business
Atal z dwucyfrowym wzrostem
Deweloper po trzech kwartaach zwiekszy zysk netto o ponad 30 a przychody o ponad 40 proc.
Między styczniem a wrześniem 2024 r. giełdowy Atal przekazał klientom 2021 mieszkań, osiągając 1,2 mld zł przychodów, a więc o ponad 41 proc. więcej niż rok wcześniej. Skonsolidowany zysk netto spółki wyniósł przy tym 254,8 mln zł, co oznacza wzrost o ponad 30 proc. r/r. - W III kw. 2024 r. przekazaliśmy klientom ponad 800 mieszkań. Pozwoliło nam to rozpoznać w przychodach na koniec września ponad 2 tys. lokali. Zgodnie z naszymi założeniami kontynuujemy harmonogramy budów i wejść do sprzedaży kolejnych projektów deweloperskich. Konsekwentnie realizujemy założone cele w ośmiu największych aglomeracjach w Polsce, w których jesteśmy obecni. W kolejnych jesiennych miesiącach widzimy, że popyt rośnie. Niepewność na rynku nieruchomości, spowodowana niejasnymi sygnałami rządzących co do programów wsparcia wybranych grup nabywców, wciąż jest odczuwalna. Niemniej obserwujemy, że coraz więcej klientów decyduje się jednak finalizować transakcje. Jednym z decydujących czynników są rosnące ceny nieruchomości w największych miastach, a szczególnie w atrakcyjnych lokalizacjach – mówi Zbigniew Juroszek, prezes Atalu. Od stycznia do września 2024 r. Atal zakontraktował 1630 mieszkań. Zarząd spółki zakłada, że do końca roku liczba ta przekroczy 2 tys. - Zakończenie okresu zawieszenia i niepewności, czyli jednoznaczna decyzja w zakresie uruchomienia bądź nie programu wsparcia, spowodowałaby efekt w postaci przekształcenia przez większość klientów bieżących rezerwacji w umowy deweloperskie. To, co zdecydowanie poprawiłoby sytuację popytową oraz podażową, to obniżenie stóp procentowych, a w efekcie obniżenie kosztu kredytu hipotecznego dla klientów i inwestycyjnego, to jest firm deweloperskich. Spodziewamy się, że rozpoczęty czwarty kwartał przyniesie wzrost kontraktacji - mówi Zbigniew Juroszek.
PREV NEWSDonald Trump u steru. Wielkie zmiany dla branzy technologicznej
NEXT NEWSPiec krajow Europy moze sie pochwalic szybszym rozwojem niz Polska. Niemcy i tak zazdroszcza
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.