business
Presja na silniejszego dolara moze sie utrzymywac EURPLN w szerokiej konsolidacji
Presja na silniejszego dolara i sabsze euro moze w najblizszym czasie utrzymywac sie co nie bedzie sprzyjac zotemu - oceniaja w porannych raportach ekonomisci. Na rynku dugu kluczowy bedzie wydzwiek czwartkowego posiedzenia amerykanskiej Rezerwy Federalnej.
"Pomimo znaczących przesunięć na rynku FX, które miały miejsce w ostatnich tygodniach, nie wydaje się, aby rynki wyceniły w całości możliwe konsekwencje absolutnego zwycięstwa Partii Republikańskiej w zakończonych w środę wyborach" - napisali w raporcie ekonomiści PKO BP. "Oznacza to, że presja na silniejszego dolara i m. in. słabsze euro może się w najbliższym czasie utrzymywać, co w perspektywie kilku dni mogłoby kierować kurs USD/PLN bliżej strefy technicznych oporów na 4,11-4,12, przy utrzymaniu kursu EUR/PLN w dość szerokiej konsolidacji pomiędzy poziomami 4,33-4,38" - dodali. Ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz, ocenia z kolei, że na rynku mogą pojawić się próby odwrócenia bieżących trendów. "Rynki finansowe zadomawiają się w rzeczywistości nowego prezydenta USA (choć formalnie zmiana władzy nastąpi dopiero 20 stycznia przyszłego roku). W naszej ocenie, inwestorzy mogą obecnie przejść w fazę 'kupuj plotki sprzedawaj fakty', a więc prób odwrócenia bieżących trendów" - napisał w porannym raporcie ekonomista. "Takich wniosków dostarcza dzisiejsze mocne otwarcie złotego, który atakuje poziom 4,3380, czyli istotny poziom techniczny. Spadki odrabiać próbuje także eurodolar, który wczoraj obniżył się o 2 proc." - dodał. RYNEK DŁUGU "W czwartek wydarzeniem dnia będzie posiedzenie FOMC, rynek oczekuje obniżki stóp Fed o 25 pb., a istotna dla rynkowego sentymentu będzie także konferencja J. Powella. Środowe przesunięcia cen na bazowych, ale i na krajowym rynku FI, nie doprowadziły póki co do pokonania istotnych technicznie poziomów, rentowności US10YT znajdują się w strefie ważnych oporów (4,42-4,50 proc.), ale sygnałów przesilenia ich trendu wzrostowego nie ma" - prognozują ekonomiści PKO BP. "W naszej opinii, o dalszym krótkoterminowym trendzie na rynkach FI zadecyduje przekaz konferencji po czwartkowym posiedzeniu FOMC i jeśli wzbudzi on niepewność inwestorów co do przyszłej polityki pieniężnej w USA, to bieżący trend rentowności zapewne globalnie, w takim jak obecne otoczeniu byłby kontynuowany" - dodają.
PREV NEWSPremier dyskusje o obnizeniu skadki zdrowotnej dla przedsiebiorcow sa na finiszu
NEXT NEWSPolacy coraz chetniej kupuja online w pobliskich sklepach
Drozyzna znow wraca do sklepow. Sabosc konsumpcji bije w gospodarke
Ceny w sklepach znow rosna coraz szybciej. W pazdzierniku byy srednio o 54 proc. wyzsze niz przed rokiem. W efekcie sabnie konsumpcja czyli gasnie najwazniejszy silnik gospodarki.
By Mikołaj Fidziński, Piotr MazurkiewiczGapowicze w NATO. Ktore kraje nie wydaja wymaganych 2 proc. na obronnosc
W 2024 r. najpewniej dziewieciu z 32 czonkow sojuszu nie wyda zalecanych 2 proc. na obronnosc. Po dojsciu do wygranej Donalda Trumpa presja na panstwa ktore jada na gape wzrosnie.
By Maciej MiłoszHistorycznie wolne ozywienie gospodarcze. Eksperci alarmuja
Sabosc polskiej gospodarki w miesiacach letnich sygnalizoway od pewnego czasu dane miesieczne.
Ropa zdrozaa trzecia sesje z rzedu
Czwartkowe notowania ropy przyniosy wzrost wyceny surowca. Jednak ostateczne wyniki byy sporo sabsze niz zyski osiagane w ciagu dnia.
Zmeczenie na Wall Street. Powell podcina skrzyda
Indeksy amerykanskich gied traciy na wartosci podczas czwartkowej sesji. Czesc analitykow tumaczy to zmeczeniem rynku po spektakularnej fali wzrostow bedacej nastepstwem zwyciestwa Donalda Trumpa w prezydenckiej potyczce z Kamala Harris.
Powell Fed nie musi spieszyc sie z obnizkami stop procentowych
Czwartkowe wystapienia szefa Rezerwy Federalnej byo jednoznaczne w swoim przekazie. Amerykanskie wadze monetarne nie widza pilnej potrzeby agodzenia swoje polityki.