business
Bunkier na prywatnej dziace. Panstwo planuje "pokojowe" wywaszczenia
I nie tylko dziake ale i dom czy pole na mocy jednej decyzji ministra obrony narodowej bedzie mozna odebrac wascicielowi w imie obronnosci kraju. Propozycja podzielia posow choc na stole a bardziej na bunkrach leza spore pieniadze. Wywaszczony miaby bowiem otrzymac rownowartosc 200 proc. wartosci rynkowej odebranej nieruchomosci.
I nie tylko działkę, ale i dom czy pole na mocy jednej decyzji ministra obrony narodowej będzie można odebrać właścicielowi w imię obronności kraju. Propozycja podzieliła posłów, choć na stole (a bardziej na bunkrach) leżą spore pieniądze. Wywłaszczony miałby bowiem otrzymać równowartość 200 proc. wartości rynkowej odebranej nieruchomości. fot. PhotopankPL / / Shutterstock Fundacja Dobre Państwo złożyła projekt ustawy, której głównym celem byłoby m.in. zapewnienie terenów pod budowę umocnień na granicy i rowów przeciwczołgowych czy bunkrów wewnątrz kraju. W opinii jej prezesa Witolda Sokolskiego, "w czasie pokoju zajęcie prywatnych terenów na cele obronne może stanowić prawny problem, a zwykła, cywilna ścieżka trwać może długie miesiące, jeśli nie lata" - mówi w "Gazecie Prawnej". Stąd też pomysł, by ją usprawnić. W ocenie fundacji znaczące uproszenie procedury mogłoby wyglądać następująco: nieruchomość na mocy szefa MON byłaby zajmowana na" cele niezbędne dla obronności kraju". W tym więc przypadku potrzebna byłaby zaledwie decyzja administracyjna, by przenieść własność nieruchomości z osoby prywatnej na Skarb Państwa. Aby zapobiec konfliktom, z budżetu państwa popłynęłaby rekompensata w wysokości 200 proc. ceny rynkowej zajętej nieruchomości. Jednak jak wynika z wyliczeń fundacji, to i tak byłby niewielki odsetek kosztów, które państwo musiałoby ponieść, gdyby chciało zarekwirować ziemię, korzystając ze ścieżki cywilnej. Posłowie i senatorowie są zgodni, że konieczne jest wzmocnienie szczególnie wschodniej granicy kraju, jednak z drugiej strony nie są pewni, czy budżet udźwignie takie koszty. opr. aw Źródło:
PREV NEWSMaciej Lasek kresli scenariusze dla Lotniska Chopina. "Bedzie dziaac ale w okrojonej formie"
NEXT NEWSJest postepowanie ws. zablokowania kontroli NIK w Orlenie
Protestowali przeciwko importowi nawozow i zwolnieniom. "Od trzech lat nie ma podwyzek"
W srode w Szczecinie odby sie protest kilkuset zwiazkowcow ktorzy domagali sie m.in. zamkniecia granic UE dla nawozow ze Wschodu zatrzymania redukcji zatrudnienia w Zakadach Chemicznych Police i przywrocenia stosowania zawieszonych skadnikow wynagrodzen. "Tylko w tym roku nastapi wzrost importu do Polski z Rosji i Biaorusi o 60 proc." - podkresli Andrzej Malicki przewodniczacy "Solidarnosci" w Z.Ch. Police.
Gowne indeksy zwyzkuja w WIG20 liderem wzrostow jest LPP
Srodowa sesja od otwarcia notuje wzrosty. W WIG20 rosna akcje wiekszosci spoek liderem wzrostow sa akcje LPP rosna o prawie 5 proc.
LOT spodziewa sie w tym roku rekordowej liczby pasazerow
PLL LOT do konca pazdziernika przewiozy ponad 9 mln pasazerow w caym 2025 moze to byc ponad 105 mln osob ten rok bedzie rekordowy - poinformowa w srode rzecznik spoki Krzysztof Moczulski. Jak doda LOT w tym roku uruchomi dziewiec nowych kierunkow za tydzien ruszy poaczenie na Teneryfe.
Posowie szykuja sie na budzetowe swiete krowy
Sejmowa Komisja Finansow Publicznych w czwartek ma zajac sie poprawkami do projektu przyszorocznego budzetu ktore zmniejszaja wydatki tzw. budzetowych swietych krow. Mowa o ponad 300 mln zotych.
Guindos z EBC stopy beda spadac ale konieczna wielka ostroznosc
Wiceprezes Europejskiego Banku Centralnego Luis de Guindos powiedzia ze jest jasne iz stopy procentowe w strefie euro beda malay ale luzowanie polityki pienieznej nie moze byc pospieszne z powodu niepewnosci dotyczacych m.in. handlu miedzynarodowego i globalnych konfliktow informuje Bloomberg.
Komisja Europejska rozwazy zmiany w podatku od importu sladu weglowego
Komisja Europejska rozwazy zmiany w podatku od importu sladu weglowego by ochronic europejski przemys przed jego kosztami - napisa w srode Bloomberg powoujac sie na wysokiego ranga urzednika w KE. Przed wycofywaniem darmowych pozwolen na emisje CO2 dla rodzimych firm przestrzeg niedawno Mario Draghi.