business
Beda napiecia. Eksperci analizuja gospodarcze konsekwencje wygranej Trumpa
Powrot do Biaego Domu Donalda Trumpa moze stanowic duze wyzwanie dla relacji Unii Europejskiej ze Stanami Zjednoczonymi. W wielu sprawach - od handlu po pomoc wojskowa dla Ukrainy - stanowisko republikanow budzi obawy na Starym Kontynencie. Niepokoi tez dobrze znana z poprzedniej kadencji tendencja do protekcjonizmu i podejscie Najpierw Ameryka - America First.
Europa obawia się konsekwencji znanego jej sprzed czterech lat protekcjonizmu. Stany Zjednoczone są głównym partnerem handlowym UE. W ciągu ostatniej dekady wymiana między oboma stronami wzrosła ponad dwukrotnie. Dla UE, której handel towarowy z Waszyngtonem osiągnął w 2022 r. 870 mld euro, nałożenie takich ceł byłoby znaczącym ciosem. Ekspert Rady Atlantyckiej (Atlantic Council), Jörn Fleck, ostrzegał niedawno, że Jego zamiarem - twierdzi - miałyby być negocjacje dotyczące wzajemnego handlu na niekorzystnych dla Europy warunkach. UE najczęściej wysyła do USA leki, produkty farmaceutyczne i pojazdy. A z powrotem dostaje gaz ziemny, oleje napędowe i ropę naftową. Jeśli obietnica dotycząca ceł wejdzie w życie, Komisja Europejska rozważa podjęcie działań. O wiele wyższe cła - wynoszące 60 proc. - miałyby objąć towary importowane z Chin. Ta obietnica Trumpa też nie wszystkim się spodobała. Eksperci twierdzą, że przez akcje odwetowe Pekinu amerykańscy producenci poniosą duże straty. Przypominają, że dla prezydenta USA Joe Bidena "jedynym sposobem, by Stany Zjednoczone wygrały strategiczną konkurencję z Chinami, jest posiadanie sojuszy". Jedną z najbardziej delikatnych kwestii między UE a Stanami jest finansowe i wojskowe wsparcie Waszyngtonu dla Ukrainy. Od czasu rosyjskiej inwazji, w lutym 2022 r., Waszyngton jest jednym z głównych sojuszników Kijowa. Donald Trump wielokrotnie krytykował tak hojne wsparcie Ukrainy i wyrażał zamiar ograniczenia tej pomocy. w drodze porozumienia z prezydentem Rosji, Władimirem Putinem. „Jednym ze scenariuszy jest ten, że Trump wstrzyma dostawy broni na Ukrainę” – powiedział w wywiadzie dla Euronews Bart Szewczyk, analityk z German Marshall Fund. Taka decyzja - ostrzegają eksperci - osłabiłaby sojusz transatlantycki i obniżyłaby poziom bezpieczeństwa w Europie. Przywódcy europejscy w dużym stopniu polegają na Stanach Zjednoczonych w zakresie zrównoważenia sił militarnych w regionie, zwłaszcza przeciwko Rosji. Na wiecu wyborczym w lutym Trump ostrzegł, Chodzi o przekazanie na obronność 2 proc. PKB. Waszyngton obecnie finansuje około 16,2 proc. swojego budżetu NATO - tyle samo, ile wnosi do niego Berlin. Stany Zjednoczone skarżą się, że wielu z 31 członków Sojuszu Północnoatlantyckiego nie spełnia rocznego celu wydatków na obronę wynoszącego co najmniej 2 proc. PKB. Przypomnijmy, że rekordzistą w UE jest POlska, której wydatki na obronność szacowano na 3,9 proc. PKB. Konsekwencje gospodarcze nowego scenariusza politycznego w Stanach Zjednoczonych określili tamtejsi analitycy. Twierdzą, że Liczą też na spadek podatków i prognozują wzrost stóp procentowych. Analitycy zwracają uwagę, że Informują o zyskach indeksu Nasdaq, amerykańskiej giełdy papierów wartościowych. Jeszcze przed otwarciem akcje Tesli zaliczanej do najbardziej wzrostowych firm, zyskały 13 proc. Prawdopodobnie dzięki roli, jaką Elon Musk mógłby odegrać w nowej administracji Donalda Trumpa.
PREV NEWSKurs euro blizej parytetu z dolarem zwyciestwo Trumpa wstrzasa rynkiem walutowym
NEXT NEWSCzy Biay Dom uratuje go od szarych wieziennych krat Czekaja na niego cztery akty oskarzenia
Mapa GPW Pekao PKO BP Orlen KGHM i Text w centrum uwagi
Banki ciagna w gore WIG20 ktory nalezy do najsilniejszych w Europie.
"The Economist" zwyciestwo Trumpa wstrzasnie swiatem moze skonic do agresji Rosje i Chiny
"The Economist" pisze w czwartek komentujac wynik wyborow w USA ze zwyciestwo Donalda Trumpa wstrzasnie swiatem i moze skonic do agresji Rosje i Chiny. Rzady kandydata Republikanow beda kosztowne dla sojusznikow Waszyngtonu a zwaszcza dla Europy - prognozuje tygodnik.
Cristiano Ronaldo kupi kompleks sportowy w centrum Lizbony
Kapitan pikarskiej reprezentacji Portugalii Cristiano Ronaldo naby kompleks sportowy Lisboa Racket Centre w stolicy tego kraju. W skad obiektu wchodzi kilkanascie kortow do gry w tenisa squasha oraz padla.
Czechom i Polsce potrzebna amunicja. MON Przemys zbrojeniowy gotowy na wspoprace
Jestesmy zdeterminowani mamy wspolne stanowisko i bedziemy do tego dazyc by zaciesnic wspoprace polskiego i czeskiego przemysu obronnego w tym w zakresie produkcji amunicji - powiedzia wicepremier szef MON Wadysaw Kosiniak-Kamysz po spotkaniu z minister obrony Czech Jana Cernochova.
Japonia pomoze Polsce z atomem. Umowa podpisana
Zapowiadane spotkanie polskiej minister z przedstawicielem japonskiego rzadu doszo do skutku. Efektem jest umowa o wspopracy w obszarze energii jadrowej.
Ozywienie sprzedazy detalicznej w Europie. Polska na przeciwnym biegunie
Wrzesniowe dane Eurostatu o sprzedazy detalicznej w strefie euro i Unii Europejskiej okazay sie lepsze od oczekiwan ale w przypadku Polski powodow do radosci nie ma. Zanotowane u nas spadki byy jednymi z najwyzszych na Starym Kontynencie.