science
Kiedy zaczyna sie starosc
"Niektorzy twierdza ze starosc zaczyna sie wtedy gdy przestajemy sie smiac. Ja jednak wole mowic ze starosc to bardziej stan umysu niz liczba w dokumentach" - powiedziaa na antenie internetowego Radia RMF24 Marta Podhorecka profesor z Uniwersytetu Mikoaja Kopernika w Toruniu fizjoterapeuta i geriatra. Gosc Wykadu otwartego wskazywaa ze trudno jest okreslic moment w ktorym zaczyna sie starosc.
W ramach Wykładu otwartego w Radiu RMF24 prof. Marta Podhorecka zaznaczyła, że naukowo nie ma jasno wytyczonej granicy tego, kiedy zaczyna się starość . U każdego jest to indywidualny proces, ponieważ każdy z nas ma inną historię i inne obciążenie genetyczne. Tak naprawdę starość zaczyna się wtedy, kiedy zaczynamy ją odczuwać. Dla jednych jest to 60. rok życia, dla innych 80. Proces starzenia na poziomie komórkowym zaczyna się po 25. roku życia. Jednakże dla potrzeb usystematyzowania WHO przyjęło, że starość zaczyna się właśnie po sześćdziesiątce . Dzisiaj jednak ta granica przesuwa się dzięki m.in. lepszemu stylowi życia, medycynie, większej świadomości - powiedziała. Jak wskazała geriatra, w organizmie proces starzenia zaczyna się na poziomie biologicznym np. poprzez spadek regeneracji komórek, utratę elastyczności tkanek czy pogorszenie wydolności niektórych układów krążenia nerwowego. Marta Podhorecka zauważyła też, że kobiety szybciej odczuwają skutki starzenia się, co jest związane głównie z menopauzą . U mężczyzn proces starzenia bywa bardziej ukryty, jednak może mieć to większe konsekwencje dla ich zdrowia. Prowadzący rozmowę Krzysztof Urbaniak zapytał, czy starości należy się bać . Absolutnie nie. Musimy pamiętać, że starość to naturalna część życia, że jest to normalne. Wszyscy możemy się jej spodziewać, ale powinniśmy się na nią przygotować fizycznie, psychicznie i społecznie. Często strach przed starością wynika z braku wiedzy albo z obaw przed samotnością. Tak naprawdę możemy wiele zrobić. Możemy budować różne relacje, dbać o zdrowie na każdym etapie - zaznaczyła prof. Marta Podhorecka. Profesor wskazała, że po 40. roku życia zmiany nabierają tempa , dlatego do tego czasu należy jak najbardziej zadbać o aktywność fizyczną, umysłową oraz relacje społeczne. Geriatra przyznała także, że istnieją metody, które pozwolą nam spowolnić proces starzenia się. Regularny ruch, zdrowa dieta , czyli dostarczenie organizmowi niezbędnych składników odżywczych. Wsparcie społeczne , czyli kontakt z rodziną, z przyjaciółmi, wspólnotą. Również technologie , czyli aplikacje, które monitorują nam zdrowie - mówią nam: wstań teraz z krzesła, za długo siedzisz albo uważaj na swoje tętno - przekonywała profesor.
PREV NEWSJoe Biden nie okaza sie lepszy od Donalda Trumpa. "Niszczy swoje dziedzictwo". Arogancka decyzja pogrzebie dorobek prezydenta
NEXT NEWSIgnis - pierwsza polska misja technologiczna na ISS
"Kamien sromu". Zaskakujace odkrycie w wikinskim grobowcu
Bizuterie monety i tak zwany kamien sromu odkryli archeolodzy w trakcie wykopalisk w Norwegii. Artefakty pochodza z epoki wikingow i wskazuja ze w czasach skandynawskich zeglarzy handel mia kosmopolityczny charakter.
Bozek Polarnictwo to wyzwanie ale tez niezapominane wspomnienia
"To jest praca na rzecz Polskiej Akademii Nauk i konkretnych instytutow ktore organizuja wyprawy wiec to jest to o czym nie powinnismy zapominac. Natomiast oczywiscie w zamian dostajemy bardzo duzo. Tylko pytanie jak sobie uozymy bycie tam i czy chcemy zeby to byo cos miego co bedziemy dugo wspominac czy jednak tak sie to potoczy ze nie bedzie to dla nas dobra przygoda" - mowia Dagmara Bozek o wyprawach do polskiej stacji polarnej.
20 lat od katastrofalnego tsunami. To wazna lekcja na przyszosc
"Byo to na pewno jedno z moich najwazniejszych doswiadczen zyciowych. Niekoniecznie chciabym je powtorzyc. Raczej chciabym zeby nauka z tego i dla mnie i dla innych bya taka abysmy potrafili uniknac takich sytuacji w przyszosci" - mowi w rozmowie z RMF FM prof. Witold Szczucinski. Naukowiec ktory kilka tygodni po katastrofalnym tsunami z 26 grudnia 2004 r. bada osady naniesione przez wielka wode w tym roku wroci do Tajlandii gdzie realizuje kolejny projekt badawczy. Cel Lepiej zrozumiec naturalne procesy by moc przygotowac sie...
Dlaczego organizm potrzebuje regeneracji
Swieta tuz tuz. Wielu ludziom brakuje na co dzien wasciwego odpoczynku ale czy odkadanie go na swiateczne dni to dobre nastawienie "Zawsze jest dobre nastawienie kiedy czekamy na odpoczynek. Natomiast odpoczynku nie za bardzo da sie odozyc w czasie" przekonuje w rozmowie z cyklu Wykad Otwarty dr Joanna Ludwikowska radiolog i certyfikowany lekarz medycyny stylu zycia.
Prof. Sacha Interesuja nas wasnosci krysztaow czasowych ktorych nie maja krysztay przestrzenne
Dobrze znane nam krysztay przestrzenne tworza sie w wyniku oddziaywania miedzy atomami i spontanicznej samoorganizacji atomow w przestrzeni. Krysztaem czasowym nazywamy regularna strukture ktora powstaje w wyniku samoorganizacji ukadu atomow w czasie - mowi RMF FM Prof. Krzysztof Sacha z Instytutu Fizyki Teoretycznej UJ jeden z laureatow Nagrody Fundacji na rzecz Nauki Polskiej 2024 nazywanej czasem Polskim Noblem. Grupa badawcza prof. Sachy rozwija czasotronike czyli pionierskie badania nad praktycznym wykorzystaniem krysztaow...
Flaga UPA na polskich Rosomakach. Szef MON Prowokacja
Minister obrony Wadysaw Kosiniak-Kamysz poleci pilna interwencje u ukrainskiego attache w Warszawie po tym jak w mediach spoecznosciowych pojawio sie nagranie przekazanych Ukrainie Rosomakow z flagami UPA.
By Agnieszka Kazimierczuk