science
Sztuczna inteligencja da nam tez... gore smieci
Sztuczna inteligencja pojawia sie w coraz wiekszej liczbie dziedzin naszego zycia. Mowimy czesto o zwiazanych z nia nadziejach i obawach. Okazuje sie ze niewiele mowi sie o kolejnym z mozliwych zagrozen. Tym razem chodzi o smieci. A dokadnie elektrosmieci. Najnowsze szacunki naukowcow Chinskiej Akademii Nauk i Reichman University w Izraelu wskazuja na to ze przy obecnym rozwoju zastosowan sztucznej inteligencji do konca biezacego stulecia do srodowiska trafi nawet od 12 do 5 milionow ton odpadow elektronicznych. Chodzi m.in. o procesory...
W najnowszym badaniu, którego wyniki opublikowano w czasopiśmie "Nature Computational Science", naukowcy z Chinese Academy of Sciences' Institute of Urban Environment wraz z kolegami z Reichman University podjęli próbę oszacowania ilości e-odpadów, które zostaną wygenerowane w ciągu najbliższych kilku lat w wyniku wdrożenia aplikacji generatywnej sztucznej inteligencji. Chodziło przede wszystkim o płytki drukowane, baterie i inne elementy sprzętu elektronicznego używane do obsługi aplikacji AI, które z czasem przestają być użyteczne i muszą zostać wymienione. W miarę, jak aplikacje takie jak ChatGPT, zdobywają popularność, trzeba zadać sobie pytanie o efekty uboczne towarzyszące ich pracy. Powszechnie wiadomo, że centra obliczeniowe wymagają gigantycznych ilości energii, mniej słyszymy o wymaganiach sprzętowych . Takie aplikacje są zazwyczaj uruchamiane na procesorach graficznych podłączonych do specjalistycznych komputerów. Wiele takich komputerów pracuje w coraz bardziej licznych centrach danych i serwerowniach. Aplikacje AI są tak energochłonne i równocześnie mają krytyczne znaczenie dla rosnącej liczby użytkowników, więc muszą być zabezpieczone przed przerwami w dostawach prądu z pomocą potężnych, wyposażonych w baterie, magazynów energii. Zarówno procesory, jak i baterie mają skończony czas użytkowania, względnie szybko też stają się przestarzałe i muszą być zastępowane nowymi. Autorzy opublikowanej właśnie pracy próbowali oszacować całkowitą ilość e-odpadów, które w związku z tym zostaną wytworzone do końca tej dekady. Brano pod uwagę ilość sprzętu koniecznego do uruchomienia danej aplikacji w standardowym centrum danych oraz średni czas użytkowania każdego elementu. Symulowano popyt na takie aplikacje i ich usługi w nadchodzących latach, na tej podstawie prognozowano liczbę koniecznych centrów obliczeniowych. Model pokazał, że jeśli rozwój technologii i związanych z nią potrzeb i usług utrzyma się na obecnej ścieżce wzrostu, przemysł AI może wytworzyć do końca obecnej dekady od 1,2 miliona do nawet 5 milionów ton e-odpadów. Wszystko dlatego, że w tym czasie roczna produkcja e-odpadów może w skrajnym wariancie wzrosnąć z 2,6 tysiąca ton w 2023 roku do potencjalnie nawet 2,5 miliona ton. Badacze zauważają, że tak ogromnej ilości odpadów można byłoby uniknąć, gdyby przemysł AI przeszedł na gospodarkę w obiegu zamkniętym, w której sprzęt byłby poddawany recyklingowi. To ich główny postulat.
PREV NEWSPochowana z kodka i sierpem. "Wampirka" z Pnia odzyskaa twarz
NEXT NEWSWidziaem zycie po smierci. Opowiem ci jak tam jest
Kosmiczny listopad. Odkryj wszystkie tajemnice nocnego nieba
Listopad bedzie peen spektakularnych zjawisk na niebie ktore zachwyca zarowno amatorow jak i pasjonatow astronomii. Deszcze meteorow koniunkcje planet i penia Ksiezyca to tylko niektore z atrakcji ktore czekaja na tych ktorzy zdecyduja sie spojrzec w nocne niebo. Sprawdz jakie kosmiczne wydarzenia przyniesie listopadowa aura i jak najlepiej je obserwowac aby w peni docenic magie nocnego nieba.
Nasi przodkowie nie caowali sie z miosci. Pocaunek suzy im do innych celow
Czasopismo naukowe Evolutionary Anthropology opublikowao artyku o genezie pocaunku. Wynika z niego ze nasi praprzodkowie caujac sie wcale nie mysleli o amorach.
Studenci z Bydgoszczy zbudowali robota-meduze. Ma badac jakosc wody
Robotyczna meduza ktora bada jakosc wody - to wynalazek studentow Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Urzadzenie swoim ksztatem przypomina parzydekowca porusza sie jak on oraz sprawdza podstawowe parametry wody w jeziorach.
Stan cywilny a depresja. Lepiej byc w mazenstwie niz stanu wolnego
Najnowsze badania sugeruja ze osoby stanu wolnego moga byc nawet o 80 proc. bardziej narazone na wystapienie depresji niz osoby pozostajace w zwiazku mazenskim. Wyniki wskazuja rowniez ze ryzyko depresji jest szczegolnie wysokie u mezczyzn oraz u osob o wyzszym poziomie wyksztacenia.
Dokowanie Dragona do ISS
Zaoga Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej otrzyma dzis przesyke z Ziemi. Trwa transmisja dokowania statku towarowego firmy Space X Dragon ktory dostarczy na orbite blisko 3 tony zywnosci sprzetu i materiaow do eksperymentow naukowych. Cumowanie planowane byo przed godzina 16 czasu polskiego. Dragon zosta wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA na Florydzie na pokadzie rakiety Falcon 9. Misja oznaczona jako CRS-31 to 31 komercyjna misja zaopatrzeniowa SpaceX na zlecenie NASA.
Ogladaj dokowanie Dragona do ISS TRANSMISJA
Zaoga Miedzynarodowej Stacji Kosmicznej otrzyma dzis przesyke z Ziemi. Trwa transmisja dokowania statku towarowego firmy Space X Dragon ktory dostarczy na orbite blisko 3 tony zywnosci sprzetu i materiaow do eksperymentow naukowych. Cumowanie planowane byo przed godzina 16 czasu polskiego. Dragon zosta wystrzelony z Centrum Kosmicznego im. Kennedy'ego NASA na Florydzie na pokadzie rakiety Falcon 9. Misja oznaczona jako CRS-31 to 31 komercyjna misja zaopatrzeniowa SpaceX na zlecenie NASA.