health
Zimowa bezsennosc. Jak sobie z nia radzic
Mniej ruszamy sie i mamy zle zbilansowana diete zdaniem specjalistow z tych powodow wasnie o tej porze roku spimy gorzej. Mozemy jednak wprowadzic kilka zmian do codziennej rutyny aby odpoczywac efektywniej.
Mamy mniej światła słonecznego - a to zaburza wydzielanie melatoniny, która odgrywa kluczową rolę w regulacji rytmu dobowego. Zimą - pomimo przekonania, że im chłodniej tym lepiej się śpi - wiele osób cierpi na bezsenność . Niskie temperatury sprawiają, że mniej chętnie wychodzimy z domu, by podjąć aktywność fizyczną. Zimą częściej spożywamy też ciężkostrawne potrawy, które zaburzają trawienie, co odbija się na jakości snu - mówi dr Joseph M. Dzierzewski, psycholog kliniczny i wiceprezes ds. badań naukowych w amerykańskiej organizacji National Sleep Foundation. Jak sobie radzić z zaburzeniami snu? Spędzając więcej czasu na powietrzu , na pewno będziemy lepiej spali. Idealny będzie tutaj poranny spacer, który doda energii. Wystarczy też poświęcić 30 minut dziennie na ulubioną aktywność fizyczną - według badań regularnie podejmowany wysiłek fizyczny dotlenia organizm oraz redukuje stres i niepokój, a to ułatwia zasypianie. Warto też zmienić zimowe nawyki dotyczące odżywiania. Zbyt często sięgamy po kaloryczne produkty, ale też alkohol, którego w chłodnych miesiącach pijemy więcej. Naukowcy dowiedli, że spożywanie wieczorami wysokoprocentowych trunków - znacząco zwiększa ryzyko bezsenności. Postaraj się unikać sięgania przed snem po alkohol, kofeinę i ciężkostrawne pokarmy. Ważne jest też to, by jeść śniadanie, obiad i kolację o stałych porach - radzi specjalista. Kładąc się spać, powinniśmy też zadbać o komfort zasypiania: wyeliminować hałas i zrezygnować z korzystania z urządzeń elektronicznych, które emitują szkodliwe, hamujące wydzielanie melatoniny niebieskie światło . Warto też uspokajać się na wieczór: czytać książkę, wziąć relaksującą kąpiel i wypić rozgrzewającą herbatę. Wtedy organizm otrzyma od nas sygnał, że pora spać.
PREV NEWSMoga przeksztacic sie w raka. Nie musza dawac objawow widac je w badaniach
NEXT NEWSMae ziarenka - duze mozliwosci. Takze ochrona przed nowotworami
Nagy zgon sercowy. Kto jest zagrozony NZS
Nagy zgon sercowy NZS odpowiada za poowe wszystkich zgonow spowodowanych schorzeniami ukadu krazenia. Najczestsza przyczyna NZS jest choroba wiencowa. Komu zagraza i jakie sa czynniki ryzyka
NABR popiera decyzje Staego Komitetu CITES o niezawieszeniu handlu makakami dugoogoniastymi pochodzacymi z Kambodzy
WASZYNGTON 5 lutego 2025 r. PRNewswire -- Krajowe Stowarzyszenie na rzecz Badan Biomedycznych NABR popiera decyzje Staego Komitetu CITES o niezawieszeniu handlu makakami dugoogoniastymi Macaca fascicularis z Kambodzy. Decyzja ta stanowi wyraz silnego poparcia spoecznosci...
Kiedy blada skora moze swiadczyc o chorobie Zwroc uwage na te objawy
Bladosc skory wydaje sie normalna zima ale jesli towarzyszy jej tez przewleke...
Uwazaj na L4 z kodem C. Stracisz wynagrodzenie i zaufanie pracodawcy
Zwolnienie lekarskie potocznie nazywane L4 w przeszosci tak by oznaczany druk na...
W drodze na badania maluchom jest wygodniej i bezpieczniej
Oddzia Dzieciecy mieleckiego Szpitala Specjalistycznego zupenie niespodziewanie otrzyma bardzo cenny z punktu widzenia codziennego funkcjonowania Oddziau prezent To wozek inwalidzki dostosowany do...The post W drodze na badania maluchom jest wygodniej i bezpieczniej appeared first on Super Nowosci - wiadomosci z Rzeszowa i Podkarpacia.
By Anna MoraniecChoroby reumatyczne u dzieci. Co powinno zaniepokoic rodzicow
Choroby reumatyczne moga dotknac kazdego niezaleznie od wieku. O tych schorzeniach mowimy w cyklu Twoje Zdrowie w Faktach RMF FM. Jak przyznaja specjalisci zanim dziecko trafia do specjalistycznego osrodka czesto ma za soba duga droge zwiazana z rozpoznaniem choroby.