business
Cieciora Niemcy szukaja rynku zbytu kosztem europejskiego rolnictwa
Wszystkie produkty ktore w Polsce wytwarzamy i chcemy sprzedawac w panstwach UE beda przywiezione z Ameryki Poudniowej mowi byy wiceminister rolnictwa pose OdNowy Krzysztof Cieciora w rozmowie z portalem DoRzeczy.pl.
DoRzeczy.pl: Klub Prawa i Sprawiedliwości uważa, że umowa, która ma zostać zawarta między Unią Europejską, a krajami Mercosur jest zagrożeniem dla europejskiego rolnictwa. Dlaczego? Krzysztof Ciecióra: Jeśli umowa wejdzie w życie, to europejski rynek zaleją produkty z Ameryki Południowej, produkowane przez rolników, którzy nie mają żadnych ograniczeń w produkcji i wymagań, jakie są egzekwowane od europejskich rolników i narzucane przez Unię Europejską. To jest oczywista nierówność i stawianie naszych rolników na przegranej pozycji. Czyli polscy hodowcy oraz sadownicy będą mocno zagrożeni? Wszystkie produkty, które w Polsce wytwarzamy i chcemy sprzedawać w państwach UE, będą przywiezione z Ameryki Południowej. Nie jest powiedziane czy produkty z Mercosur zaleją np. Polskę. One mogą zalać Niemców, bo oni są tym najbardziej zainteresowani, zatem wówczas przestaną kupować nasze produkty i będziemy stratni. Z jednej strony produkty z Ameryki Południowej, a z drugiej Ukraina. Gdzie tu logika? W związku z tym protestują rolnicy we Francji oraz Polsce. Jesteśmy ostatnią ostoją rozsądku. Do podpisania umowy prą Niemcy i zbudowana przez nich koalicja. Paradoks polega na tym, że w 2019 roku rząd Mateusza Morawieckiego zablokował tę umowę, poprzez stworzenie koalicji blokującej, jednak dziś zmienił się rząd w Polsce i obecne władze nie robią tego, choć mogłyby grać na zablokowanie umowy. Mamy w obiegu teorię, że Niemcom tak bardzo zależy na tej umowie, ponieważ chcą wymienić się z Ameryką Południową na produkty. Niemcy dają samochody, Ameryka Południowa produkty spożywcze. Co pan na to? To bardzo możliwa teoria, ponieważ Niemcy więcej importują żywności, niż jej produkują. Nie są samowystarczalni. Ich głównym obszarem gospodarczym jest motoryzacja oraz przemysł chemiczny. Oni chcą te produkty wytransferować do Ameryki Południowej, bo rynek chiński dla nich się zamyka, rynek USA się zamyka, więc szukają zbytu. Problem w tym, że robią to kosztem europejskich rolników. Czytaj też: PiS oficjalnie przedstawi kandydata na prezydenta. Padła data Czytaj też: Afera wizowa. Komisja złoży 11 zawiadomień, znane nazwiska na liście
PREV NEWSNiemiecki producent ogosi plany. Ponad 5 tys. miejsc pracy do likwidacji
NEXT NEWSSondaz potwierdza "efekt Trumpa" w polskiej polityce. PiS mocno zyskuje
Ailleron mia w III kw. 228 mln z zysku EBITDA powyzej konsensusu
Ailleron mia w trzecim kwartale 2024 r. wynik EBITDA na poziomie 228 mln z - wynika z wyliczen PAP Biznes na podstawie raportu finansowego spoki. Spoka osiagnea w III kw. 38 mln z zysku netto jednostki dominujacej wobec straty netto na poziomie 39 mln z w analogicznym okresie 2023 roku.
Grupa BoomBit miaa w III kw. 26 mln z zysku netto i 76 mln z EBITDA
Grupa BoomBit miaa w III kw. 26 mln z zysku netto oraz 76 mln z wyniku EBITDA - podaa spoka w komunikacie prasowym. Narastajaco po trzech kwartaach 2024 roku spoka wypracowaa 66 mln z skorygowanego skonsolidowanego zysku netto oraz 206 mln z skorygowanej EBITDA.
Zysk Wirtualnej Polski spad o 10 proc. rr
Zysk netto j.d. Wirtualnej Polski w III kw. 2024 r. spad o 104 proc. rr do 774 mln z - podaa spoka w raporcie. Konsens PAP Biznes zakada 714 mln z zysku.
JSW ma plan transformacji. Pozytywne skutki szacuje na 85 mld z
Jastrzebska Spoka Weglowa JSW ogosia plan strategicznej transformacji ktory ma podniesc produkcje wegla i przyniesc oszczednosci. Nie ma w nim mowy o cieciach premii i wynagrodzen.
To warto wiedziec przed sesja na GPW 26 XI 2024
Dziesiec rzeczy ktore warto wiedziec przed rozpoczeciem sesji na GPW. Informacje ze spoek analizy i rekomendacje.
Ministerstwo Finansow przyznaje ze jest problem. "Naduzywaja tego przywileju"
Resort finansow sygnalizuje ze ulgi w mechanizmie biznesowej schedy moga byc narzedziem oszustw pisze we wtorek "Rzeczpospolita". Nie zaostrzajmy pochopnie przepisow apeluja eksperci.