world
Tajemniczy naszyjnik sprzedany. Kosztowa fortune
Za 42 mln frankow szwajcarskich sprzedano diamentowy naszyjnik powiazany z Maria Antonina a takze dwoma brytyjskimi koronacjami. Wykonano go z blisko po tysiaca diamentow pochodzacych prawdopodobnie z najsynniejszej kopalni Golkonda w Indiach.
Zmień miejscowość Popularne miejscowości Za 4,2 mln franków szwajcarskich sprzedano diamentowy naszyjnik powiązany z Marią Antoniną, a także dwoma brytyjskimi koronacjami. Wykonano go z blisko pół tysiąca diamentów pochodzących prawdopodobnie z najsłynniejszej kopalni Golkonda w Indiach. Historyczna aukcja miała miejsce w Genewie. Początkowo szacowano, że naszyjnik wykonany jeszcze przed rewolucją francuską uda się sprzedać za kwotę 1,6-2,6 mln franków jednak zainteresowanie nim przerosło oczekiwania domu aukcyjnego. Po dynamicznej licytacji kupiła go pragnąca zachować anonimowość kobieta. Ta miała być "zachwycona" wystawioną biżuterią i zapłaciła 4,26 mln franków szwajcarskich (ponad 19 mln zł - red.). "Była gotowa walczyć i tak zrobiła" - powiedział agencji AFP Andres White Correal, który zajmuje się działem biżuterii w Sotheby’s. Ekspert dodał, że naszyjnik pochodzi z prywatnej kolekcji z Azji i został zaprezentowany publicznie pierwszy raz od 50 lat. Historyczna aukcja. W przeszłości naszyjnik pogrążył Marię Antonię Naszyjnik jest wykonany z blisko 500 diamentów o wadze 300 karatów, zakończony chwostami. Chociaż nie ma na to ostatecznych dowodów to uważa się że, część diamentów prawdopodobnie pochodzi z naszyjnika z XVIII wieku. Historycznie ten przedmiot ostatecznie pogrążył Marię Antoninę. W przededniu rewolucji francuskiej hrabina Jeanne de la Motte podszyła się pod pośredniczkę w zakupie wyjątkowo drogiego naszyjnika dla Marii Antoniny. Tłumaczyła, że królowa nie może sama tego dokonać, gdyż nie chce drażnić Ludwika XVI. Hrabina podrobiła podpis królowej na upoważnieniu, aby uwiarygodnić swoją historię. Chociaż prawda wyszła później na jaw, naszyjnik stał się symbolem absurdalnej rozrzutności królowej, co ostatecznie przyczyniło się do jej stracenia. Świadek dwóch koronacji brytyjskich Naszyjnik w XX wieku był własnością Marjorie Paget - markizy Anglesey. W 1937 roku założyła go na koronację króla Jerzego VI . Inna członkini tej samej rodziny wybrała przedmiot, aby uświetnić koronację Elżbiety II . Sotheby's poinformowało, że diamenty w naszyjniku sprzedanym w środę prawdopodobnie pochodzą z legendarnej kopalni Golkonda w Indiach , uważanej za kopalnię najczystszych i największych kamieni szlachetnych. To z nich pochodzi Koh-i-noor zdobiący brytyjską koronę, Regent należący do Napoleona i Hope, który pod zmienioną nazwą zaprezentowano w filmie Titanic. Na aukcji Sotheby's Royal & Noble Jewels znajduje się łącznie 1 75 elementów biżuterii związanych z monarchią. Są tam m.in. wyroby Petera Faberge czy też ozdoby należący do władców Bułgarii . Źródło: Guardian, CBS News ----- Bądź na bieżąco i zostań jednym z ponad 200 tys. obserwujących nasz fanpage - polub Interia Wydarzenia na Facebooku i komentuj tam nasze artykuły!
PREV NEWSPutin stawia Rosjanom ultimatum. To strach przed Donaldem Trumpem. Kreml boi sie ze republikanin zniweczy plany Moskwy
NEXT NEWSUkraina reaguje na wygrana Trumpa. Kijow zmienia taktyke
"Le Monde" Rowerzysci przejeli wadze. "Nie szanuja nikogo"
W Paryzu awantura. Rowerzysci znalezli sie na cenzurowanym. Nie licza sie z nikim pedza wygrazaja przejezdzaja na czerwonym swietle. Kiedys to piesi mieli pierwszenstwo... - wzdychaja mieszkancy. Rowerowa nagonka rozbrzmiewa coraz gosniej aczac wszystkie rodzaje goryczy a rowerzystow oskarza sie o przekonanie ze nalezy im sie wszystko.
"The Washington Post" Demokratow czeka rozliczenie i duga odbudowa. Nie ma innej drogi
Pytanie o to jaka jest przyszosc Partii Republikanskiej zadawano w nieskonczonosc w ciagu ostatnich kilku lat. Odpowiedz nadesza 5 listopada. Przyszoscia partii jest jej terazniejszosc prezydent elekt Donald Trump. Obecnie nasuwa sie bardziej zasadnicze pytanie - jaka jest przyszosc Partii Demokratycznej
Polscy samorzadowcy na koncu swiata. Zaciesnia sie egzotyczna wspopraca
Na indonezyjskich Molukach Ponocnych otwarto lokalny targ zmodernizowany dzieki samorzadowcom... z Gory Kalwarii. Mimo ze poozona na historycznych Wyspach Korzennych miejscowosc Tobelo dzieli od Gory Kalwarii 11 tys. km obydwa samorzady wspopracuja od czterech lat. Gora Kalwaria na wspoprace z Molukami otrzymaa z Komisji Europejskiej 700 tys. euro.
"The Guardian". Greta Thunberg Szczyt klimatyczny w Azerbejdzanie to zart. Zwyka ekosciema
"Motyw przewodni" wybrany na COP29 to chyba jakis ponury zart. Ten szczyt klimatyczny podobnie jak poprzednie jest zwykym aktem ekosciemy - pisze szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg na amach "Guardiana". W Interii publikujemy jej tekst w caosci.
"The Economist" Dlaczego Zeenski moze cieszyc sie ze zwyciestwa Trumpa
W Kijowie rozczarowanie Joe Bidenem siegneo zenitu a wielu wysokich ukrainskich urzednikow po cichu liczyo na zwyciestwo republikanskiego miliardera - nawet w obliczu widma uciecia pomocy wojskowej. Choc cakowite "sprzedanie" Ukrainy przez Donalda Trumpa jest mao prawdopodobne to jako polityk transakcyjny prawdopodobnie zazada od niej czegos w zamian.
"FT" Chiny lepiej przygotowane na wojne celna
"Chinski lider Xi Jinping by zbity z tropu zwyciestwem wyborczym Trumpa w 2016 r. i naozeniem przez niego wysokich ce ... i sankcji na chinskie firmy".