business
ING polski eksport cierpi z powodu sabego popytu zewnetrznego ze strefy euro
Polski eksport cierpi z powodu sabego popytu zewnetrznego ze strefy euro a wydatki importowe napedza popyt krajowy - zauwazy ekonomista banku ING Banku Slaskiego Leszek Kasek komentujac srodowe dane NBP o bilansie patniczym za wrzesien br.
Narodowy Bank Polski poinformował w środę, że saldo rachunku bieżącego we wrześniu 2024 r. było ujemne i wyniosło 6,1 mld zł wobec dodatniego salda w tym samym miesiącu 2023 r. w wysokości 7,8 mld zł. Ekonomista ING Banku Śląskiego Leszek Kąsek zauważył, że licząc w euro rachunek obrotów bieżących we wrześniu zamknął się deficytem w wysokości 1 mld 434 mln euro po deficycie 2 mld 731 mln euro w sierpniu br. Według szacunków ekonomistów ING w ujęciu 12-miesięcznym nadwyżka obrotów bieżących obniżyła się po wrześniu do 0,4 proc. PKB z 0,8 proc. PKB po sierpniu. "Wrzesień był piątym z rzędu miesiącem z deficytem w obrotach handlowych (690 mln euro), choć wyraźnie niższym niż 2 mld 244 mln euro w sierpniu, przy wzroście eksportu wyrażonego w euro o 0,5 proc. r/r i silnym odbiciu importu o 5,1 proc. r/r" - zauważył Kąsek. Dodał, że eksport cierpi z powodu słabego popytu zewnętrznego ze strefy euro, w szczególności oscylującego wokół 0 proc. wzrostu PKB Niemiec. Jego zdaniem wydatki importowe napędza natomiast krajowy popyt, w szczególności konsumpcyjny i prawdopodobnie związany z wydatkami zbrojeniowymi. Ekonomista oszacował, że w ujęciu dwunastomiesięcznym saldo handlowe pogorszyło się we wrześniu do minus 0,4 proc. PKB po minus 0,3 proc. PKB po sierpniu. "Ani twarde dane z Niemiec (PKB czy produkcja przemysłowa) ani wskaźniki miękkie (PMI czy wczorajszy indeks nastrojów inwestorów ZEW) nie rokują na szybką poprawę otoczenia zewnętrznego Polski, może niewielkie odbicie, na które wskazują mocniejsze zamówienia w Niemczech oraz polski PMI" - ocenił Kąsek. Wskazał na ryzyko związane z możliwymi decyzjami nowej administracji amerykańskiej ws. ceł na Chiny i Europę, chociaż - jak zastrzegł - doświadczenia z lat 2018-19 pokazują, że sama niepewność ws. ceł mocnej działa mrożąco na aktywność gospodarczą w Europie niż ostateczna decyzja o wprowadzeniu ceł. "Sytuację za Odrą dodatkowo komplikuje, przynajmniej przez najbliższe pół roku, rozpad koalicji rządowej i prawdopodobne wybory do Bundestagu w lutym 2025 r." - dodał ekonomista. Przywołał komunikat NBP, z którego wynika, że spadek eksportu wyrażony w złotych (o 6,5 proc. r/r) odnotowano we wszystkich sześciu kategoriach towarów, najgłębszy w dobrach inwestycyjnych, środkach transportu i towarach zaopatrzeniowych. "Spadki eksportu dominowały w branży motoryzacyjnej, silnie osłabiła się sprzedaż akumulatorów elektrycznych i samochodów osobowych. Jeśli chodzi o import, który zmniejszył się o 2,1 proc. r/r, wyrażony w złotych, to trend spadkowy dotyczył towarów zaopatrzeniowych i dóbr inwestycyjnych. Zwiększył się natomiast import dóbr konsumpcyjnych, w tym najsilniej import dóbr trwałego użytku i nowych i używanych samochodów osobowych. Trendy te są widoczne od wielu miesięcy" - podsumował ekonomista ING.
PREV NEWSPGE szacuje wynik EBITDA w trzecim kwartale powyzej konsensusu
NEXT NEWSNa Wall Street widac ochote do dalszego wzrostu
Spozywczy gigant obniza cel finansowy
Koncern Nestle najwiekszy na swiecie producent zywnosci zamierza kontynuowac redukcje kosztow oraz spodziewa sie relatywnie powolnego wzrostu sprzedazy. Szwajcarski potentat nieznacznie obnizy prognoze rentownosci.
Auchan nie jest juz najtanszym sklepem w Polsce. Oto nowy lider
Z pazdziernikowego badania wynika ze na pozycji lidera najnizszych cen znalaz sie Lidl. We wrzesniu by nim Auchan.
"Podatek od superbogatych" i temat Ukrainy. Oto najwazniejsze watki szczytu G20
Prezydent Brazylii wzywa do naozenia "podatku od superbogatych" Chiny chca wzmacniac kraje "Globalnego Poudnia" i regulacji w zakresie AI a Argentynie nie podoba sie czesc zapisow wspolnej deklaracji oto najwazniejsze wydarzenia trwajacego dwa dni szczytu G20 w Rio de Janeiro.
Rosja rozpoczyna masowa produkcje mobilnych schronow. Maja chronic nawet przed bomba atomowa
Kreml od wielu lat prowadzi wojne w Ukrainie jednak dopiero w wakacje konflikt przenios sie tez na rosyjskie ziemie. Teraz poinformowano o masowej produkcji mobilnych schronow. Czy Rosjanie w koncu czegos sie obawiaja
Skonczy sie zamieszanie z dywidendami i podatkami Europa chce sie rozliczac jak USA
Europejski Urzad Nadzoru Gied i Papierow Wartosciowych opracowaponad 100-stronicowy raport w ktorym dowiod ze szybsze rozliczeniatransakcji papierami wartosciowymi sa lepsze od duzszych. Kiedy cay swiat dazy do maksymalnegoskrocenia tego okresu europejski nadzorca zaleca przejscie na powszechny juzsystem za trzy lata.
To warto wiedziec przed sesja na GPW 19 XI 2024
Dziesiec rzeczy ktore warto wiedziec przed rozpoczeciem sesji na GPW. Informacje ze spoek analizy i rekomendacje.