business
Sprawa big-techow w Polsce. Lewica chce poprawic projekt
Lewica zozy w Senacie poprawki dot. udziau wydawcow w zyskach big-techow zapowiada wicepremier Krzysztof Gawkowski.
Lewica złoży w Senacie poprawki do nowelizacji ustawy o prawie autorskim , nakładające na big-techy wykorzystujące treści wydawców i dziennikarzy obowiązek dzielenia z tymi podmiotami zyskami z reklam, potwierdził wicepremier, minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski. Podkreślił, że stanowisko Lewicy w tej sprawie jest niezmienne. Nowelizacja ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych znajduje się obecnie na etapie prac senackich. – Według mnie, obowiązkiem państwa jest doprowadzić do sytuacji równych szans, w której dziennikarze i wydawcy dostają pieniądze za to, że ktoś udostępnia ich teksty – powiedział Gawkowski w Radiu Zet. – Moje stanowisko w tej sprawie nie jest w żaden sposób nieznane, bo ja to mówiłem już wiele tygodni temu i wiele miesięcy temu. Moje i nasze Lewicy stanowisko jest również znane. I podczas prac nad ustawą też je wyrażaliśmy – dodał. Odnosząc się do uwagi, że poprawki Lewicy zgłoszone w Sejmie do tej noweli zostały odrzucone, Gawkowski powiedział: "Ale to nie jest tak, że jesteśmy partnerem, który o wszystkim decyduje". W jego ocenie, zgłaszane przez Lewicę poprawki powinny zostać wprowadzone do tej ustawy, a nie stanowić ewentualnie przedmiot kolejnej inicjatywy ustawodawczej. Uważa, że nieprzyjęcie poprawek Lewicy podczas prac sejmowych "to jest błąd, który będzie też kosztował taką opinię o Polsce, że mocno nie potrafi przeciwstawić się big-techom". Protest mediów, reakcja premiera W miniony czwartek przedstawiciele ponad 350 tytułów gazet i portali zorganizowali jednodniową akcję protestacyjną. Wystosowali oni apel do polityków, aby zmienili uchwalone w Sejmie niekorzystne dla mediów przepisy prawa autorskiego i praw pokrewnych. Nowelizacja ustawy była skutkiem unijnej dyrektywy, którą Polska musiała wdrożyć do swojego systemu prawnego. Nakazuje ona wielkim platformom internetowym dzielenie się swoimi przychodami z reklam z twórcami treści. W myśl przyjętych regulacji, wysokość wynagrodzenia ma być ustalana w ramach negocjacji między mediami a big-techami. Media oczekiwały jednak, aby państwo narzuciło pewne zasady tych negocjacji, jednak rządzący zignorowali ich postulaty Nieoczekiwanie zwrot w sprawie nastąpił w sobotę rano . Wszystko za sprawą wpisu premiera Donalda Tuska, który nagle stwierdził, że jednak "jest o czym rozmawiać". "Władza nie powinna kupować przychylności mediów, media z władzą robić dwuznacznych interesów a big techy wykorzystywać autorów i wydawców. Jest o czym rozmawiać" – napisał na platformie X szef rządu. Poinformował, że wraz z marszałek Senatu Małgorzatą Kidawą-Błońską zaprasza organizatorów protestu mediów do centrum "Dialog" w środę o godzinę 13.00. Czytaj też: Co dalej z Partią Razem? Gawkowski stawia ultimatum Czytaj też: "Po to nas ludzie wybrali do parlamentu". Zandberg: Twarde "nie" dla tego pomysłu
PREV NEWSMapa GPW Celon Pharma Unimot PKP Cargo Tauron PGE Lubawa i Text w centrum uwagi
NEXT NEWSV4 i nowe uprawnienia suzb. Wiadomo czym zajmie sie rzad
Spozywczy gigant obniza cel finansowy
Koncern Nestle najwiekszy na swiecie producent zywnosci zamierza kontynuowac redukcje kosztow oraz spodziewa sie relatywnie powolnego wzrostu sprzedazy. Szwajcarski potentat nieznacznie obnizy prognoze rentownosci.
Auchan nie jest juz najtanszym sklepem w Polsce. Oto nowy lider
Z pazdziernikowego badania wynika ze na pozycji lidera najnizszych cen znalaz sie Lidl. We wrzesniu by nim Auchan.
"Podatek od superbogatych" i temat Ukrainy. Oto najwazniejsze watki szczytu G20
Prezydent Brazylii wzywa do naozenia "podatku od superbogatych" Chiny chca wzmacniac kraje "Globalnego Poudnia" i regulacji w zakresie AI a Argentynie nie podoba sie czesc zapisow wspolnej deklaracji oto najwazniejsze wydarzenia trwajacego dwa dni szczytu G20 w Rio de Janeiro.
Rosja rozpoczyna masowa produkcje mobilnych schronow. Maja chronic nawet przed bomba atomowa
Kreml od wielu lat prowadzi wojne w Ukrainie jednak dopiero w wakacje konflikt przenios sie tez na rosyjskie ziemie. Teraz poinformowano o masowej produkcji mobilnych schronow. Czy Rosjanie w koncu czegos sie obawiaja
Skonczy sie zamieszanie z dywidendami i podatkami Europa chce sie rozliczac jak USA
Europejski Urzad Nadzoru Gied i Papierow Wartosciowych opracowaponad 100-stronicowy raport w ktorym dowiod ze szybsze rozliczeniatransakcji papierami wartosciowymi sa lepsze od duzszych. Kiedy cay swiat dazy do maksymalnegoskrocenia tego okresu europejski nadzorca zaleca przejscie na powszechny juzsystem za trzy lata.
To warto wiedziec przed sesja na GPW 19 XI 2024
Dziesiec rzeczy ktore warto wiedziec przed rozpoczeciem sesji na GPW. Informacje ze spoek analizy i rekomendacje.