business
Bateryjna nadzieja Europy broni sie przed upadkiem
Szwedzki producent baterii do samochodow elektrycznych oraz wielkoskalowych magazynow energii broni sie przed upadkiem. Zozy wniosek o ochrone przed wierzycielami. Firma popada w olbrzymie problemy finansowe. Spoka potrzebuje 12 mld USD.
Northvolt złożył wniosek o restrukturyzację w Sądzie Upadłościowym w Teksasie. Spółka wykorzystała tzw. rozdział 11., chroniący przed wierzycielami. Northvolt prowadzi bowiem działalność na terenie USA. W czasie trwania procesu można prowadzić normalną działalność. Poza fabrykami w Szwecji i USA firma ma zakłady w Kanadzie, Niemczech i w Polsce. Fabryka w Gdańsku istnieje od roku. Czytaj więcej Baterie samochodów elektrycznych wytrzymują dłużej niż oczekiwano – pokazuje to ocena ponad 7 000 elektryków. Statystycznie są bez usterek po przejechaniu 300 000 km. Na proces przed sądem upadłościowym firma pożyczyła pieniądze – 100 mln dolarów od swojego udziałowca i największego klienta, szwedzkiej Scanii. Łącznie ma dostać na wsparcie procesu restrukturyzacji kwotę rzędu 245 mln dolarów. Miliardowe potrzeby szwedzkiego producenta baterii do samochodów elektrycznych Northvolt Firma dysponuje obecnie jedynie 30 mln USD środków finansowych, natomiast jej długi wynoszą 5,8 mld USD. Aby wrócić na rynek, spółka potrzebuje 1,2 mld USD. Prezes firmy Peter Carlsson podał się do dymisji. – Byliśmy zbyt ambitni – skwitował. Szwedzka firma zatrudnia około 6600 osób w siedmiu krajach. We wrześniu ogłosiła, że zwolni 25 proc. załogi oraz wycofa się z części planów inwestycyjnych, w tym rozbudowy swojej głównej fabryki w Skellefteå na dalekiej północy Szwecji. W Polsce Northvolt ma zakład w Gdańsku zajmujący się produkcją komponentów do magazynów energii. Niewykluczone, że zakład – w ramach postępowania restrukturyzacyjnego – zostanie sprzedany. Dostawcą energii do tej fabryki ma być Polenergia. Firma, która powstała w 2016 r., miała być konkurencją dla chińskich producentów magazynów energii. Nie sprostała jednak konkurencji z Chin, a cele produkcyjne nie zostały zrealizowane. Postępowanie restrukturyzacyjne powinno zakończyć się w I kw. 2025 r.
PREV NEWSProfesor elektroenergetyki Minister klimatu opowiada nieprawdopodobne bzdury
NEXT NEWSJuz 25 listopada rusza VI edycja Our Future Forum najwiekszej konferencji edukacyjnej w Polsce
PKP PLK i PKP Cargo porozumiay sie w waznej kwestii
Zarzad PKP CARGO S.A w raporcie giedowym rada nadzorcza spoki wydaa zgode na podpisanie umowy w sprawie korzystania z infrastruktury kolejowej zarzadzanej przez PKP Polskie Linie Kolejowe PKP PLK.
Rada nadzorcza PKP Cargo zgodzia sie na umowe z PKP PLK dot. korzystania z infrastruktury
Rada nadzorcza PKP Cargo zgodzia sie na podpisanie umowy w sprawie korzystania z infrastruktury kolejowej ktorej zarzadca sa PKP Polskie Linie Kolejowe PKP PLK - poinformowa towarowy przewoznik w srodowym raporcie giedowym.
CBA zatrzymao szesc osob w tym byego ministra rolnictwa i szefa SLD
W Warszawie Radomiu i Zgierzu agenci CBA zatrzymali szesc osob poinformowa w srode na platformie X rzecznik prasowy ministra koordynatora suzb specjalnych i szefa MSWiA Jacek Dobrzynski. Wsrod nich jak nieoficjalnie ustalia PAP jest byy minister rolnictwa i byy szef SLD Wojciech O.
Kawa najdrozsza od prawie 50 lat
Cena notowanej na nowojorskiej giedzie towarowej kawy Arabica dosza najwyzej od 1977 roku. Powodem sa rosnace obawy o podaz informuje Bloomberg.
W Katowicach powstanie nowa dzielnica za 3 mld z
Na terenie dawnej huty cynku za ok. 3 mld z ma powstac nowa dzielnica Katowic Nowy Wenowiec. Inwestor zamierza rozpoczac budowe w 2026 r. na ponad 30 ha terenu ma powstac prawie 300 tys. m kw. zabudowy gownie mieszkaniowej bez ruchu samochodowego.
Bedzie nowy bank w Polsce. To gigant z siedziba w Seulu
Komisja Nadzoru Finansowego zezwolia na nowy bank w Polsce. To Industrial Bank of Korea z siedziba w Seulu w Korei Poudniowej.