technology
Odpali Linuxa na najstarszym procesorze Intela. PC wacza sie ponad 4 dni
Wydaje sie to niemozliwe ale Dmitry Grinberg uruchomi system Linux na procesorze Intel 4004 z 1971 roku ktory by pierwszym komercyjnym mikroprocesorem na swiecie. Zeby moc z niego skorzystac musia jednak troche poczekac gdyz system bootowa sie naprawde dugo.
zawiera i pracuje z . Dla porównania i7-7700 z 2017 roku posiadał 1,75 miliarda tranzystorów i pracował z częstotliwością 3,6 GHz, teraz liczba tranzystorów jest jeszcze większa, jednak brak jest oficjalnych danych na ten temat. Intel 4004 został zaprojektowany do prostych urządzeń, docelowo dla . Dopiero w trakcie procesu projektowania zadecydowano o możliwości jego programowania, dzięki czemu stał się . Model 4004 zdecydowanie nie posiadał możliwości takich, jakie oferują dzisiejsze procesory. Brakowało mu odpowiedniej ilości pamięci , , i podstawowych operacji logicznych takich jak czy , co czyniło go niezwykle ograniczonym. Dość szybko został zastąpiony przez nowsze projekty Intela - 8008 i 8080, które napędzały wczesne komputery osobiste i modele 8086 i 8088, które zapoczątkowały erę PC-tów od IBM. Jak uruchomić Linuxa na procesorze sprzed ponad 50 lat? Grinberg, aby w ogóle myśleć o uruchomieniu Linuxa na 4004, musiał stworzyć , który symulował bardziej zaawansowany procesor , pozwalając na uruchomienie odchudzonej wersji Debiana. Wykorzystał w tym celu wiele sprytnych sztuczek, między innymi tablicowanie, co pozwoliło mu wycisnąć maksymalną wydajność z tego prymitywnego mikroprocesora. W swoim wyjątkowym projekcie Grinberg zastosował także dodatkowe komponenty z epoki pasujące do chipsetu MCS-4 od Intela, w tym wyświetlacz VFD, który wyświetla dane wyjściowe Linuxa. Całość zamontował na zaprojektowanej przez siebie płytce drukowanej w estetyce retro, która może zdobić ścianę, podczas gdy procesor będzie mozolnie wykonywał otrzymywane polecenia. Sprzęt pobiera w trakcie pracy całe . Grinbergowi udało się ostatecznie z sukcesem włączyć swoją nietuzinkową konstrukcję. , bo, jak mówi autor, zajęło mu to dokładnie , zanim był w stanie użyć linuksowego wiersza poleceń. Wcześniej autor odpalił Linuxa m.in. na mikrokontrolerze Grinberg już wcześniej zasłynął z uruchamiania Linuxa na mało wydajnym sprzęcie, m.in. na , teraz jednak postanowił pobić swój rekord. Jego projekt pokazuje elastyczność systemu Linux i, mimo że nie ma praktycznego zastosowania, to popycha jeszcze dalej granice emulacji i kreatywnego podejścia do komputerów. *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub i komentuj tam nasze artykuły! *** Co myślisz o Geekweeka? Twoje zdanie ma dla nas znaczenie.
PREV NEWSPokazali nowy system smart TV. Jest jedna rzecz ktora bedzie irytowa widzow
NEXT NEWSTrzesienie ziemi w gliwickim zakadzie Stellantis. 500 osob straci prace
Samsung dopiesci Galaxy A36. Smartfon z wazna aktualizacja wzgledem poprzednika
Samsung dopiesci Galaxy A36. Smartfon z wazna aktualizacja wzgledem poprzednika
By Malwina KuśmierekPrezydent i mieszkancy nie chca masztu komorkowego. Maja nietypowa propozycje
Prezydent i mieszkancy nie chca masztu komorkowego. Maja nietypowa propozycje
By Adam BednarekMac mini z guzikiem Turbo. Az mi sie ezka w oku zakrecia
Mac mini z guzikiem Turbo. Az mi sie ezka w oku zakrecia
By Piotr GrabiecHuawei ma konkurenta... Zabki Nano. Byem i widziaem przyszosc
Huawei ma konkurenta... Zabki Nano. Byem i widziaem przyszosc
By Oliwier NytkoGmail ma nowy sposob na walke ze spamerami. Jeden klik i zaatwione
Gmail ma nowy sposob na walke ze spamerami. Jeden klik i zaatwione
By Maciej GajewskiJak odblokowac telefon gdy zapomni sie wzoru albo PIN-u
Kod PIN albo wzor na ekranie chronia telefon przed ciekawskimi. To jak zamek w drzwiach. Czasem jednak mozna zapomniec tego kodu albo wzoru. Na szczescie sa sposoby zeby odblokowac telefon bez utraty wszystkich danych. Jak to zrobic