business
Fed i trzy inne banki tna stopy NBP czeka do marca
Cykl agodzenia polityki pienieznej na swiecie rozkreca sie. Tylko w czwartek cztery banki centralne zredukoway stopy w Stanach Zjednoczonych Wielkiej Brytanii Czechach i Szwecji. W skali swiata przyspieszenie cyklu nastapio w ostatnich dwoch miesiacach. Wciaz nie doacza w tym roku NBP.
W czwartek Fed zgodnie z oczekiwaniami obniżył stopy procentowe o 0,25 pkt proc. Przedział referencyjny stóp wynosi teraz 4,5-4,75 proc. Kontrakty terminowe wyceniają, że kolejne obniżki analogicznej wielkości nastąpią w grudniu, marcu i czerwcu. Ich łączna skala do końca 2025 roku ma być nieco mniejsza niż oczekiwano jeszcze parę tygodni temu, m.in. z powodu dobrej koniunktury oraz planów powiększenia deficytu budżetowego przez przyszłego prezydenta Donalda Trumpa. Również w czwartek stopy o 0,25 pkt obniżył Bank Anglii, a także Czeski Bank Narodowy. Na głębszą redukcję, o 0,5 pkt proc., zdecydował się szwedzki Riksbank. Szwedzi mają ze wszystkich tnących w czwartek stopy banków najniższą stopę referencyjną, ale też Szwecja znajduje się od dawna w recesji. W ostatnich sześciu miesiącach na redukcję stóp zdecydowało się aż 28 banków centralnych na świecie z grupy 39 banków monitorowanej regularnie przez Bank Rozliczeń Międzynarodowych (bank i think-tank skupiający banki centralne). Tym samym cykl luzowania polityki pieniężnej trwa w dwóch trzecich stref walutowych. Jeszcze w czerwcu liczba banków redukujących koszt pieniądza wynosiła 15, a na początku roku 9. Obecnie średnia stopa procentowa w krajach rozwiniętych wynosi 3,4 proc., a na rynkach wschodzących 5,8 proc. Na razie do cyklu łagodzenia polityki pieniężnej nie dołącza Narodowy Bank Polski, który zaczął ten cykl we wrześniu 2023 roku, ale szybko go przerwał. W czwartek prezes NBP Adam Glapiński wystąpił na konferencji prasowej i powiedział, że obniżanie stóp w warunkach rosnącej inflacji byłoby kompromitujące dla Rady Polityki Pieniężnej. Ale jednocześnie stwierdził: „wszyscy jesteśmy już zmęczeni tym, że nie możemy tak długo obniżać stóp”. I dodał: „Rada jest chętna, gotowa intelektualnie, aby natychmiast, kiedy powstają takie warunki, przystąpić do obniżania stóp”. Jakie to są warunki? Glapiński wymienił dwa. Po pierwsze, inflacja musi przestać rosnąć – „uderzy w sufit”, jak powiedział prezes NBP. Po drugie, prognozy NBP muszą pokazywać spadek inflacji do celu NBP (2,5 proc.) w ciągu kilku kwartałów. Glapiński wprost przyznał, że na marcowym posiedzeniu mogą pojawić się wnioski o obniżki. Ale nie chciał zadeklarować, czy on sam widzi możliwość rozpoczęcia cyklu łagodzenia polityki pieniężnej właśnie w tym miesiącu. Obecnie stopa referencyjna NBP wynosi 5,75 proc. Kontrakty terminowe wyceniają, że do maja stopy spadną o 0,5 pkt proc.
Nowe otwarcie przy budowie atomu
Przyspieszamy prace a czesc tych planowanych w ramach przyszej umowy na budowe elektrowni w Choczewie zrealizujemy juz w ramach umowy pomostowej ktora chcemy zawrzec jak najszybciej mowi Leszek Juchniewicz prezes Polskich Elektrowni Jadrowych.
By Bartłomiej SawickiWall Street w gore po decyzji Fed
W czwartek amerykanska gieda zakonczya dzien na plusie po tym jak Rezerwa Federalna ogosia obnizenie stop procentowych o 25 punktow bazowych co przeduzyo dynamiczny wzrost zapoczatkowany powrotem Donalda Trumpa na urzad prezydenta USA podaje agencja Reuters.
Trump prezydentem USA. Glapinski oceni wpyw wyborow na polska gospodarke
Wybor Donalda Trumpa na prezydenta USA bedzie mia znikomy wpyw na polska gospodarke ewentualnie moze wpynac na wzrost kosztow obsugi dugu publicznego ocenia prezes Narodowego Banku Polskiego i przewodniczacy Rady Polityki Pienieznej Adam Glapinski.
Ceny ropy wzrosy inwestorzy analizuja wpyw Trumpa na rynek
Ceny ropy wzrosy w czwartek o prawie 1 proc. poniewaz rynek analizowa wpyw przyszej polityki prezydenta-elekta Donalda Trumpa na podaz a firmy wydobywcze ograniczyy produkcje przygotowujac sie na uderzenie huraganu Rafael podaje agencja Reuters.
Prezydent Duda "Polska bardzo dynamicznie sie rozwija"
"Polska rzeczywiscie rozwija sie znakomicie" - oceni prezydent Andrzej Duda.
Szef Fed odpowiada na krytyke Donalda Trumpa. "Nie ustapie"
Watek wygranej Donalda Trumpa w wyborach zosta podjety w czwartek nie tylko na konferencji prasowej prezesa NBP Adama Glapinskiego ale i na konferencji szefa amerykanskiej Rezerwy Federalnej. Jerome Powell twardo deklaruje ze jesli nowy prezydent poprosi go o rezygnacje to nie zamierza sie zgodzic.