business
Chiny uderzaja w Polske za unijne ca. Zyskaja Niemcy
Wedug doniesien swiatowych mediow Chin chca ukarac Warszawe za poparcie europejskich ce na chinskie samochody elektryczne. Zyskac moga Niemcy.
Niemiecki dziennik "Welt" opisuje doniesienia agencji Reutera, według której władze Chin zdecydowały się ukarać Warszawę za poparcie europejskich ceł na chińskie samochody elektryczne . Według tych relacji, Pekin interweniował w koncernie motoryzacyjnym Stellantis, do którego należy marka Opel. W konsekwencji w zakładach w Tychach nie będzie produkowany samochód elektryczny B10 chińskiej marki Leapmotor, która współpracuje w Europie ze Stellantisem. "Mały SUV (B10) jest już dostępny na rynku w Chinach, a w 2025 roku ma być sprzedawany również w Europie. Tychy na Śląsku, gdzie produkowany jest już mniejszy model T03 tej marki, zostały wskazane jako zakład produkcyjny w Europie. Ale teraz zlecenie zostało wycofane" – czytamy. Reuters powołując się na swoje źródła wskazuje, że decyzja o odebraniu Tychom produkcji ma charakter czysto polityczny – Pekin chce w ten sposób ukarać Polskę za poparcie unijnych ceł. Ma o tym świadczyć fakt, że produkcja modelu B10 ma być prowadzona w innym kraju UE – prawdopodobnie w Niemczech albo na Słowacji. Te kraje nie poparły ceł na chińskie elektryki. Niemcy czy Słowacja? "Sprawa ta pokazuje, jaką presję chiński rząd wywiera na Europę i jej producentów samochodów (...) Działania odwetowe ze strony Chin to cios dla polskiego zakładu Stellantis, który może zagrozić miejscom pracy" – czytamy. "Die Welt" przypomina, że Stellantis ma dwie fabryki w Niemczech: w Kaiserslautern produkuje komponenty dla marek Opel, Citroen, Peugeot, Fiat i Jeep. Druga fabryka to główny zakład Opla w Ruesselsheim, który oprócz silników spalinowych produkuje również samochody elektryczne. Konkurencją dla niemieckich zakładów jest fabryka w Trnawie na Słowacji. "Die Welt" zauważa, że premier Słowacji Robert Fico złożył niedawno kilkudniową wizytę państwową w Chinach, gdzie miał wyraźnie podkreślać, że jego kraj sprzeciwił się karnym cłom UE. Czytaj też: Chińczycy uderzą w polską wódkę? To zemsta na UE Czytaj też: Niestety, brawo, Chiny, niestety!
PREV NEWSKGW maja powody do radosci. Moga dostac nawet 10 000 z trzeba zozyc wniosek
NEXT NEWSOchrona przedemerytalna. Kiedy nie obowiazuje Wyjasniamy
NBP kupuje zoto na potege. Mamy "wieksze zasoby niz Wielka Brytania"
Zoto w Narodowym Banku Polskim to towar silnie pozadany. Tylko we wrzesniu NBP kierowany przez Adama Glapinskiego zakupi 217 ton zota. Kruszec staje sie coraz wazniejszym elementem aktywow rezerwowych ktore na koniec wrzesnia wyceniane byy na 8357 mld z. "Polska ma juz wieksze zasoby zota niz Wielka Brytania" - chwali sie NBP. Plany sa jednak jeszcze ambitniejsze.
PIE w tym i przyszym roku bedziemy obserwowac deficyt na rachunku biezacym
Zarowno w tym jak i w przyszym roku bedziemy obserwowac deficyt salda obrotow biezacych a gowna tego przyczyna beda pogarszajace sie prognozy wzrostu gospodarczego Niemiec i strefy euro napisa w komentarzu do danych NBP ekonomista PIE Sergiej Druchyn.
Rentownosc obligacji USA spada po danych o inflacji
Wiadomosc ze inflacja w pazdzierniku bya w USA zgodna z oczekiwaniami wywoaa wyrazny spadek rentownosci obligacji USA.
Szefowa MRPiPS do modych pracownikow badzcie roszczeniowi nie zabierajcie pracy do domu
Zmiana pokoleniowa ma szanse przeozyc sie na zmiany w polskiej kulturze pracy wskazaa szefowa MRPiPS Agnieszka Dziemianowicz-Bak w liscie do uczestnikow konferencji "Modzi na rynku pracy". Badzcie roszczeniowi zadajcie normalnych umow o prace nie zabierajcie pracy do domu podkreslia.
Inflacja przyspieszya w najwiekszej gospodarce swiata. Jest kilka przyczyn
Z 24 zrobio sie 26 proc. rocznego wzrostu cen wynika z najnowszych danych Biura Statystyk Rynku Pracy Stanow Zjednoczonych. Choc paliwa tam tanieja to odwrotnie jest w przypadku energii elektrycznej.
Na dziea sztuki do Zamku Krolewskiego wydano 115 mln z. "Dwie trzecie zakupow nietrafione"
Zamek Krolewski w Warszawie jest jednym z najwazniejszych miejsc na historycznej i architektonicznej mapie Polski. Magorzata Omilanowska nowa dyrektorka Zamku Krolewskiego zdradzia w rozmowie z "Polityka" jak wygladaa polityka zakupowa jej poprzednika Wojciecha Fakowskiego. "Wszyscy sie zorientowali ze tu sie kupuje 'bez trzymanki' i bez pytania o cene" - powiedziaa Magorzata Omilanowska.