business
Chiny sa lepiej przygotowane na wojne celna niz za pierwszej kadencji Trumpa
Pekin jest teraz lepiej przygotowany na wojne celna z USA niz w 2016 r. kiedy Donald Trump rozpoczyna pierwsza kadencje prezydencka w rywalizacji ze Stanami Zjednoczonymi Chiny moga wykorzystac swoja pozycje gownego producenta surowcow o krytycznym znaczeniu oceni w czwartek brytyjski dziennik "Financial Times".
"Chiński lider Xi Jinping był zbity z tropu zwycięstwem wyborczym Trumpa w 2016 r. i nałożeniem przez niego wysokich ceł (...) i sankcji na chińskie firmy" – przypomniał "FT". Jednak teraz – jak zauważył dziennik – Pekin przygotował mocne środki odwetowe przeciwko amerykańskim firmom "na wypadek, gdyby Donald Trump rozpalił tlącą się wojną handlową między dwiema największymi gospodarkami na świecie". "FT" podkreślił, że Trump sygnalizuje zaostrzenie kursu wobec ChRL. Ogłosił np., że obsadzi kluczowe stanowiska państwowe politykami uznawanymi za "jastrzębi" w podejściu do Chin. Wśród nich jest Marco Rubio - autor projektu uchwały zakazującej TikToka w USA - który obejmie funkcję sekretarza stanu. W ciągu ostatnich ośmiu lat Pekin wprowadził m.in. sankcje odwetowe przeciwko restrykcjom wprowadzonym przez inne kraje czy "listę niewiarygodnych podmiotów" gospodarczych, na którą mogą zostać wpisane firmy postrzegane przez chińskie władze jako uderzające w interes państwa. Jak zauważył "FT", Chiny mogą np. odciąć te firmy od dostaw surowców o krytycznym znaczeniu, niezbędnych do rozwoju nowych technologii. "Wielu nie docenia tego, jak bardzo Pekin może zaszkodzić amerykańskim interesom" – powiedział w rozmowie z "FT" Andrew Gilholm, główny analityk firmy konsultingowej Control Risks. Badacz wskazał na "sygnały ostrzegawcze", które Pekin wysyłał w ostatnich miesiącach - m.in. sankcje zakazujące chińskim firmom dostarczania podzespołów Skydio, jednemu z największych producentów dronów w USA, czy groźby wycofania dostępu do chińskiego rynku koncernowi PVH, do którego należą m.in. marki Calvin Klein i Tommy Hilfiger. W 2016 r. jedynie 179 amerykańskich podmiotów było objętych chińskimi sankcjami, a w 2024 r. – już 1412. "To jest wierzchołek góry lodowej" – ocenił Gilholm. "Ciągle powtarzam moim klientom: +Myślicie, że jesteście świadomi ryzyka związanego z wojną handlową USA-Chiny, ale to nieprawda, bo Chiny jeszcze nie dokonały prawdziwego odwetu+" – podkreślił. Inny rozmówca "FT", Joe Mazur, analityk w pekińskiej firmie konsultingowej Trivium, jest zdania, że protekcjonistyczny zwrot Trumpa może zadziałać wręcz na korzyść Chin. "Gdyby inne duże gospodarki zaczęły postrzegać USA jako niepewnego partnera handlowego, mogłyby starać się rozwijać głębsze więzi handlowe z Chinami w poszukiwaniu korzystniejszych rynków eksportowych" – zaznaczył Mazur.
PREV NEWSSankcje wymagaja uszczelnienia. Rosyjska flota cieni na celowniku
NEXT NEWS"Utrzymujemy funkcjonowanie Ukrainy". Kolejne miliardy z Komisji Europejskiej dla Kijowa
Goolsbee stopy Fed beda spadac ale w duzszej perspektywie
Koszty finansowania zewnetrznego w amerykanskiej gospodarce beda sukcesywnie spadac jednak proces dochodzenia do normalnych poziomow moze byc duzszy niz zakadano twierdzi Austan Goolsbee kierujacy oddziaem Rezerwy Federalnej Fed z Chicago.
Disney celuje w miliard dolarow. Streaming ma przyniesc rekordowe zyski
Poza NBCUniversal wszystkie najwieksze tradycyjne firmy medialne odnotoway w ostatnim kwartale zyski ze swoich usug streamingowych skierowanych bezposrednio do konsumentow. Liderem jest firma The Walt Disney Company ktora w ostatnich miesiacach roku fiskalnego zarobia 321 mln USD na swojej internetowej platformie wideo. To juz drugi z rzedu kwarta w ktorym dzia obejmujacy Disney Hulu i ESPN osiagna rentownosc podaje agencja Bloomberg.
Jak AI zmienia branze lotnicza
- Dzieki zaawansowanym algorytmom sztuczna inteligencja analizuje zdjecia moduow wykrywa bedy montazowe i pozwala przewidywac zuzycie czesci dostarczajac dane niezbedne do lepszego planowania serwisu - mowi Robert Rog dyrektor IT w MTU Aero Engines Polska.
IEA podwyzki pac w sektorze OZE wieksze niz w sektorze paliw kopalnych
W ubiegym roku wzrost realnych pac w sektorach czystej energii przewyzszy wzrost pac w sektorach paliw kopalnych w wiekszosci regionow takze w Polsce - wynika z ostatniego raportu Miedzynarodowej Agencji Energetycznej IEA. Rosnacy sektor OZE konkuruje o wykwalifikowanych pracownikow - wskazano.
Opole Wojewoda zapewnia o braku problemow finansowych po powodzi
Wojewoda opolski Monika Jurek zapewnia ze nie ma problemow finansowych z usuwaniem skutkow wrzesniowej powodzi. Gminy otrzymay juz ponad 174 mln z na zasiki dla poszkodowanych. Wczesniej pojawiay sie gosy ze czesc poszkodowanych czeka na srodki.
Duze problemy polskiego eksportu. Niemcy kupuja ale duzo mniej
Wrzesien dla polskiego eksportu by lepszy od bardzo sabego pod tym wzgledem sierpnia ale porownujac rok do roku wypad jednak duzo gorzej wynika z danych GUS. Zaamanie sprzedazy wyprodukowanych w Polsce produktow nastapio do najwiekszych krajow Unii a szczegolnie do Niemiec. Ich udzia w polskim eksporcie skurczy sie do 267 proc. Polscy producenci szukali innych odbiorcow czesto w egzotycznych kierunkach.