business
Polska przegoni w bogactwie Hiszpanie. Prognoza MFW na najblizszych 5 lat
W ciagu najblizszych pieciu lat pod wzgledem zamoznosci Polska przegoni Hiszpanie i zostawi w tyle rowniez Portugalie Wegry i Sowacje - wynika z prognozy Miedzynarodowego Funduszy Walutowego MFW opublikowanej przez Obserwator Gospodarczy. MFW przeanalizowao w niej jak bedzie zmieniao sie PKB per capita krajow UE wyrazone w sile nabywczej przedstawiajace zamoznosc tych panstw.
PKB per capita PPP to Jest liczona z uwzględnieniem różnic w poziomie cen w poszczególnych krajach i wyrażana we wspólnej, umownej walucie PPS (Purchasing Power Standard - standard siły nabywczej), w relacji do średniej dla Unii Europejskiej ustalonej jako równa 100. PPS jest stosowana w statystyce międzynarodowej. Na czele tabeli stał Luksemburg mogący pochwalić się 147,8 PPP na głowę mieszkańca. Druga była Irlandia z wielkością 127 tys. PPS. Standardów Siły Nabywczej. Nieco niżej, z wartościami sięgającymi 70 tys. były Austria, Belgia, Szwecja, Niemcy oraz Malta. Poniżej średniej europejskiej znalazły się m.in. Włochy, Czechy, Portugalia i Hiszpania. A najzamożniejszym państwem Europy Środkowo-Wschodniej były w 2023 r. Czechy z wynikiem ponad 55,2 tys. PPS. Tuż za nimi znalazła się Słowenia (53,6 tys.), a tuż przed Polską Litwa (51,1 tys.). Gorsze od nas wyniki odnotowała Portugalia, Estonia i Chorwacja i Rumunia. Ostatnie miejsca zajmują Węgry, Słowacja, Łotwa, Grecja i Bułgaria. W 2029 roku w tabeli dojdzie do kilku rotacji - prognozuje MFW. Zdaniem ekspertów funduszu, bez zmian pozostaną cztery pierwsze miejsca i najlepszymi wynikami dalej będzie mógł się chwalić Luksemburg. Szwecja zaś wyprzedzi Austrię i Belgię a Finlandia Francję, której poziom PKB per capita PPP miałby się znaleźć poniżej średniej dla UE. Za pięć lat ma on wzrosnąć do wielkości 77 tys. PPP. Lepsze wyniki ma osiągnąć w 2029 r. również Polska. Względem 2023 roku nasz kraj ma awansować o jedną pozycję, w tyle zostawiając Hiszpanię. Miejsce tuż za Polską ma zajmować Rumunia, która zdaniem MFW też prześcignie Hiszpanię. Bułgaria zaś przegoni Grecję, która stanie się najbiedniejszym krajem Unii Europejskiej. Pozostałe to Rumunia (41,2 proc.) oraz Bułgaria (39,1 proc.)
PREV NEWSPracodawca nie wypaca pensji Rzad chce nawet 50 tys. z kary
NEXT NEWSPolska ma produkowac wiecej amunicji. Dorzuca kilka miliardow zotych
Jaka inflacja po odmrozeniu cen energii Niepokojace prognozy NBP
Po odmrozeniu cen energii inflacja wzrosnie w 2025 r. do 56 proc. a w 2026 r. spadnie do 34 proc. Jesli ceny energii zostana zamrozone inflacja w 2025 r. wyniesie 43 proc. prognozuje NBP.
Dziemianowicz-Bak Dzis wazny dzien o waznym dniu
Sejm rozpoczyna prace nad poselskim projektem Lewicy wprowadzajacym ustawowo wolna wigilie poinformowaa minister rodziny pracy i polityki spoecznej.
Proboszcz z Warszawy szuka koscielnego i osoby do sprzatania. Ile paci
Parafia sw. Ignacego Loyoli w Warszawie poszukuje do pracy osoby sprzatajacej koscielnego oraz organisty - informuje fakt.pl. W ogoszeniu podano ile mozna zarobic oraz jakie trzeba spenic warunki.
Goldman Sachs Komunikacja prezesa NBP stopniowo staje sie bardziej goebia
Komunikacja prezesa NBP Adama Glapinskiego stopniowo staje sie bardziej goebia a w caym 2025 r. RPP moze sciac stopy proc. o 150 pb. - oceniaja analitycy Goldman Sachs.
Metsola Gdyby UE rozwijaa sie jak USA miaaby dzisiaj 11 milionow posad wiecej
Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ocenia w piatek w Budapeszcie ze gdyby UE w ostatnich latach rozwijaa sie w takim tempie jak USA to dzisiaj miaaby 11 mln dodatkowych posad i 300 mld euro wiecej z podatkow do przeznaczenia na inwestycje lub zbicie unijnego deficytu.
Kowal za energie z Polski dla Ukrainy zapaci Europejska Wspolnota Energetyczna
Polska ma przygotowane rozwiazanie sprzedazy Ukrainie energii elektrycznej za pieniadze Europejskiej Wspolnoty Energetycznej - powiedzia PAP szef Rady ds. Wspopracy z Ukraina Pawe Kowal KO. Wspolnota pokryje koszty produkcji czy ETS a Polska jeszcze bedzie miaa z tego may zarobek - doda.