business
Ten kraj jako jeden z dwoch w Europie generuje 100 proc. energii elektrycznej z OZE. Jak to osiagna
Albania generuje 98 proc. energii elektrycznej z zasobow wodnych a pozostae 2 proc. z instalacji fotowoltaicznych - wynika z danych Miedzynarodowej Agencji Energetycznej MAE. Jest jednym z zaledwie siedmiu panstw na swiecie i dwoch w Europie ktore czerpia cay prad ze zrode odnawialnych.
Albania generuje 98 proc. energii elektrycznej z zasobów wodnych, a pozostałe 2 proc. z instalacji fotowoltaicznych - wynika z danych Międzynarodowej Agencji Energetycznej (MAE). Jest jednym z zaledwie siedmiu państw na świecie i dwóch w Europie, które czerpią cały prąd ze źródeł odnawialnych. fot. Red Zeppelin / / Pexels W 2024 r. energia wiatrowa i słoneczna po raz pierwszy w Europie wyprzedziła energię wytwarzaną z paliw kopalnych. W sumie 69 państw na świecie wytwarza ponad 50 proc. energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii (OZE), a siedem pozyskuje ją z tych źródeł w 100 procentach: Albania, Islandia, Bhutan, Nepal, Paragwaj, Etiopia i Demokratyczna Republika Konga - wynika z raportu firmy RatedPower, zajmującej się technologią związaną z OZE. Sukces Albanii w wykorzystaniu źródeł odnawialnych jest połączeniem warunków naturalnych - głównie licznych rzek - oraz świadomej polityki rządu. Przyjęta przez albański parlament i obowiązująca obecnie ustawa o OZE ma na celu ułatwienie wykorzystania zasobów energii odnawialnej, w szczególności w obszarze małych elektrowni wodnych (MEW), kolektorów słonecznych na ciepłą wodę, elektrowni fotowoltaicznych czy systemów ogrzewania na biomasę. Zmiany legislacyjne pozwoliły uruchomić fundusze na projekty związane z efektywnością energetyczną i rozwojem odnawialnych źródeł energii przez albańskie domostwa oraz sektor prywatny. Celem Tirany jest pozyskiwanie do 2030 r. 54,4 proc. całkowitego zużycia energii brutto ze źródeł odnawialnych. Obecnie energia elektryczna generowana w 100 proc. z OZE stanowi 28 proc. miksu energetycznego państwa. Polityka energetyczna Albanii dąży też do dywersyfikacji źródeł poza energię wodną ze względu na znaczny potencjał kraju w zakresie produkcji energii fotowoltaicznej i wiatrowej, a także korzystne położenie geograficzne, warunki klimatyczne oraz duże natężenie promieniowania słonecznego. Hydroenergia jest bowiem silnie zależna od zmian klimatycznych, a rozwój elektrowni wodnych w kraju wywołał liczne kontrowersje, m.in. przez ich wpływ na środowisko naturalne. "Ramy prawne regulujące sektor energetyczny Albanii, w tym promocję i wykorzystanie OZE, uległy znaczącym zmianom w ciągu ostatnich dziesięcioleci. Wynika to m.in. z zobowiązań Tirany w kontekście procesu integracji z Unią Europejską" - zauważono we wrześniowym raporcie ministerstwa gospodarki i technologii Niemiec. Artan Leskoviku z Narodowej Agencji Zasobów Naturalnych Albanii powiedział podczas grudniowego Międzynarodowego Forum Energii i Zrównoważonego Rozwoju w Bangkoku, że Tirana kładzie szczególny nacisk na dodanie do albańskiego miksu energetycznego energetyki wiatrowej. Jakub Bawołek (PAP) jbw/ kar/ Źródło: PAP
PREV NEWSNizsza skadka zdrowotna w 2025. Zyskaja tylko niektorzy przedsiebiorcy
NEXT NEWSNie tylko urzedy. e-Doreczenia obowiazkowe takze dla przedsiebiorcow
Elektrownia jadrowa w Polsce. Rzad zdecydowa ile wyda w piec lat
Rzad zdecydowa o przekazaniu srodkow na projekt budowy pierwszej w Polsce elektrowni jadrowej. W latach 2025-2030 na wsparcie tej inwestycji energetycznej spoka Polskie Elektrownie Jadrowe otrzyma 602 mld z - wynika z komunikatu po wtorkowym 7 stycznia posiedzeniu Rady Ministrow.
KE nie ma zagrozenia dla bezpieczenstwa dostaw gazu w Europie
Chociaz zwiekszyy sie pobory z magazynow gazu UE to ich zapenienie na poziomie 70 proc. jest nadal wyzsze niz w okresie sprzed wojny - oswiadczya we wtorek Komisja Europejska. Nie spodziewa sie problemow z pokryciem zapotrzebowania na gaz pomimo prognozowanego spadku temperatur na kontynencie.
Deficyt handlowy USA wzros przez duza zwyzke importu
Deficyt handlowy USA zwiekszy sie w listopadzie do 782 mld USD po tym jak import wzros najmocniej od marca 2022 roku.
Na GPW utrzymuje sie optymizm mWIG40 zyskuje ok. 17 proc.
Optymizm na giedzie utrzymuje sie i gowne indeksy zwyzkuja przy czym mWIG40 zyskuje ok. 17 proc. Zdaniem analitykow wtorkowa sesja swiadczy o powrocie aktywnosci inwestorow jednak nie jest jeszcze rozstrzygniete czy dobre nastroje utrzymaja sie do konca dnia. Jak oceniaja w kolejnych tygodniach spoki notowane na GPW maja szanse rosnac.
Rekord sprzedazy internetowej w USA w sezonie swiatecznym
Adobe Analytics ogosio ze w sezonie swiatecznym wartosc sprzedazy przez Internet wzrosa o 87 proc. do rekordowych 2414 mld USD informuje Bloomberg.
Wielkie agencje fotograficzne acza siy. Chca obronic sie przed AI
Agencje fotograficzne Getty Images i Shutterstock poacza siy. Nowa wieksza firma ma skuteczniej bronic sie przed negatywnym wpywem ekspansji zdjec wygenerowanych przez AI.