business
Wiecej pieniedzy na BDO. Rzad przyja projekt nowelizacji ustawy o odpadach
Rzad przyja w srode projekt nowelizacji ustawy o odpadach ktory przewiduje zwiekszenie srodkow na finansowanie Bazy danych odpadowych BDO w latach 2025-2027.
Rząd przyjął w środę projekt nowelizacji ustawy o odpadach, który przewiduje zwiększenie środków na finansowanie Bazy danych odpadowych (BDO) w latach 2025-2027. / Kancelaria Premiera Jak wynika z środowego komunikatu Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, przyjęta przez rząd propozycja przepisów zakłada zwiększenie środków na finansowanie Bazy danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami (BDO) w latach 2025-2027. "Chodzi m.in. o zapewnienie odpowiedniego poziomu cyberbezpieczeństwa oraz wymianę zamortyzowanej infrastruktury technicznej BDO w 2025 roku. Baza umożliwia śledzenie odpadów, dzięki temu możliwe jest także przeciwdziałanie przestępczości klimatycznej. Brak wystarczających nakładów na BDO w latach 2025-2027 może spowodować komplikacje w realizacji obowiązków przez ponad 600 tys. podmiotów wpisanych do Rejestru BDO, jeśli chodzi o prowadzenie ewidencji odpadów i składanie sprawozdań" - wyjaśniono w komunikacie. Projekt zakłada, że od 2025 r., przez 3 lata 64,35 proc. wpływów do budżetu państwa z tytułu opłat rejestrowych i rocznych, związanych z obecnością przedsiębiorców w BDO, w będzie stanowić bezpośredni przychód NFOŚiGW. Dzięki temu, jak oszacowano, NFOŚiGW będzie mógł dofinansować BDO w latach 2025-2027 kwotą w sumie ok. 94 mln zł. Projektowane przepisy przewidują również dodanie możliwości finansowania BDO ze środków, które są przeznaczone na rozwój projektów cyfrowych i teleinformatycznych. Ponadto projekt zakłada przesunięcie terminu uruchomienia tzw. modułu potwierdzeń w BDO, dzięki któremu możliwe będzie wystawianie za pośrednictwem BDO dokumentów, które obecnie mają formę papierową. Od 2026 r. taki moduł zostanie uruchomiony dla dokumentów potwierdzających recykling dla odpadów opakowaniowych, z kolei od 2027 r. rozwiązaniem miałyby zostać objęte zaświadczenia dla odpadów ze sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz odpadów ze zużytych baterii i akumulatorów, a także dokumenty potwierdzające recykling dla odpadów z takich produktów, takich jak oleje i opony. Jak zaznaczono, nowe przepisy mają wejść w życie zasadniczo od 1 stycznia 2025 r. W marcu br. ministerstwo klimatu informowało, że w bazie danych odpadowych było 627 tys. użytkowników, z czego aktywnych 597 tys. Wskazano wówczas, że w ciągu doby w bazie odnotowywanych jest ponad 20 tys. logowań, wystawianych jest też ponad 86 tys. kart przekazania odpadów; 17 tys. kart dotyczy przekazania odpadów komunalnych. BDO została uruchomiona w styczniu 2018 roku. System ma służyć do zarządzania gospodarką odpadową w Polsce. Pozwala na śledzenie przepływu odpadów, a dane z BDO wykorzystywane są również przez inspekcję ochrony środowiska oraz policję i prokuraturę do walki z nieprawidłowościami. (PAP) bpk/ mmu/ Źródło: PAP
PREV NEWSMorskie farmy wiatrowe czekaja na wsparcie. Rzad przyja projekt ustawy
NEXT NEWSZoty moze testowac 438EUR rentownosci obligacji raczej pozostana wysokie
Rzecznik KBW PKW odrzucia sprawozdanie finansowe PiS za 2023 r.
Panstwowa Komisja Wyborcza odrzucia sprawozdanie finansowe PiS za 2023 rok - poinformowa PAP w poniedziaek rzecznik prasowy Krajowego Biura Wyborczego Marcin Chmielnicki.
Spirit Airlines bankrutuje wierzyciele maja przejac kontrole
Amerykanska tania linia lotnicza Spirit Airlines wystapia o ochrone przed roszczeniami wierzycieli po tym jak nie udao sie jej uratowac przez poaczenie z konkurencja informuje Bloomberg.
Szykuje sie rewolucja w rozliczeniach na giedzie. Europejski regulator da wytyczne
Transakcje na warszawskiej giedzie w wiekszosci rozliczane sa po dwoch dniach czyli dwa razy duzej niz wynosi maksymalny czas ksiegowania przelewow w bankach. Regulator rynkow Unii Europejskiej zaleca skrocenie czasu potrzebnego na rozliczenie transakcji na papierach wartosciowych. Wskaza docelowa date.
Powstaje nowy batalion terytorialsow. Ujawnili zarobki zonierzy
Nowy batalion Wojsk Obrony Terytorialnej powstaje w Szczecinie i Waczu. Ma specjalizowac sie m.in. w ochronie infrastruktury krytycznej informuje "Gazeta Wyborcza". Bedzie to 143. batalion lekkiej piechoty. Wiemy jakie warunki trzeba spenic by do niego wstapic i na jakie wynagrodzenie moga liczyc zonierze.
Nie dla atakowania celow na terytorium Rosji. Wosi nie zmieniaja zdania
Wicepremier i szef woskiego MSZ Antonio Tajani poinformowa ze stanowisko Rzymu w sprawie uzycia zachodniego uzbrojenia dostarczonego Ukrainie pozostaje bez zmian. Kijow moze go uzywac wyacznie na wasnym terytorium.
Biznes Zabki tak nisko jeszcze nie by wyceniany. Wielki bank dobi notowania
W poniedziaek akcje Zabki spaday nawet o ponad 6 proc. co oznacza blisko 1 mld z mniejsza wycene caego biznesu popularnej sieci sklepow. Ten zjazd pojawi sie po niepokojacej informacji ze strony banku Goldman Sachs.