business
Chwilowa zadyszka
Po ubiegotygodniowych wyborach prezydenckich w USA oraz posiedzeniu Fed sytuacja na Wall Street sie stabilizuje a futures na SP500 pozostaje powyzej 6000 pkt. Wczorajsza sesja przyniosa zauwazalne wzrosty tylko w przypadku przemysowego Dow Jonesa. Naturalnym jest ze po wygranej Trumpa poprawia sie sentyment wobec spoek z tego sektora. Po pierwszej euforii rynek zaczyna oceniac jak moga wygladac pierwsze miesiace sprawowania wadzy przez Trupa. Chinski rynek akcyjny znajduje sie z tego tytuu pod presja. Wszyscy obawiaja sie zapowiadanego wprowadzania nowych taryf na import dobr do USA. To samo choc w mniejszym stopniu dotyczy europejskich parkietow.
Na rynku walutowym trwa dalsza aprecjacja dolara po wyborach, a kurs EURUSD schodzi w kierunku 1.06. To na niższe poziomy sprowadza złoto, które dotarło już do 2600 USD za uncję. Dolar cały czas zyskuje w oczekiwaniu na to, że polityka Trumpa będzie prowadziła to wyższej inflacji przez co Fed będzie musiał wolniej obniżać stopy procentowe. Przypomnijmy, że w 2016 roku po wygranej Trumpa, amerykańska waluta zyskała blisko 6% do końca roku. Silny dolar to oczywiście poważnym wyzwanie dla złotego. Euro kosztuje 4.36, ale dolar już 4.10 i dobijamy do tegorocznych maksimów w tym przypadku. W tym tygodniu najważniejszym punktem w kalendarium będą jutrzejsze dane o październikowej inflacji w USA. Mediana prognoz rynkowych zakłada odbicie wskaźnika CPI do 2.6% z 2.4% r/r odnotowanych we wrześniu. Inflacja bazowa ma natomiast ustabilizować się na poziomie 3.3% r/r. Jeśli w tym przypadku pojawiłoby się zaskoczenie po wyższej stronie, dolar mógłby otrzymać kolejny impuls wzrostowy. Dziś zaplanowany jest jeszcze cały szereg wystąpień przedstawicieli Fed, którzy mogą odnieść się do oczekiwanej dalszej ścieżki stóp procentowych w USA po wyborach. Obecnie rynek niespełna w 70% wycenia grudniową obniżkę stóp w wykonaniu Fed. Nie zapominajmy też, że sezon wyników wciąż trwa. W tym tygodniu poznamy raporty takich spółek jak Tencent, Cisco, Disney czy Alibaba.
PREV NEWSKoszty prowadzenia biznesu budza najwieksze obawy mikro i maych firm
NEXT NEWSInflacja uderza w emerytow. Z czego rezygnuja by zwiazac koniec z koncem
Spozywczy gigant obniza cel finansowy
Koncern Nestle najwiekszy na swiecie producent zywnosci zamierza kontynuowac redukcje kosztow oraz spodziewa sie relatywnie powolnego wzrostu sprzedazy. Szwajcarski potentat nieznacznie obnizy prognoze rentownosci.
Auchan nie jest juz najtanszym sklepem w Polsce. Oto nowy lider
Z pazdziernikowego badania wynika ze na pozycji lidera najnizszych cen znalaz sie Lidl. We wrzesniu by nim Auchan.
"Podatek od superbogatych" i temat Ukrainy. Oto najwazniejsze watki szczytu G20
Prezydent Brazylii wzywa do naozenia "podatku od superbogatych" Chiny chca wzmacniac kraje "Globalnego Poudnia" i regulacji w zakresie AI a Argentynie nie podoba sie czesc zapisow wspolnej deklaracji oto najwazniejsze wydarzenia trwajacego dwa dni szczytu G20 w Rio de Janeiro.
Rosja rozpoczyna masowa produkcje mobilnych schronow. Maja chronic nawet przed bomba atomowa
Kreml od wielu lat prowadzi wojne w Ukrainie jednak dopiero w wakacje konflikt przenios sie tez na rosyjskie ziemie. Teraz poinformowano o masowej produkcji mobilnych schronow. Czy Rosjanie w koncu czegos sie obawiaja
Skonczy sie zamieszanie z dywidendami i podatkami Europa chce sie rozliczac jak USA
Europejski Urzad Nadzoru Gied i Papierow Wartosciowych opracowaponad 100-stronicowy raport w ktorym dowiod ze szybsze rozliczeniatransakcji papierami wartosciowymi sa lepsze od duzszych. Kiedy cay swiat dazy do maksymalnegoskrocenia tego okresu europejski nadzorca zaleca przejscie na powszechny juzsystem za trzy lata.
To warto wiedziec przed sesja na GPW 19 XI 2024
Dziesiec rzeczy ktore warto wiedziec przed rozpoczeciem sesji na GPW. Informacje ze spoek analizy i rekomendacje.