world
Afront wobec Berlina Niemiecki dziennik o Donaldzie Tusku. To nikogo nie powinno dziwic
Niemiecki dziennik uwaza ze Polska ma ambicje zajac miejsce Berlina w europejskiej polityce obronnej. Zdaniem Sueddeutsche Zeitung tamtejszy rzad nie wywiazuje sie z tej roli.
„Polska chce wypełnić lukę w polityce obronnej, którą pozostawił Berlin” – donosi niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung”. Korespondentka „SZ” w Warszawie zauważa, że Donald Tusk szuka dialogu z sojusznikami, ale pomija niemiecki rząd. Zdaniem Viktorii Grossmann nie jest to zniewaga. Komentatorka zwraca uwagę na odcinki, które Polska musi zabezpieczyć w związku ze swoją granicą z Ukrainą, Białorusią i Rosją. Polska zajmie miejsce Berlina w europejskiej polityce obronnej? Niemiecki dziennik o Donaldzie Tusku Według „Sueddeutsche Zeitung” to szczególne geograficzne położenie skutkuje wyjątkowym zagrożeniem i odpowiedzialnością, więc Tusk ma „całkowitą rację, gdy widzi Warszawę w kluczowej roli w europejskiej polityce obronnej”. Korespondentka „SZ” ocenia, że nikogo nie powinno dziwić, że szef polskiego rządu domaga się wiodącej roli dla swojego kraju. Niemiecki dziennik zwrócił uwagę na niepewną przyszłość związaną z wyborem na stanowisko prezydenta USA. Komentatorka przytacza również słowa Tuska, który na konferencji prasowej w ubiegłym tygodniu zapowiedział, że „w najbliższych dniach będzie koordynować współpracę z państwami, które mają bardzo podobny pogląd na sytuację geopolityczną”. „Sueddeutsche Zeitung” krytykuje swój rząd. „Nie wywiązuje się z tej roli” Polski premier wspomniał o wizytach prezydenta Francji i premiera Wielkiej Brytanii w naszym kraju oraz zapowiedział, że uda się z wizytami do Londynu i Sztokholmu. Na liście zabrakło Berlina, co ma nie być przypadkiem. Grossmann stwierdziła, że „wolą Tuska jest zajęcie miejsca Niemiec jako lidera w europejskiej polityce obronnej, bo rząd w jej kraju nie wywiązuje się z tej roli”. „Sueddeutsche Zeitung” dodaje, że to po prostu „bardzo uprawnione reprezentowanie interesów” własnego kraju w obliczu tego, co się stało po rozpadzie koalicji w . Korespondentka „SZ” przypomina również o przejęciu przez Polskę prezydencji w UE, co wydarzy się w 2025 r. Niemiecki dziennik podsumował, że Tusk będzie chciał wykorzystać sytuację także na krajowym podwórku w związku z wyborami prezydenckimi i wyborem odpowiedniego kandydata.
PREV NEWSMichel Barnier czyli premier bez przyszosci. Troche dinozaur troche son w za duzym garniturze
NEXT NEWSWosi wsciekli na kolej. Pociag odjecha przed czasem
Iran dementuje newsa o spotkaniu ich dyplomaty z Muskiem
"Iran kategorycznie zaprzecza doniesieniom o spotkaniu iranskiego ambasadora przy ONZ z Elonem Muskiem" - poinformowa rzecznik iranskiego ministerstwa spraw zagranicznych Ismail Baghai.
Zieloni wybrali Franziske Brantner na nowego lidera partii
Brantner ktora otrzymaa 7815 procent gosow jest uwazana za bliska wspopracowniczke ministra gospodarki Roberta Habecka Zieloni.
Niedzwiedz w poblizu polskiej granicy. Czesi wydali ostrzezenie
Na niedzwiedzia w okolicach Girovej koo Hrcavy na granicy czesko-sowacko-polskiej natkna sie miejscowy mysliwy. Gmina wydaa ostrzezenie dla mieszkancow i turystow ale jednoczesnie apeluje o zachowanie spokoju.
Eksperci gorzko o ruchu Olafa Scholza To nie czas na konkursy pieknosci
"W sytuacji Ukrainy nie zmienio sie nic co uzasadniaoby inicjatywe Scholza" - powiedziaa Jana Puglierin cytowana w sobonim wydaniu dziennika "Le Monde". Jak wskazuje francuska gazeta eksperci krytycznie oceniaja decyzje Olafa Scholza o rozmowie z Wadmirem Putinem. Oceniono ze kanclerz Niemiec kierowa sie gownie polityka krajowa.
Eksperci krytykuja rozmowe Olafa Scholza z Wadimirem Putinem. "Zadnych korzysci"
To nie jest czas na konkursy pieknosci by wyjasniac kto pierwszy zadzwoni do Wadimira Putina. Europa wydaje sie podzielona co nie jest pozadane ani w relacjach z Kremlem ani z Biaym Domem ocenia w rozmowie z "Le Monde" szefowa berlinskiego think tanku Europejska Rada Stosunkow Miedzynarodowych ECFR Jana Puglierin komentujac rozmowe kanclerza Niemiec Olafa Scholza z rosyjskim dyktatorem Wadimirem Putinem. Krytycznie do sprawy odniosa sie takze Tatiana Kastoueva-Jean z Francuskiego Instytutu Stosunkow Miedzynarodowych IFRI. Takie zachowanie nie zacheci Moskwy do zagodzenia stanowiska podkreslia.
Koreanskie "centrum zarzadzania" w obwodzie kurskim. "Zapobiega dezercji"
W obwodzie kurskim w Rosji powstao ponocnokoreanskie "centrum zarzadzania" - poinformowa ambasador Ukrainy w Korei Poudniowej. Dmytro Ponomarenko podkresli ze w jego skad wchodzi siedmiu generaow z Korei Ponocnej w tym m.in. czterech dowodcow brygad. - Wiemy ze Korea Ponocna wkroczya juz na pole bitwy - doda.