business
Amerykanska pogon za europejskimi zotymi wizami. "To druga opcja jak polisa ubezpieczeniowa"
Konsultanci specjalizujacy sie w uzyskiwaniu dla klientow prawa do pobytu w obcych krajach ocenili ze po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziau w europejskich programach "zotych wiz" zgosio sie do nich czterokrotnie wiecej Amerykanow niz w poprzednim tygodniu - poda CNN.
Konsultanci specjalizujący się w uzyskiwaniu dla klientów prawa do pobytu w obcych krajach ocenili, że po wyborach prezydenckich w USA z pytaniem o warunki udziału w europejskich programach "złotych wiz" zgłosiło się do nich czterokrotnie więcej Amerykanów niż w poprzednim tygodniu - podał CNN. fot. Anna Moneymaker / / Shutterstock Tzw. złote wizy pozwalają obcokrajowcom na uzyskanie prawa do pobytu lub obywatelstwa poprzez wysokie inwestycje, m.in. w nieruchomości, obligacje rządowe lub start-upy. Zdaniem kancelarii Henley & Partners pomagającej amerykańskim klientom w uzyskiwaniu prawa pobytu w Portugalii obywatele USA szukają "drugiej opcji (....) czegoś jak polisa ubezpieczeniowa". "Bardzo niewielki odsetek tych ludzi faktycznie się przeprowadza, ale wszyscy chcą mieć taką możliwość jako plan B" — powiedział dziennikarzom CNN szef kanadyjskiej firmy Arton Capital. Po informacji o zdecydowanym zwycięstwie Donalda Trumpa w wyborach do jego firmy odezwało się pięciokrotnie więcej osób niż zwykle. "Zdecydowanie przez najbliższe pół roku będziemy mieli co robić na rynku amerykańskim" - ocenił. Tradycyjnie programy przyznawania pobytu i obywatelstwa w zamian za inwestycje przyciągały członków elit z rynków wschodzących — m.in. z Nigerii, RPA, Chin, Indii i Filipin — którzy zazwyczaj borykają się z większą niestabilnością polityczną i gospodarczą w kraju lub chcą uzyskać drugi paszport, aby móc podróżować bez wizy - przypomniał CNN. Wśród europejskich programów złotych wiz najpopularniejszy jest portugalski Golden Residence Permit Program, wymagający nakładu w wysokości 250 tys. euro na wsparcie sztuki lub dziedzictwa kulturowego. Oferuje również zaledwie pięcioletnią ścieżkę do obywatelstwa. Grecja, Hiszpania i Włochy zapewniają możliwość uzyskania obywatelstwa po siedmiu lub nawet 10 latach.(PAP) os/ akl/ Źródło: PAP
PREV NEWSEpoka lodowcowa budowlanki trwa. "Nie ma szans na odbicie w tym roku"
NEXT NEWSAkcje cykliczne skusiy inwestorow z Wall Street
Zabojstwo byego premiera. Sad wyda wyrok
Sad Okregowy w Warszawie wyda wyrok w sprawie brutalnego zabojstwa byego premiera PRL Piotra Jaroszewicza i jego zony Alicji Solskiej w 1992 r. Oskarzeni zostali uniewinnieni od zarzucanych im czynow a sedzia wskaza na bedy prokuratury.
Ministerstwo rolnictwa jasno o umowie UE-Mercosur. Polska i Francja mowia jednym gosem
"Resort rolnictwa jest przeciwny podpisaniu umowy handlowej miedzy UE a krajami Mercosur" oswiadczy w piatek minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesaw Siekierski. Doda ze Polska wspolnie z Francja beda blokowac dopuszczenie na unijny rynek zywnosci niespeniajacych unijnych norm bezpieczenstwa.
Miliardy na walke z inflacja. Japonia wprowadza nowy pakiet gospodarczy
Japonski rzad zatwierdzi pakiet gospodarczy o wartosci 39 bln jenow 250 mld dol.. Celem jest ograniczenie rosnacych kosztow energii i pomoc najubozszym w agodzeniu skutkow inflacji. Rzad w Tokio zamierza uruchomic rozbudowany system dopat
KE zamknea jedno z postepowan wobec Apple
Komisja Europejska poinformowaa w piatek ze zamknea toczace sie od ponad czterech lat postepowanie antymonopolowe wobec Apple w sprawie niekonkurencyjnych zasad stosowanych przez koncern wobec tworcow aplikacji do e-bookow i audiobookow.
Whisky jest prosta to ludzie sa wyzwaniem
Mistrzyni wechu i smaku miesza destylaty ocenia je sensorycznie kontroluje dojrzewanie tworzy nowe produkty. Stephanie MacLeod dyrektorka ds. blendowania whisky szkockiej w Bacardi i master blenderka w John Dewar Sons to pierwsza kobieta z tytuem Master Blender of the Year przyznawanym przez International Whisky Competition. Wierzy ze nie bedzie jedyna kobieta z ta nagroda na koncie.
Dobre wiesci dla pracownikow znanej sieci. Najwieksza podwyzka w historii
W 2025 r. srednio o 12 proc. wzrosna zarobki pracownikow sieci IKEA w Polsce. Bedzie to najwieksza podwyzka w historii. Dla wszystkich zatrudnionych w szwedzkim gigancie poprawe pac wynegocjowa katowicki oddzia Solidarnosci. Postanowiono tez zwiekszyc odpisy na Zakadowy Fundusz Swiadczen Socjalnych i wypracowac nowy regulamin swiadczen.