teraz szukania swojej ścieżki i należy zakładać wysokie skorelowanie nastrojów z otoczeniem. Z perspektywy technicznej dzisiejszą sesję należy uznać za wpisującą się w ostatnią zmienność WIG20, ale też podtrzymującą kontakt WIG20 z rejonem 2260 pkt., który od pierwszej połowy września stał się punktem równoważenia się sił podaży i popytu. W szerszej perspektywie patrząc zakończenie kampanii wyborczej w USA należy uznać za pozytywne i pozwalające przejść rynkom w okres pozycjonowania się pod wzrostową końcówkę roku.
PREV NEWSEkonomisci wygrana Trumpa to mniej obnizek stop w USA
NEXT NEWSPKO BP obnizka stop procentowych moze nastapic jeszcze w pierwszej poowie 2025 r.
Drozyzna znow wraca do sklepow. Sabosc konsumpcji bije w gospodarke
Ceny w sklepach znow rosna coraz szybciej. W pazdzierniku byy srednio o 54 proc. wyzsze niz przed rokiem. W efekcie sabnie konsumpcja czyli gasnie najwazniejszy silnik gospodarki.
By Mikołaj Fidziński, Piotr MazurkiewiczGapowicze w NATO. Ktore kraje nie wydaja wymaganych 2 proc. na obronnosc
W 2024 r. najpewniej dziewieciu z 32 czonkow sojuszu nie wyda zalecanych 2 proc. na obronnosc. Po dojsciu do wygranej Donalda Trumpa presja na panstwa ktore jada na gape wzrosnie.
By Maciej MiłoszHistorycznie wolne ozywienie gospodarcze. Eksperci alarmuja
Sabosc polskiej gospodarki w miesiacach letnich sygnalizoway od pewnego czasu dane miesieczne.
Ropa zdrozaa trzecia sesje z rzedu
Czwartkowe notowania ropy przyniosy wzrost wyceny surowca. Jednak ostateczne wyniki byy sporo sabsze niz zyski osiagane w ciagu dnia.
Zmeczenie na Wall Street. Powell podcina skrzyda
Indeksy amerykanskich gied traciy na wartosci podczas czwartkowej sesji. Czesc analitykow tumaczy to zmeczeniem rynku po spektakularnej fali wzrostow bedacej nastepstwem zwyciestwa Donalda Trumpa w prezydenckiej potyczce z Kamala Harris.
Powell Fed nie musi spieszyc sie z obnizkami stop procentowych
Czwartkowe wystapienia szefa Rezerwy Federalnej byo jednoznaczne w swoim przekazie. Amerykanskie wadze monetarne nie widza pilnej potrzeby agodzenia swoje polityki.