world
"FT" Chiny lepiej przygotowane na wojne celna
"Chinski lider Xi Jinping by zbity z tropu zwyciestwem wyborczym Trumpa w 2016 r. i naozeniem przez niego wysokich ce ... i sankcji na chinskie firmy".
Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojnę celną z USA niż w 2016 r., kiedy Donald Trump rozpoczynał pierwszą kadencję prezydencką; w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny mogą wykorzystać swoją pozycję głównego producenta surowców o krytycznym znaczeniu – ocenił w brytyjski dziennik „Financial Times”. Chiński lider Xi Jinping był zbity z tropu zwycięstwem wyborczym Trumpa w 2016 r. i nałożeniem przez niego wysokich ceł (...) i sankcji na chińskie firmy — przypomniał „FT”. Jednak teraz – jak zauważył dziennik – Pekin przygotował mocne środki odwetowe przeciwko amerykańskim firmom „na wypadek, gdyby Donald Trump rozpalił tlącą się wojną handlową między dwiema największymi gospodarkami na świecie”. „ FT” podkreślił, że Trump sygnalizuje zaostrzenie kursu wobec ChRL. Ogłosił np., że obsadzi kluczowe stanowiska państwowe politykami uznawanymi za „jastrzębi” w podejściu do Chin. Wśród nich jest Marco Rubio - autor projektu uchwały zakazującej TikToka w USA - który obejmie funkcję sekretarza stanu. Sankcje odwetowe W ciągu ostatnich ośmiu lat Pekin wprowadził m.in. sankcje odwetowe przeciwko restrykcjom wprowadzonym przez inne kraje czy „listę niewiarygodnych podmiotów” gospodarczych, na którą mogą zostać wpisane firmy postrzegane przez chińskie władze jako uderzające w interes państwa. Jak zauważył „FT”, Chiny mogą np. odciąć te firmy od dostaw surowców o krytycznym znaczeniu, niezbędnych do rozwoju nowych technologii. Wielu nie docenia tego, jak bardzo Pekin może zaszkodzić amerykańskim interesom — powiedział w rozmowie z „FT” Andrew Gilholm, główny analityk firmy konsultingowej Control Risks. Badacz wskazał na „sygnały ostrzegawcze”, które Pekin wysyłał w ostatnich miesiącach - m.in. sankcje zakazujące chińskim firmom dostarczania podzespołów Skydio, jednemu z największych producentów dronów w USA, czy groźby wycofania dostępu do chińskiego rynku koncernowi PVH, do którego należą m.in. marki Calvin Klein i Tommy Hilfiger. W 2016 r. jedynie 179 amerykańskich podmiotów było objętych chińskimi sankcjami, a w 2024 r. – już 1412. To jest wierzchołek góry lodowej — ocenił Gilholm. Ciągle powtarzam moim klientom: „Myślicie, że jesteście świadomi ryzyka związanego z wojną handlową USA-Chiny, ale to nieprawda, bo Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu” — podkreślił. Inny rozmówca „FT”, Joe Mazur, analityk w pekińskiej firmie konsultingowej Trivium, jest zdania, że protekcjonistyczny zwrot Trumpa może zadziałać wręcz na korzyść Chin. Gdyby inne duże gospodarki zaczęły postrzegać USA jako niepewnego partnera handlowego, mogłyby starać się rozwijać głębsze więzi handlowe z Chinami w poszukiwaniu korzystniejszych rynków eksportowych — zaznaczył Mazur. mly/PAP
PREV NEWS"The Economist" Dlaczego Zeenski moze cieszyc sie ze zwyciestwa Trumpa
NEXT NEWSKolejne nominacje Trumpa
"Le Monde" Rowerzysci przejeli wadze. "Nie szanuja nikogo"
W Paryzu awantura. Rowerzysci znalezli sie na cenzurowanym. Nie licza sie z nikim pedza wygrazaja przejezdzaja na czerwonym swietle. Kiedys to piesi mieli pierwszenstwo... - wzdychaja mieszkancy. Rowerowa nagonka rozbrzmiewa coraz gosniej aczac wszystkie rodzaje goryczy a rowerzystow oskarza sie o przekonanie ze nalezy im sie wszystko.
"The Washington Post" Demokratow czeka rozliczenie i duga odbudowa. Nie ma innej drogi
Pytanie o to jaka jest przyszosc Partii Republikanskiej zadawano w nieskonczonosc w ciagu ostatnich kilku lat. Odpowiedz nadesza 5 listopada. Przyszoscia partii jest jej terazniejszosc prezydent elekt Donald Trump. Obecnie nasuwa sie bardziej zasadnicze pytanie - jaka jest przyszosc Partii Demokratycznej
Polscy samorzadowcy na koncu swiata. Zaciesnia sie egzotyczna wspopraca
Na indonezyjskich Molukach Ponocnych otwarto lokalny targ zmodernizowany dzieki samorzadowcom... z Gory Kalwarii. Mimo ze poozona na historycznych Wyspach Korzennych miejscowosc Tobelo dzieli od Gory Kalwarii 11 tys. km obydwa samorzady wspopracuja od czterech lat. Gora Kalwaria na wspoprace z Molukami otrzymaa z Komisji Europejskiej 700 tys. euro.
"The Guardian". Greta Thunberg Szczyt klimatyczny w Azerbejdzanie to zart. Zwyka ekosciema
"Motyw przewodni" wybrany na COP29 to chyba jakis ponury zart. Ten szczyt klimatyczny podobnie jak poprzednie jest zwykym aktem ekosciemy - pisze szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg na amach "Guardiana". W Interii publikujemy jej tekst w caosci.
"The Economist" Dlaczego Zeenski moze cieszyc sie ze zwyciestwa Trumpa
W Kijowie rozczarowanie Joe Bidenem siegneo zenitu a wielu wysokich ukrainskich urzednikow po cichu liczyo na zwyciestwo republikanskiego miliardera - nawet w obliczu widma uciecia pomocy wojskowej. Choc cakowite "sprzedanie" Ukrainy przez Donalda Trumpa jest mao prawdopodobne to jako polityk transakcyjny prawdopodobnie zazada od niej czegos w zamian.
Kolejne nominacje Trumpa
Kennedy to syn Roberta Kennedy'ego zamordowanego prokuratora generalnego i brata prezydenta Johna F. Kennedy'ego.