business
Koniec umowy rosyjsko-ukrainskiej. Natychmiastowy kryzys energetyczny u sasiada Ukrainy
Kontrakt na tranzyt gazu miedzy Rosja a Ukraina dobieg konca. To ogromny kopot dla separatystycznego Naddniestrza oraz dla Modawii.
Zgodnie z zapowiedziami wraz z początkiem 2025 roku rosyjski koncern Gazprom wstrzymał eksport gazu do Europy przez Ukrainę. O godzinie 6 (czasu polskiego) wygasła pięcioletnia umowa między Moskwą a Kijowem o tranzycie gazu przez Ukrainę. Wcześniej Kijów wielokrotnie odmawiał przedłużenia kontraktu. Kontrakt na tranzyt gazu między Ukrainą a Rosją dobiegł końca Moskwa i Kijów wielokrotnie przedstawiły swoje stanowiska w tym zakresie , wskazując stronę przeciwną jako odpowiedzialną. Na tle działania władz ukraińskich, które uderza w społeczeństwo Słowacji doszło do konfliktu politycznego z władzami w Bratysławie. Tamtejszy prezydent Wołodymyr Zełenski wysunął nawet oskarżenia jakoby prezydent Rosji Władimir Putin zlecił premierowi Słowacji Robertowi Fico otwarcie drugiego frontu energetycznego i wywołanie konfliktu z Kijowem w sektorze energetycznym. Słowacja: Odrzucamy fantazje Zełenskiego W reakcji tamtejszy resort spraw zagranicznych opublikował w tej sprawie oświadczenie, w którym napisał m.in.: "odrzucamy wszelkie bzdury o otwarciu drugiego frontu energetycznego, o którym bezpodstawnie fantazjuje ukraiński prezydent Wołodymyr Zełenski, a także wszelkie wyimaginowane sojusze z Władimirem Putinem". Jeszcze większy problem dotyczy Mołdawii i Naddniestrza. Mołdawia do tej pory kupowała ok. 2 mld m sześc. rosyjskiego gazu rocznie, z czego część trafiała do Naddniestrza. Reszta kraju od 2023 r. nabywa surowiec na rynkach europejskich. Analitycy zajmujący się tematyką wschodnią zwracają uwagę, że sytuacja jest naprawdę poważna. Potężny kłopot Naddniestrza i Mołdawii "Rosyjski gaz przestał płynąć przez Ukrainę wraz z końcem umowy tranzytowej. Słowacja oburzona, bo utraci opłaty tranzytowe, ale prawdziwy problem, z groźbą kryzysu humanitarnego, ma separatystyczne Naddniestrze. To wyzwanie dla Mołdawii, kupującej stamtąd wytwarzany z gazu prąd" – napisał wicedyrektor Studium Europy Wschodniej Uniwersytetu Warszawskiego Adam Eberhardt. Także analityk Strategy&Future Marek Budzisz podkreślił, że sytuacja jest bardzo poważna i niebezpieczna. "W Naddniestrzu, w związku z wstrzymaniem dostaw gazu wyłączono centralne ogrzewanie w domach mieszkalnych i dostawy ciepłej wody. Gaz będzie dostępny wyłącznie po to aby sporządzać posiłki, ale jak długo nie wiadomo, bo zapasy szacowane są na 20 dni. W Naddniestrzu energię elektryczną, którą otrzymywała również Mołdawia (teraz importuje z Rumunii, a w 30 % sama produkuje) również wytwarzano w elektrowni gazowej. A zatem w Tyraspolu wkrótce nie będzie również prądu i stanie przemysł" – czytamy w jego wpisie na X. Czytaj też: Rosja zakręca kurek z gazem sąsiadowi Ukrainy. "Ograniczenie dostaw do zera" Czytaj też: Bloomberg: Polski rząd gotowy zwiększyć dostawy prądu na Ukrainę
PREV NEWSPonowne przeliczenie emerytury w 2025 roku. Te osoby moga skorzystac
NEXT NEWSPolicja rozlicza poprzednikow m.in. z wybuchu granatnika. "Wakaty sa efektem ich polityki"
Wall Street zyskuje. Kurs dolara zareagowa na wzrost wskaznika ISM
Globalne rynki akcji zanotoway w piatek solidne wzrosty choc zakonczyy tydzien na minusie. Jednoczesnie kurs dolara osab po ostatnich wzrostach znajdujac jednak wsparcie w lepszych od oczekiwan wynikach amerykanskiego sektora przemysowego podaje agencja Reuters.
Mike Johnson ponownie wybrany na przewodniczacego Izby Reprezentantow
Dotychczasowy przewodniczacy Izby Reprezentantow Mike Johnson zosta w piatek ponownie wybrany na to stanowisko. Uzyska 218 gosow czyli dokadnie tyle ile wynosia wymagana wiekszosc bezwzgledna.
Solidne zwyzki na Wall Street. Akcje Nvidii ponad 4 w gore
Piatkowa sesja na Wall Street zakonczya sie wzrostami gownych indeksow choc cay tydzien zamkna sie na minusie. Inwestorzy czekaja na pierwsze decyzje po inauguracji prezydentury Donalda Trumpa w USA.
Byy wiceminister Tusk oddaje szczecinski port Niemcom. Odpowiedz bolesna dla PiS
Port w Szczecinie sta sie arena przepychanki sownej przedstawicieli obecnego i poprzedniego rzadu. Na oskarzenia o oddanie infrastruktury Niemcom byy wiceminister usysza ze juz za czasow PiS firma Rhenus zdobya czesc udziaow. Dowiedzielismy sie tez jak duza czesc terenow polskich portow oddalismy w dugoletnia dzierzawe zagranicznym firmom przez ostatnie osiem lat.
Ceny ropy w gore z powodu chodow i chinskich bodzcow gospodarczych
Ceny ropy naftowej wzrosy w piatek konczac tydzien ze znaczacymi zyskami. Na ceny wpyney prognozy zimniejszej pogody w Europie i Stanach Zjednoczonych a takze dodatkowe bodzce gospodarcze zapowiedziane przez Chiny. W rezultacie w poprzedniej sesji ceny osiagney najwyzszy poziom od ponad dwoch miesiecy podaje agencja Reuters.
Prezydium Sejmu zajmie sie sprawa Marcina Romanowskiego. Jest wyznaczona data
Prezydium Sejmu ma zajac sie "bezprecedensowa" sprawa zrzeczenie sie statusu posa zawodowego przez Marcina Romanowskiego w najblizszy wtorek. Na razie nie sa potwierdzone informacje o tym by polityk PiS zozy odpowiednie dokumenty.