business
ING spowolnienie wzrostu PKB jest przejsciowe 2025 r. przyniesienie lekkie odbicie koniunktury
Spowolnienie wzrostu PKB przy sabym popycie zagranicznym i pogorszeniu w krajowym handlu to zjawisko przejsciowe 2025 r. przyniesienie lekkie odbicie koniunktury - stwierdzili ekonomisci ING Banku Slaskiego w komentarzu do czwartkowych danych GUS.
Główny Urząd Statystyczny poinformował w czwartek w tzw. szacunku flash, że PKB Polski w III kw. 2024 r. wzrósł o 2,7 proc. rdr wobec 3,2 proc. w II kw. W ujęciu kwartał do kwartału PKB w III kw. spadł o 0,2 proc., po wzroście o 1,2 proc. kdk kwartał wcześniej, po korekcie. Pełne dane o PKB w III kw. GUS poda 28 listopada. Ekonomiści ING Rafał Benecki i Adam Antoniak zwrócili uwagę na spowolnienie wzrostu PKB w III kw. 2024 r. przy słabym popycie zagranicznym i pogorszeniu w krajowym handlu. "Wciąż uważamy, że to przejściowe zjawisko, a 2025 r. przyniesienie lekkie odbicie koniunktury. Polska ma krajowe motory wzrostu, pozwalające się opierać stagnacji w Eurolandzie i ryzykom jakie niesie protekcjonistyczna polityka Trumpa" - ocenili w komentarzu. Według nich w przyszłym roku wzrost gospodarczy przyspieszy do 3,5 proc. Eksperci zaznaczyli, że zgodnie z ich oczekiwaniami trzeci kwartał przyniósł spowolnienie ożywienia koniunktury. Przypomnieli, że dane o strukturze wzrostu będą znane dopiero na koniec miesiąca, niemniej dostępne wskaźniki miesięczne wskazują, że za wolniejszy wzrost odpowiadała przede wszystkim sytuacja w handlu detalicznym. Wskazali na obniżoną sprzedaż detaliczną towarów w III kw. br. o 1,5 proc. r/r, po wzroście o 4,8 proc. r/r w poprzednim kwartale, pozostającą blisko stagnacji produkcję przemysłową (wzrost o 0,6 proc. r/r po 0,8 proc. r/r w II kw.) oraz pogrążone w recesji budownictwo (minus 6,8 proc. r/r w III kw. br., wobec minus 1,0 proc. r/r w II kw.). Ich zdaniem spowolnienie konsumpcji wiąże się z obniżeniem tempa wzrostu realnych dochodów do dyspozycji od połowy 2024 r., spowodowanym odbiciem inflacji. Wskazali jednocześnie na stopniowe hamowanie nominalnego wzrostu płac i wzrost rachunków za prąd i gaz, który - po częściowym odmrożeniu cen - prawdopodobnie ograniczył wydatki konsumentów na inne zakupy. "Prognozujemy, że w 2024 wzrost gospodarczy wyniesie 2,7 proc., a bez wyraźnego odbicia koniunktury w Europie osiągnięcie 3 proc. wzrostu PKB w tym roku jest mało prawdopodobne. Stagnacja w Niemczech uniemożliwia wyraźne odbicie polskiego przetwórstwa i eksportu. Jednocześnie wysokie stopy procentowe i opóźnienia w realizacji projektów finansowanych z KPO i funduszy strukturalnych UE przekładają się na niską aktywność inwestycyjną" - przewidują ekonomiści ING. Zauważyli, że aktywność zakupowa polskich konsumentów także wyhamowała w drugiej połowie tego roku. "W 2025 r. spodziewamy się utrzymania tempa konsumpcji zbliżonego do II poł. 2024 r., ale wyraźnego odbicia inwestycji, gdyż fundusze z UE zaczną w końcu trafiać do gospodarki. Zakładamy, że w 2025 r. do ostatecznych beneficjentów trafi około 60 mld środków z KPO vs około 20 mld w 2024 roku, plus środki strukturalne także będą szybciej napływały" - napisali.
PREV NEWSFerruccio Lamborghini Nie koc sie z klientami - PB AUTOPORTRET
NEXT NEWSRzad Niemiec zabroni portom przyjmowania transportow LNG z Rosji
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.