business
Dwa lata wiezienia za niewypacenie pensji. Pracodawcy celem zmian w Kodeksie karnym
Unijna dyrektywa wymaga od Polski wprowadzenia zmian zwiazanych z minimalnym wynagrodzeniem w Unii Europejskiej. To nie tylko korzysci dla pracownikow ale takze wyzsze sankcje dla pracodawcow. Nawet dwa lata wiezienia maja grozic pracodawcy ktory kilkakrotnie nie wypaci pracownikowi pensji.
Pracownicy skorzystają na dyrektywie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2022/2041 z dnia 19 października 2022 r. w sprawie adekwatnych wynagrodzeń minimalnych w Unii Europejskiej. To głównie doprecyzowanie obecnych reguł, ale także pracowniczych. Zaostrzenie kar ma dotyczyć wykroczeń i przestępstw przeciwko prawom osób wykonujących pracę zarobkową, informuje "Dziennik Gazeta Prawna". Prawa pracownika reguluje bowiem nie tylko Kodeks pracy, gdzie , a jedynie grzywnie rzędu nawet 45 tys. zł, ale także Kodeks karny. Jednak złośliwe i uporczywe naruszanie praw pracowniczych wynikających ze stosunku pracy grozi nie tylko grzywną, ale także . Co ciekawe, takim sankcjom będzie podlegał nie tylko pracodawca, który celowo nie wypłaca pracownikowi pensji, ale także choćby menadżer czy kierownik, którzy mobbingują pracownika. Uporczywe zachowania, jak poniżanie czy wyrządzanie krzywdy fizycznej, może podlegać karze pozbawienia wolności, : "Projekt ustawy zawiera oraz nowy typ wykroczenia, które związane są z naruszeniem prawa pracownika do za pracę, a także przewidujące naliczanie odsetek za nieterminowe wypłacenie należnych pracownikom wynagrodzeń. Odpłatność i wypłata pracownikowi wynagrodzenia jest istotą stosunku pracy" - czytamy w uzasadnieniu ustawy. Nowe przepisy mają wzmocnić ochronę prawa do wynagrodzenia. Prace trwają, jednak nie zakończą się szybko.
PREV NEWSWzrost wynagrodzen w Australii w koncu spowalnia
NEXT NEWSKonflikt w koalicji narasta. Nowy pomys na dopaty do kredytow mieszkaniowych
Spozywczy gigant obniza cel finansowy
Koncern Nestle najwiekszy na swiecie producent zywnosci zamierza kontynuowac redukcje kosztow oraz spodziewa sie relatywnie powolnego wzrostu sprzedazy. Szwajcarski potentat nieznacznie obnizy prognoze rentownosci.
Auchan nie jest juz najtanszym sklepem w Polsce. Oto nowy lider
Z pazdziernikowego badania wynika ze na pozycji lidera najnizszych cen znalaz sie Lidl. We wrzesniu by nim Auchan.
"Podatek od superbogatych" i temat Ukrainy. Oto najwazniejsze watki szczytu G20
Prezydent Brazylii wzywa do naozenia "podatku od superbogatych" Chiny chca wzmacniac kraje "Globalnego Poudnia" i regulacji w zakresie AI a Argentynie nie podoba sie czesc zapisow wspolnej deklaracji oto najwazniejsze wydarzenia trwajacego dwa dni szczytu G20 w Rio de Janeiro.
Rosja rozpoczyna masowa produkcje mobilnych schronow. Maja chronic nawet przed bomba atomowa
Kreml od wielu lat prowadzi wojne w Ukrainie jednak dopiero w wakacje konflikt przenios sie tez na rosyjskie ziemie. Teraz poinformowano o masowej produkcji mobilnych schronow. Czy Rosjanie w koncu czegos sie obawiaja
Skonczy sie zamieszanie z dywidendami i podatkami Europa chce sie rozliczac jak USA
Europejski Urzad Nadzoru Gied i Papierow Wartosciowych opracowaponad 100-stronicowy raport w ktorym dowiod ze szybsze rozliczeniatransakcji papierami wartosciowymi sa lepsze od duzszych. Kiedy cay swiat dazy do maksymalnegoskrocenia tego okresu europejski nadzorca zaleca przejscie na powszechny juzsystem za trzy lata.
To warto wiedziec przed sesja na GPW 19 XI 2024
Dziesiec rzeczy ktore warto wiedziec przed rozpoczeciem sesji na GPW. Informacje ze spoek analizy i rekomendacje.