business
Kryzys w kolejnej branzy. Setki firm ogosio niewypacalnosc
Branza budowlana przezywa zaamanie. Ponad 700 firm ogosio niewypacalnosc.
"Dziennik Gazeta Prawna" donosi, że od początku 2024 roku liczba niewypłacalnych podmiotów w branży budowlanej wzrosła o 40 proc. względem wyników z tego samego okresu w poprzednim roku. Jak donosi gazeta, w kłopoty wpadły przede wszystkim małe firmy, takie jak instalacyjne, remontowe, ogólnobudowlane. Przypomnijmy, że o pogłębiających się problemach mikroprzedsiębiorstw pisaliśmy już kilka dni temu. Branża budowlana w zastoju Obecny kryzys jest efektem zastoju we wszystkich segmentach branży. Budownictwo prywatne i publiczne przechodzi przez najcięższy okres od dawna. "W ostatnich 2–3 latach odnotowano zwłaszcza ogromny spadek liczby przetargów dotyczących przebudowy infrastruktury kolejowej, co miało związek z brakiem dostępu do środków unijnych" – czytamy w "DGP". Marcin Ogulewicz z firmy Coface ocenia, że jednym z problemów są opóźnienia we wdrażaniu środków z Krajowego Planu Odbudowy. Innym powodem może być trwała zapaść w inwestycjach kolejowych, przeciągająca się transformacja energetycznej oraz zastój związany z rządowym przeglądem projektów inwestycyjnych. Ogulewicz ocenia, że w najbliższych miesiącach celem branży jest dotrwanie do momentu uruchomienia środków z programów publicznych. Branża budowlana pokłada spore nadzieje z budową Centralnego Portu Komunikacyjnego. Tutaj jednak nadal nie wiadomo, jakie ostateczne decyzje zapadną na szczeblu centralnym. Przez dłuższy czas rząd Donalda Tuska pozostawał sceptyczny do CPK, by następnie ogłosić "urealnienie" całego projektu. Katastrofa mikroprzedsiębiorstw Z badania Krajowego Rejestru Długów "Bezpieczeństwo finansowe firm z sektora Małych i Średnich Przedsiębiorstw" wynika, że mikrofirmy muszą się mierzyć z szeregiem problemów. Zmniejszenie rentowności, problemy z wypłacalnością, redukcja miejsc pracy to jedne z najczęstszych kłopotów. Z danych Zakładu Ubezpieczeń Społecznych wynika, że zaległości przedsiębiorców sięgają 18,5 proc. w ujęciu rok do roku. Pod względem bezpieczeństwa finansowego najgorzej sytuacja wygląda w sektorze produkcji (48 proc) i budownictwa (46 proc.). Ze względu na obecną sytuację coraz więcej firm decyduje o cięciu pensji, albo zwolnieniach. Czytaj też: Przeciętne wynagrodzenie w polskiej gospodarce. GUS podał dane Czytaj też: Naciskają na Tuska ws. KPO. "Opóźnienia sięgają dwóch lat"
PREV NEWSBaza w Redzikowie otwarta. Wazny gwarant bezpieczenstwa Rzeczpospolitej
NEXT NEWSInflacja w USA w pazdzierniku. Sa najnowsze dane
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.