science
Sztuczna inteligencja da nam tez... gore smieci
Sztuczna inteligencja pojawia sie w coraz wiekszej liczbie dziedzin naszego zycia. Mowimy czesto o zwiazanych z nia nadziejach i obawach. Okazuje sie ze niewiele mowi sie o kolejnym z mozliwych zagrozen. Tym razem chodzi o smieci. A dokadnie elektrosmieci. Najnowsze szacunki naukowcow Chinskiej Akademii Nauk i Reichman University w Izraelu wskazuja na to ze przy obecnym rozwoju zastosowan sztucznej inteligencji do konca biezacego stulecia do srodowiska trafi nawet od 12 do 5 milionow ton odpadow elektronicznych. Chodzi m.in. o procesory...
W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature Computational Science", naukowcy z Chinese Academy of Sciences' Institute of Urban Environment wraz z kolegami z Reichman University podjęli próbę oszacowania ilości e-odpadów, które zostaną wygenerowane w ciągu najbliższych kilku lat w wyniku wdrożenia aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji. Chodziło przede wszystkim o płytki drukowane, baterie i inne elementy sprzętu elektronicznego używane do obsługi aplikacji AI, które z czasem przestają być użyteczne i muszą zostać wymienione. W miarę, jak aplikacje takie jak ChatGPT, zdobywają popularność, trzeba zadać sobie pytanie o efekty uboczne towarzyszące ich pracy. Powszechnie wiadomo, że centra obliczeniowe wymagają gigantycznych ilości energii, mniej słyszymy o wymaganiach sprzętowych . Takie aplikacje są zazwyczaj uruchamiane na procesorach graficznych podłączonych do specjalistycznych komputerów. Wiele takich komputerów pracuje w coraz bardziej licznych centrach danych i serwerowniach. Aplikacje AI są tak energochłonne i równocześnie mają krytyczne znaczenie dla rosnącej liczby użytkowników, więc muszą być zabezpieczone przed przerwami w dostawach prądu z pomocą potężnych, wyposażonych w baterie, magazynów energii. Zarówno procesory, jak i baterie mają skończony czas użytkowania, względnie szybko też stają się przestarzałe i muszą być zastępowane nowymi. Autorzy opublikowanej właśnie pracy próbowali oszacować całkowitą ilość e-odpadów, które w związku z tym zostaną wytworzone do końca tej dekady. Brano pod uwagę ilość sprzętu koniecznego do uruchomienia danej aplikacji w standardowym centrum danych oraz średni czas użytkowania każdego elementu. Symulowano popyt na takie aplikacje i ich usługi w nadchodzących latach, na tej podstawie prognozowano liczbę koniecznych centrów obliczeniowych. Model pokazał, że jeśli rozwój technologii i związanych z nią potrzeb i usług utrzyma się na obecnej ścieżce wzrostu, przemysł AI może wytworzyć do końca obecnej dekady od 1,2 miliona do nawet 5 milionów ton e-odpadów. Wszystko dlatego, że w tym czasie roczna produkcja e-odpadów może w skrajnym wariancie wzrosnąć z 2,6 tysiąca ton w 2023 roku do potencjalnie nawet 2,5 miliona ton. Badacze zauważają, że tak ogromnej ilości odpadów można byłoby uniknąć, gdyby przemysł AI przeszedł na gospodarkę w obiegu zamkniętym, w której sprzęt byłby poddawany recyklingowi. To ich główny postulat.
PREV NEWSPochowana z kodka i sierpem. "Wampirka" z Pnia odzyskaa twarz
NEXT NEWSWidziaem zycie po smierci. Opowiem ci jak tam jest
"Kamien sromu". Zaskakujace odkrycie w wikinskim grobowcu
Bizuterie monety i tak zwany kamien sromu odkryli archeolodzy w trakcie wykopalisk w Norwegii. Artefakty pochodza z epoki wikingow i wskazuja ze w czasach skandynawskich zeglarzy handel mia kosmopolityczny charakter.
Bozek Polarnictwo to wyzwanie ale tez niezapominane wspomnienia
"To jest praca na rzecz Polskiej Akademii Nauk i konkretnych instytutow ktore organizuja wyprawy wiec to jest to o czym nie powinnismy zapominac. Natomiast oczywiscie w zamian dostajemy bardzo duzo. Tylko pytanie jak sobie uozymy bycie tam i czy chcemy zeby to byo cos miego co bedziemy dugo wspominac czy jednak tak sie to potoczy ze nie bedzie to dla nas dobra przygoda" - mowia Dagmara Bozek o wyprawach do polskiej stacji polarnej.
20 lat od katastrofalnego tsunami. To wazna lekcja na przyszosc
"Byo to na pewno jedno z moich najwazniejszych doswiadczen zyciowych. Niekoniecznie chciabym je powtorzyc. Raczej chciabym zeby nauka z tego i dla mnie i dla innych bya taka abysmy potrafili uniknac takich sytuacji w przyszosci" - mowi w rozmowie z RMF FM prof. Witold Szczucinski. Naukowiec ktory kilka tygodni po katastrofalnym tsunami z 26 grudnia 2004 r. bada osady naniesione przez wielka wode w tym roku wroci do Tajlandii gdzie realizuje kolejny projekt badawczy. Cel Lepiej zrozumiec naturalne procesy by moc przygotowac sie...
Dlaczego organizm potrzebuje regeneracji
Swieta tuz tuz. Wielu ludziom brakuje na co dzien wasciwego odpoczynku ale czy odkadanie go na swiateczne dni to dobre nastawienie "Zawsze jest dobre nastawienie kiedy czekamy na odpoczynek. Natomiast odpoczynku nie za bardzo da sie odozyc w czasie" przekonuje w rozmowie z cyklu Wykad Otwarty dr Joanna Ludwikowska radiolog i certyfikowany lekarz medycyny stylu zycia.
Prof. Sacha Interesuja nas wasnosci krysztaow czasowych ktorych nie maja krysztay przestrzenne
Dobrze znane nam krysztay przestrzenne tworza sie w wyniku oddziaywania miedzy atomami i spontanicznej samoorganizacji atomow w przestrzeni. Krysztaem czasowym nazywamy regularna strukture ktora powstaje w wyniku samoorganizacji ukadu atomow w czasie - mowi RMF FM Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ jeden z laureatow Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 nazywanej czasem Polskim Noblem. Grupa badawcza prof. Sachy rozwija czasotronike czyli pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem krysztaow...
Flaga UPA na polskich Rosomakach. Szef MON Prowokacja
Minister obrony Wadysaw Kosiniak-Kamysz poleci pilna interwencje u ukrainskiego attache w Warszawie po tym jak w mediach spoecznosciowych pojawio sie nagranie przekazanych Ukrainie Rosomakow z flagami UPA.
By Agnieszka Kazimierczuk