world
Niemieckie media pisza o "planie Tuska". Olaf Scholz odstawiony na boczny tor
Polski premier ma spotkac sie z najwazniejszymi przywodcami europejskimi aby rozmawiac o bezpieczenstwie i wojnie w Ukrainie. W tym planie bedacym odpowiedzia na wybor Donalda Trumpa na nowego prezydenta USA nie ma miejsca dla Niemiec.
"Polski premier zapowiedział rozmowy z krajami partnerskimi w celu przygotowania Europy pod względem bezpieczeństwa na nową kadencję Donalda Trumpa. Najwidoczniej nie planuje udziału Niemiec" – pisze "Handelsblatt". "Premier Polski Donald Tusk rozpoczął dyplomatyczną ofensywę w celu wsparcia Ukrainy. Ma wkrótce spotkać się z prezydentem Francji Emmanuelem Macronem, premierem Wielkiej Brytanii Keirem Starmerem, sekretarzem generalnym NATO Markiem Ruttem, jak również czołowymi politykami krajów bałtyckich i północnoeuropejskich" – podał w niedzielę największy niemiecki dziennik ekonomiczny. "Stan Wyjątkowy". Donald problemem Donalda. Trzaskowski i Sikorski wzięli się za łby. Czarnek chce być jak Trump "Handelsblatt" zwrócił uwagę na zaniepokojenie w Kijowie i innych stolicach europejskich wywołane zwycięstwem Donalda Trumpa w wyborach prezydenckich w USA. Zdaniem politycznych obserwatorów w Kijowie, Trump może uzgodnić z prezydentem Rosji Władimirem Putinem "szybki deal", który byłby niekorzystny dla Ukrainy i jej europejskich sąsiadów. Coraz częściej słychać głosy, że Europa sama powinna zadbać o swoje bezpieczeństwo. Szokujące nagranie syna Donalda Trumpa. Upokorzył Wołodymyra Zełenskiego. "Masz 38 dni" Dyplomatyczna ofensywa Tuska Zdaniem redakcji "Handelsblatt", dyplomatyczna ofensywa Tuska jest odpowiedzią na te postulaty. Polski premier zapowiedział, że będzie współpracował z krajami, które mają "podobne spojrzenie" zarówno na geopolityczną i transatlantycką sytuację, jak również na sytuację w Ukrainie. "Najwidoczniej Tusk nie zalicza Niemiec do tych krajów" – oceniła autorka materiału Mareike Mueller, zaznaczając, że premier nie wymienił ani kanclerza Olafa Scholza, ani Republiki Federalnej Niemiec. Niemiecka dziennikarka podkreśliła, że relacje polsko-niemieckie "po początkowych nadziejach" po wyborze Tuska obecnie "uległy ochłodzeniu". Niepokojące informacje na temat Antoniego Macierewicza. Wojskowy ujawnia historię sprzed lat "Polska odgrywa w europejskiej polityce bezpieczeństwa i obrony, a także w NATO ważną rolę" – czytamy w "Handelsblatt". Pomimo tego Scholz nie zaprosił Tuska na pożegnanie Joego Bidena w Berlinie. Mujtaba Rahman, dyrektor europejskiego biura think tanku Euroasia Group uważa, że w centrum europejskiej reakcji na Trumpa powinien stać Trójkąt Weimarski, czyli Niemcy, Francja i Polska, ale Niemcy na własne życzenie "obniżają swoje znaczenie".
PREV NEWSMieszkancy mieli dosc ukrainskich gosci. Nalot policji w Pradze
NEXT NEWSDamaszek pod ostrzaem Izraela. Sa ofiary i ranni
"Le Monde" Rowerzysci przejeli wadze. "Nie szanuja nikogo"
W Paryzu awantura. Rowerzysci znalezli sie na cenzurowanym. Nie licza sie z nikim pedza wygrazaja przejezdzaja na czerwonym swietle. Kiedys to piesi mieli pierwszenstwo... - wzdychaja mieszkancy. Rowerowa nagonka rozbrzmiewa coraz gosniej aczac wszystkie rodzaje goryczy a rowerzystow oskarza sie o przekonanie ze nalezy im sie wszystko.
"The Washington Post" Demokratow czeka rozliczenie i duga odbudowa. Nie ma innej drogi
Pytanie o to jaka jest przyszosc Partii Republikanskiej zadawano w nieskonczonosc w ciagu ostatnich kilku lat. Odpowiedz nadesza 5 listopada. Przyszoscia partii jest jej terazniejszosc prezydent elekt Donald Trump. Obecnie nasuwa sie bardziej zasadnicze pytanie - jaka jest przyszosc Partii Demokratycznej
Polscy samorzadowcy na koncu swiata. Zaciesnia sie egzotyczna wspopraca
Na indonezyjskich Molukach Ponocnych otwarto lokalny targ zmodernizowany dzieki samorzadowcom... z Gory Kalwarii. Mimo ze poozona na historycznych Wyspach Korzennych miejscowosc Tobelo dzieli od Gory Kalwarii 11 tys. km obydwa samorzady wspopracuja od czterech lat. Gora Kalwaria na wspoprace z Molukami otrzymaa z Komisji Europejskiej 700 tys. euro.
"The Guardian". Greta Thunberg Szczyt klimatyczny w Azerbejdzanie to zart. Zwyka ekosciema
"Motyw przewodni" wybrany na COP29 to chyba jakis ponury zart. Ten szczyt klimatyczny podobnie jak poprzednie jest zwykym aktem ekosciemy - pisze szwedzka aktywistka klimatyczna Greta Thunberg na amach "Guardiana". W Interii publikujemy jej tekst w caosci.
"The Economist" Dlaczego Zeenski moze cieszyc sie ze zwyciestwa Trumpa
W Kijowie rozczarowanie Joe Bidenem siegneo zenitu a wielu wysokich ukrainskich urzednikow po cichu liczyo na zwyciestwo republikanskiego miliardera - nawet w obliczu widma uciecia pomocy wojskowej. Choc cakowite "sprzedanie" Ukrainy przez Donalda Trumpa jest mao prawdopodobne to jako polityk transakcyjny prawdopodobnie zazada od niej czegos w zamian.
"FT" Chiny lepiej przygotowane na wojne celna
"Chinski lider Xi Jinping by zbity z tropu zwyciestwem wyborczym Trumpa w 2016 r. i naozeniem przez niego wysokich ce ... i sankcji na chinskie firmy".