business
Musk kontra Altman. Spor o OpenAI moze potrwac do 2027 roku
Spor prawny miedzy Elonem Muskiem a Samem Altmanem dyrektorem generalnym OpenAI nabiera tempa i moze przerodzic sie w wieloletnia batalie. Sad federalny w Kalifornii poinformowa w tym tygodniu ze proces dotyczacy przyszosci OpenAI organizacji zaozonej przez Muska i Altmana w 2015 roku moze potrwac nawet do 2027 roku jak podaje Yahoo Finance.
Decyzja ta oznacza, że konflikt między dwoma znanymi postaciami świata technologii, który dotychczas rozgrywał się głównie w mediach społecznościowych, przenosi się na długą batalię sądową. Ich rywalizacja stała się widoczna publicznie już w 2017 roku, gdy prezydent Donald Trump ogłosił projekt Stargate – inicjatywę wartą 500 mld USD, mającą na celu rozwój infrastruktury AI we współpracy z OpenAI, Oracle i SoftBankiem. Elon Musk szybko skrytykował projekt, pisząc na platformie X, że w rzeczywistości jego twórcy nie dysponują deklarowanymi środkami finansowymi. Sam Altman natychmiast zaprzeczył tym zarzutom i zaprosił Elona Muska do odwiedzenia centrum rozwoju AI w Teksasie. Spór sądowy formalnie rozpoczął się w sierpniu ubiegłego roku, gdy Musk pozwał OpenAI, oskarżając firmę o odejście od pierwotnej misji non-profit, zakładającej rozwój sztucznej inteligencji dla dobra całej ludzkości . Elon Musk, który współtworzył OpenAI wraz z Altmanem i prezesem organizacji Gregiem Brockmanem, przeznaczył na ten cel 45 mln USD w formie darowizn. W 2018 roku opuścił firmę i założył konkurencyjną spółkę xAI. W tym tygodniu sędzia Gonzalez Rogers odrzuciła jednak wniosek Elona Muska o natychmiastowe zablokowanie przekształcenia OpenAI w podmiot nastawiony na zysk. W październiku 2024 roku Microsoft zainwestował w OpenAI 13,75 mld USD. W tym samym okresie wartość OpenAI wynosiła 157 mld USD. Obecnie organizacja prowadzi rozmowy o pozyskaniu kolejnych 40 mld USD, co mogłoby podnieść jej wycenę do około 340 mld USD. Spór sądowy między Muskiem a Altmanem nie tylko wpłynie na przyszłość OpenAI, ale może także określić reguły rządzące rynkiem sztucznej inteligencji w najbliższych latach. Ostateczne rozstrzygnięcie może mieć kluczowe znaczenie dla całej branży.
PREV NEWSPat w sprawie neosedziow sie przeduza. Prezydent zapowiada zawetowanie przepisow
NEXT NEWSHenry Ford Pierwszy mentor biznesu. PB AUTOPORTRET
Henry Ford Pierwszy mentor biznesu. PB AUTOPORTRET
Rewolucjonista przemysu i tworca motoryzacyjnej potegi. Czowiek pewny siebie z bardzo wyrazistymi pogladami a do tego ktos kto by trenerem biznesu na dugo wczesniej zanim stao sie to modne.
W Europie wzrosty. Stoxx Europe 600 najwyzej w historii
Dobre wyniki kwartalne i roczne spoek oraz optymistyczne prognozy powoduja ze na europejskim rynku akcji przewaza w czwartek popyt. Stoxx Europe 600 osiagna najwyzsza wartosc w historii.
Sejm gosowa w sprawie jawnosci wynagrodzen. Szukajacy pracy sie uciesza
Pracownicy juz niedugo moga zyskac nowe prawa w kwestii jawnosci wynagrodzen. Posowie chca zmienic Kodeks pracy i zobligowac pracodawcow miedzy innymi do publikacji proponowanego wynagrodzenia juz w ogoszeniach o prace. Lista proponowanych zmian nad ktorymi w czwartek 06.02 gosowali w Sejmie posowie jest jednak duzsza. Wyjasniamy co ma sie zmienic. Korzystne dla pracownikow zmiany w kwestii wynagrodzen to tylko kwestia czasu a terminem jest 7 czerwca 2026 r. Powodem unijne wymagania.
Pierwsze francuskie mysliwce trafiy do Ukrainy. Osiagaja zawrotna predkosc
Ukraina wasnie otrzymaa mysliwce Mirage 2000-5. To maszyny ktore moga osiagac predkosc okoo 2336 km na godz. na wysokosci przelotowej. Maksymalny zasieg operacyjny wynosi okoo 1550 km bez dodatkowych zbiornikow paliwa.
Pryszczyca w Niemczech. Resort rolnictwa zapytany o ewentualne embargo
W Sejmie poruszony zosta temat ewentualnego embargo w zwiazku z pojawieniem sie ognisk pryszczycy w Niemczech.
Na Batyku ruszya budowa farmy wiatrowej. Energia dla 15 mln gospodarstw
Na polskiej czesci Batyku ruszya budowa pierwszej farmy wiatrowej. Na morze ruszyo 11 statykow ktore zainstaloway juz 2 z 78 monopali na ktorych montowane beda turbiny wiatrowe. Orlen mowi o "waznym elemencie nowej strategii" koncernu ktory zapewni energie dla 15 mln gospodarstw domowych. Farma Baltic Power o mocy 12 GW rozpocznie produkcje w 2026 roku.