Home/business/Branza pirotechniczna bije na alarm ws. stref wolnych od fajerwerkow. "Prace straci kilkadziesiat tysiecy osob"

business

Branza pirotechniczna bije na alarm ws. stref wolnych od fajerwerkow. "Prace straci kilkadziesiat tysiecy osob"

Upadnie tysiace maych firm a prace straci nawet kilkadziesiat tysiecy osob - alarmuje branza pirotechniczna w Polsce. Ma to zwiazek z trzema projektami ustaw dotyczacymi dobrostanu zwierzat ktore prowadza do zakazu swietowania z fajerwerkami. Branza obawia sie ze wprowadzenie przepisow moze byc przesadzone dlatego proponuje wprowadzenie tzw. stref wolnych od fajerwerkow. W jej ocenie ma to byc rozwiazanie kompromisowe.

October 22, 2024 | business

Według Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki (SIiDP), każdy z trzech projektów ustaw związanych z dobrostanem zwierząt, może doprowadzić do szybkiej likwidacji branży pirotechnicznej w naszym kraju. - alarmują przedsiębiorcy w piśmie przekazanym Interii Biznes. To przede wszystkim małe i średnie firmy rodzinne z wieloletnią tradycją - i to oni głównie obawiają się nowych przepisów. Producenci ostrzegają, że nowe prawo może ostatecznie . "To klasyczny przykład wylewania dziecka z kąpielą" - przestrzega Marta Smolińska, prezes Stowarzyszenia Importerów i Dystrybutorów Pirotechniki. " - dodaje mecenas Piotr Kruk z Kancelarii Dudkowiak Kopeć sp. J. Według producentów , z czym aktualnie nie mamy do czynienia. "W miejsce certyfikowanych produktów pojawią się nielegalne, z przemytu, których sprzedaż zasili jedynie szarą strefę" - ostrzega SIiDP. Powołuje się ono na przykład Holandii, gdzie bez certyfikatów bezpieczeństwa, do sprzedaży na czarnym rynku. Branża pirotechniczna w obawie, że wprowadzenie nowych przepisów może być przesądzone, już nie chce całkowitego zaniechania wprowadzenia przepisów chroniących zwierząt. Zamiast tego zmienia ton i proponuje . "Wraz ze wzrostem świadomości społecznej . Nam również leżą one na sercu. Dlatego zaproponowaliśmy rozwiązanie kompromisowe, uwzględniające opinie i interesy wszystkich zainteresowanych" - mówi Smolińska. Te ostatnie miałyby zostać objęte zakazem z racji tego, że charakteryzują się wysokim poziomem zabudowy i zaludnienia, co eliminowałoby zjawisko odbić i natężeń akustycznych. Miasta takie, jak Berlin, Hamburg, Monachium, Hanower, Brema czy Norymberga wprowadziły tak zwane "zony", czyli strefy, w których zakazane jest korzystanie z fajerwerków przez użytkowników indywidualnych. "Strefowe podejście jest bardziej elastyczne i może być lepiej akceptowane przez społeczeństwo, ponieważ nie odbiera całkowicie możliwości korzystania z fajerwerków, ale ogranicza ich negatywne skutki" - uważa mecenas Piotr Kruk. Polacy sceptycznie podchodzą do całkowitego , wszystko z powodu przywiązania do świętowania ważnych wydarzeń przy użyciu tego rodzaju pirotechniki. Z badań Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna prowadzonych w latach 2021 -2024 wynika, że aż . Jakie jest nastawienie do wprowadzenia stref wolnych od pirotechniki? Jak wynika z Ogólnopolskiego Panelu Badawczego Ariadna, aż . Co ciekawe, panuje ponadpartyjna zgoda w elektoratach. Strefy popiera 75 proc. wyborców KO, 76 proc PiS, 78 proc. Trzeciej Drogi i 67 proc. Lewicy.

SOURCE : interiabiznes
RELATED POSTS

LATEST INSIGHTS