business
"Zaklety krag debat o kredycie". Lewica przedstawia swoje propozycje i stawia na mieszkania komunalne
Polityka mieszkaniowa potrzebuje rozwiazan tu i teraz. To co sie teraz dzieje nie wspogra z oczekiwaniami spoecznymi. Dlatego Nowa Lewica kadzie na stole propozycje gotowe do realizacji - mowi wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski poniedziakowemu "Dziennikowi Gazecie Prawnej".
Polityka mieszkaniowa potrzebuje rozwiązań tu i teraz. To, co się teraz dzieje, nie współgra z oczekiwaniami społecznymi. Dlatego Nowa Lewica kładzie na stole propozycje gotowe do realizacji - mówi wiceminister rozwoju i technologii Tomasz Lewandowski poniedziałkowemu "Dziennikowi Gazecie Prawnej". fot. Саша Круглая / / Pexels Na uwagę dziennikarza, że prawie rok od sformowania rządu nadal jesteśmy w fazie dyskusji o polityce mieszkaniowej, Lewandowski przyznał, że "to, co się teraz dzieje, nie współgra z oczekiwaniami społecznymi". "Koalicję 15 października stać na zdecydowanie większą sprawczość. Mam nadzieję, że wyłożenie przez Lewicę kart na stół w tej sprawie nada nową dynamikę w myśleniu o polityce mieszkaniowej" - stwierdził. Zdaniem wiceszefa MRiT "warto odkłamać przekonanie, które pojawia się w przestrzeni publicznej, że samorządy nie chcą budować mieszkań komunalnych i socjalnych". "Dziś na realizację czekają wnioski na łączną kwotę wsparcia na poziomie 3,2 mld zł. Myślę o inwestycjach, w których jest już wszystko gotowe: pełna dokumentacja, w tym pozwolenie na budowę. Jedyne, co wstrzymuje ich realizację, to brak środków" - podkreślił. Lewandowski szacuje, że według projektu budżetu finansowanie na 2025 r. w tym segmencie "wyniesie ok. 2,2 mld zł". "W tej kwocie zawiera się także wsparcie dla budownictwa społecznego, w tym społecznych inicjatyw mieszkaniowych (SIM) i towarzystw budownictwa społecznego (TBS). W przyszłości chcemy rozdzielić te komponenty na dwa fundusze. W naszej propozycji na same mieszkania komunalne i socjalne od 2026 r. trafiałyby 3 mld zł rocznie" - powiedział. Wiceszef MRiT zwrócił również uwagę, że "w Polsce jest ok. 5 mln rodzin za biednych, aby kupić własne mieszkanie, ale za bogatych, by kwalifikować się na lokal komunalny". "Stworzymy trwały FBS (Fundusz Budownictwa Społecznego), którego środki będą pochodziły z corocznych dopłat państwa, a w przyszłośći też ze zwracanych pożyczek. Z jego zasobów będziemy wspierać rozwój TBS, SIM i spółdzielni mieszkaniowych" - zaznaczył. (PAP) dap/ dki/ Źródło: PAP
PREV NEWSSiedem firm ktore warto miec na radarze w grudniu. Duzo sie dzieje woko nich
NEXT NEWSRestrukturyzacja Orlenu. Paczkomaty w osobnej spoce
Kurier dostarczy buke i zelazko Szef Pyszne.pl odpowiada
Kurierzy z dostawa jedzenia wpisali sie na dobre w krajobraz polskich miast. Jak mowi Business Insider Polska Arkadiusz Krupicz szef Pyszne.pl na lunchach sie jednak nie skonczy a "pomaranczowi" kurierzy beda dowozic rowniez buki czy zelazka. A moze kurierow zastapia drony czy roboty Nasz rozmowca uspokaja pracownikow z krwi i kosci ale przyznaje kolejne testy takich maszyn sa w planach.
Exodus firm z Niemiec trwa. "To jak ogoszenie bankructwa"
Przedstawiciele niemieckich srodowisk gospodarczych alarmuja ze kraj staje w obliczu masowego odpywu firm. Powodem sa wysokie koszty produkcji biurokracja oraz nadmierne regulacje ktore czynia Niemcy coraz mniej atrakcyjnym miejscem do prowadzenia dziaalnosci gospodarczej - podaje "Deutsche Welle".
Akcie jako nejlepsi aktivum pro rok 2025 video
Na Yahoo Finance pripominaji ze zatim se nevyplnuji predpovedi o rozsirovani akciove rally v USA na sirsi pocet titulu. K tomu se nyni pridavaji i ztraty v technologickem sektoru.
Polski powrot w kosmos
W 2025 r. drugi Polak w historii ma wreszcie wyruszyc w kosmiczna misje. Podczas trwajacej dwa tygodnie misji dr Sawosz Uznanski bedzie prowadzi eksperymenty ktore moga zmienic oblicze nie tylko technologii kosmicznych lecz takze medycyny czy biologii. Zdaniem polskiego astronauty Polska ma szanse by zajac pozycje lidera w ksztatowaniu technologicznej przyszosci Europy.
Biedni palacze papierosow
PROSTO ZYGZAKIEM Paliem papierosy przez niemao lat a uwolnienie sie od naogu tez zajeo mi sporo czasu. Moze dlatego z taka radoscia obserwuje jak w Polsce spada liczba osob ktore faszeruja sie nikotyna. I mocno wspoczuje tym ktorzy nie potrafia palenia rzucic albo wrecz dopiero teraz daja sie w nie wciagnac bo cierpi na tym nie tylko ich zdrowie lecz takze codzienne samopoczucie.
Oto skutek kryzysow Niemiec i Francji. "Wszystkie oczy zwrocone sa na Warszawe"
Przy problemach Niemiec i Francji w 2025 r. otwiera sie "okienko" dla Polski na wzmocnienie swojej pozycji w Unii Europejskiej Takiego zdania jest Andrzej Kubisiak zastepca dyrektora Polskiego Instytutu Ekonomicznego ktory by gosciem Onet Rano Finansowo. Wskazywa ze szczegolnie wazny jest jeden aspekt na ktory powinna wpynac Warszawa.