science
Pochowana z kodka i sierpem. "Wampirka" z Pnia odzyskaa twarz
Na nieoznaczonym cmentarzu w miejscowosci Pien na ponocy Polski archeolodzy natrafili na niezwyke znalezisko. Pochowana z kodka na stopie i zelaznym sierpem na szyi moda kobieta ktora miejscowi nazwali "Zosia" miaa wedug dawnych wierzen nigdy nie powrocic z martwych. Dzis po 400 latach dzieki zaawansowanym metodom naukowym udao sie odtworzyc jej twarz rzucajac swiato na ludzka historie skrywana za nadprzyrodzonymi przesadami.
To naprawdę ironiczne, w pewnym sensie - mówi Oscar Nilsson, szwedzki archeolog zaangażowany w projekt - Ci ludzie, którzy ją pochowali, zrobili wszystko, co mogli, aby zapobiec jej powrotowi z martwych... My zrobiliśmy wszystko, co mogliśmy, aby przywrócić ją do życia. "Zosia", która zmarła w wieku 18-20 lat, została odkryta przez zespół z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2022 roku. Badania jej czaszki sugerują, że mogła cierpieć na schorzenia powodujące omdlenia, silne bóle głowy, a nawet problemy ze zdrowiem psychicznym. Sierp i kłódka, znalezione w jej grobie, były w XVII wieku uważane za przedmioty o magicznych właściwościach, chroniące przed wampirami. "Zosia" spoczywała w Grobie nr 75 na nieoznaczonym cmentarzu w miejscowości Pień, niedaleko Bydgoszczy. Wśród innych tam pochowanych znaleziono również "wampirze" dziecko, zakłódkowane na stopie i pochowane twarzą w dół. Analiza przedmiotów znalezionych w grobie "Zosi" wskazuje, że mogła ona pochodzić z zamożnej, a nawet szlacheckiej rodziny. Europa XVII wieku, w której żyła, była ogarnięta wojną i strachem, co sprzyjało rozprzestrzenianiu się wierzeń w nadprzyrodzone istoty. Rekonstrukcja twarzy Zosi rozpoczęła się od stworzenia repliki jej czaszki metodą druku 3D. Następnie Oscar Nilsson, korzystając z gliny plastelinowej, odtwarzał "mięsień po mięśniu" jej twarz, opierając się na strukturze kości oraz dostępnych informacjach o płci, wieku, etniczności i przybliżonej wadze. To emocjonalne widzieć twarz powracającą z martwych, zwłaszcza gdy zna się historię tej młodej dziewczyny - mówi Nilsson. Projekt ten nie tylko przywraca pamięć o "Zosi" jako o człowieku, a nie o mitycznym potworze, ale również rzuca światło na praktyki i wierzenia naszych przodków, łącząc przeszłość z teraźniejszością dzięki nowoczesnej technologii. Cmentarzysko w Pniu to tak naprawdę pozostałości dwóch cmentarzy: wczesnośredniowiecznego, datowanego na przełom X i XI w. oraz nowożytnego z XVII w. - czytamy w portalu UMK.pl. W starszej części archeolodzy z uniwersytetu znaleźli bogato wyposażone groby, w których pochowano najprawdopodobniej wojownika, dwie kobiety oraz siedmioro dzieci. Poza tym odsłonięto unikatowy w skali Polski grób konia. W sumie przebadano 11 mogił komorowych z czasów Bolesława Chrobrego lub Mieszka II. W trakcie badań w latach 2005-2009 oprócz grobów ze średniowiecza archeolodzy wyeksplorowali 57 grobów nowożytnych ułożonych na trzech poziomach. Wśród nich odnaleźli pochówek dziecka w wieku ok. 5-7 lat, które do jamy grobowej złożono twarzą do ziemi. W 2022 roku toruńscy naukowcy odkryli szkielet młodej kobiety z trójkątną kłódką na palcu u nogi i sierpem przy szyi.
PREV NEWSWielkoszczur - nowy postrach przemytnikow
NEXT NEWSSztuczna inteligencja da nam tez... gore smieci
"Kamien sromu". Zaskakujace odkrycie w wikinskim grobowcu
Bizuterie monety i tak zwany kamien sromu odkryli archeolodzy w trakcie wykopalisk w Norwegii. Artefakty pochodza z epoki wikingow i wskazuja ze w czasach skandynawskich zeglarzy handel mia kosmopolityczny charakter.
Bozek Polarnictwo to wyzwanie ale tez niezapominane wspomnienia
"To jest praca na rzecz Polskiej Akademii Nauk i konkretnych instytutow ktore organizuja wyprawy wiec to jest to o czym nie powinnismy zapominac. Natomiast oczywiscie w zamian dostajemy bardzo duzo. Tylko pytanie jak sobie uozymy bycie tam i czy chcemy zeby to byo cos miego co bedziemy dugo wspominac czy jednak tak sie to potoczy ze nie bedzie to dla nas dobra przygoda" - mowia Dagmara Bozek o wyprawach do polskiej stacji polarnej.
20 lat od katastrofalnego tsunami. To wazna lekcja na przyszosc
"Byo to na pewno jedno z moich najwazniejszych doswiadczen zyciowych. Niekoniecznie chciabym je powtorzyc. Raczej chciabym zeby nauka z tego i dla mnie i dla innych bya taka abysmy potrafili uniknac takich sytuacji w przyszosci" - mowi w rozmowie z RMF FM prof. Witold Szczucinski. Naukowiec ktory kilka tygodni po katastrofalnym tsunami z 26 grudnia 2004 r. bada osady naniesione przez wielka wode w tym roku wroci do Tajlandii gdzie realizuje kolejny projekt badawczy. Cel Lepiej zrozumiec naturalne procesy by moc przygotowac sie...
Dlaczego organizm potrzebuje regeneracji
Swieta tuz tuz. Wielu ludziom brakuje na co dzien wasciwego odpoczynku ale czy odkadanie go na swiateczne dni to dobre nastawienie "Zawsze jest dobre nastawienie kiedy czekamy na odpoczynek. Natomiast odpoczynku nie za bardzo da sie odozyc w czasie" przekonuje w rozmowie z cyklu Wykad Otwarty dr Joanna Ludwikowska radiolog i certyfikowany lekarz medycyny stylu zycia.
Prof. Sacha Interesuja nas wasnosci krysztaow czasowych ktorych nie maja krysztay przestrzenne
Dobrze znane nam krysztay przestrzenne tworza sie w wyniku oddziaywania miedzy atomami i spontanicznej samoorganizacji atomow w przestrzeni. Krysztaem czasowym nazywamy regularna strukture ktora powstaje w wyniku samoorganizacji ukadu atomow w czasie - mowi RMF FM Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ jeden z laureatow Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 nazywanej czasem Polskim Noblem. Grupa badawcza prof. Sachy rozwija czasotronike czyli pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem krysztaow...
Flaga UPA na polskich Rosomakach. Szef MON Prowokacja
Minister obrony Wadysaw Kosiniak-Kamysz poleci pilna interwencje u ukrainskiego attache w Warszawie po tym jak w mediach spoecznosciowych pojawio sie nagranie przekazanych Ukrainie Rosomakow z flagami UPA.
By Agnieszka Kazimierczuk