science
Co sie stanie gdy Arktyka straci lod
"Zaskakuje mnie tempo zmian. To jest niewiarygodne jak w ciagu kilku lat mozemy zaobserwowac w jakim tempie cofaja sie lodowce jak ewoluuje ekosystem jak zmienia sie krajobraz" powiedzia w internetowym Radiu RMF 24 dr hab. Krzysztof Zawierucha biolog i polarnik z Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Gosc Wykadu otwartego opowiada o zmianach jakie zachodza na Arktyce oraz o tym co te zmiany oznaczaja dla czowieka.
Biolog Krzysztof Zawierucha wspominał o tym, jak zmiany w regionach polarnych wpływają na miejsca zlokalizowane na niższych szerokościach geograficznych. Według niego dobrze obrazują to prądy morskie. Świetnym przykładem jest tutaj Prąd Zatokowy Golfsztrom, który ogrzewa Europę i ochładza się właśnie w regionie polarnym, dokładnie przy archipelagu Svalbard. Dlatego też na tej szerokości geograficznej możemy chociażby hodować pszenicę, z kolei na tej samej szerokości geograficznej w Kanadzie mamy lasy iglaste. Zmiany, które zachodzą w regionach polarnych, finalnie się odbijają - opowiada dr hab. Krzysztof Zawierucha w internetowym Radiu RMF24. UNESCO zaproponowało, by przyszły rok był rokiem zachowania lodu. Jednak, jak zauważa polarnik, nawet jeśli uda się zatrzymać tempo zmian, to i tak lodowce potrzebują czasu, aby urosnąć. Nie możemy zapanować nad tymi wielkimi czapami lodowymi, ale są pewne elementy, w jaki sposób moglibyśmy kształtować to, jak szybko topnieją np. lodowce górskie. Dobrym przykładem jest tu Azja Centralna, gdzie produkowane jest mnóstwo zanieczyszczeń. One się potem osadzają na śniegu na lodowcach i przyspieszają jego topnienie. To nie jest coś, czego nie można w jakiś sposób wyeliminować - dodaje dr hab. Krzysztof Zawierucha. Chociaż konsekwencje topnienia lodowców i ocieplenia klimatu są w zdecydowanej większości negatywne, biolog wspomina mówi również o pewnych kompromisach. Jeśli chodzi o lodowce górskie, to w ogóle nie widzę jakichś większych plusów tego, że one znikną. Ale przykładowo na Antarktydzie, jeśli część lodu zniknie na płytkich wodach, to tam mogą pojawić się podwodne lasy, które mogą konsumować gazy cieplarniane - zauważa w Wykładzie otwartym polarnik. Dr hab. Krzysztof Zawierucha zwraca również uwagę na pewien sukces, jakim jest zmiana nastawiania społeczeństwa do kwestii planety. Pojawienie się różnych fundacji środowiskowych, które dbają o czystość, jest dobrym krokiem. Jeśli wszyscy będziemy tak dbali, a w wielu państwach będzie spójna polityka, to nie widziałbym tego aż tak strasznie - zaznacza biolog.
PREV NEWSStatek badawczy Oceania jednak otrzyma finansowanie. "Tu nic zego sie nie stao"
NEXT NEWS41 tys. lat temu z Ziemia stao sie cos dziwnego. Przerazajacy dzwiek
Prezydent Ukrainy chce zakonczenia wojny. Zwraca uwage na role dyplomacji
Woodymyr Zeenski w sobotniej rozmowie z ukrainskim nadawca Suspilne podkresli ze wazne jest zakonczenia konfliktu z Rosja droga dyplomatyczna w nadchodzacym roku. Prezydent Ukrainy stwierdzi ze rozmowy pokojowe z Rosja sa mozliwe ale tylko wtedy gdy Ukraina nie zostanie pozostawiona sama sobie i bedzie dysponowaa odpowiednia sia.
Jestes sfrustrowany Wiemy jak sobie z tym poradzic. Ekspertka mowi o czterech krokach jak nauczyc sie przegrywac i poczuc sie lepiej
Dzieciom czesto trudno jest radzic sobie z frustracja. I nie kazdy dorosy reaguje tak spokojnie na porazke jak Kamala Harris po przegranych wyborach prezydenckich w USA. Ekspertka do spraw odpornosci Nora Voelker-Munro daje nam porady jak sobie radzic z takimi sytuacjami.
"Sondaz" Donalda Tuska. "Ciekawe jak wy byscie zagosowali"
W zwiazku ze zblizajacymi sie prawyborami w Koalicji Obywatelskiej Donald Tusk udostepni w sobote ankiete. "Ciekawe jak wy byscie zagosowali Kolejnosc alfabetyczna" - napisa premier. Na liscie znalazy sie dwa nazwiska - Radosawa Sikorskiego oraz Rafaa Trzaskowskiego.
Polskie ultimatum wobec Czechosowacji. Stalin powiedzia "nie"
Zanim 10 marca 1947 r. podpisano ukad o przyjazni i wzajemnej pomocy po zakonczeniu II wojny swiatowej odrodzi sie polsko-czechosowacki spor graniczny o Zaolzie poniemiecki Slask w tym Kodzko i Raciborz Spisz i Orawe. Wejscie polskich czogow do Cieszyna zostao w czerwcu 1945 r. powstrzymane przez... Jozefa Stalina.
Zeenski gotowy na przeomowy krok. Stawia twarde warunki
Prezydent Ukrainy zapowiedzia ze nie chce prowadzic rozmow pokojowych z Rosja w trybie "jeden na jeden". Zdaniem Woodymyr Zeenski negocjacje sa mozliwe jesli jego kraj "nie bedzie osamotniony". Przywodca wyrazi nadzieje na kolejne spotkania z Donaldem Trumpem. Jak zaznaczy w tym formacie liczy na rozmowy w cztery oczy.
Rafa Trzaskowski czy Radosaw Sikorski Polacy wskazali faworyta prawyborow w PO
Blisko 58 proc. Polakow uwaza ze prawybory w Koalicji Obywatelskiej wygra prezydent stolicy Rafa Trzaskowski wynika z sondazu SW Research dla "Rzeczpospolitej". Na zwyciestwo ministra spraw zagranicznych Radosawa Sikorskiego stawia 157 proc. badanych. Ponad jedna piata osob nie ma jednak zdania w tej sprawie.