Home/sports/Kenijczycy zwyciezcami Biegu Trzech Kopcow

Kenijczycy zwyciezcami Biegu Trzech Kopcow

W niedziele biegacze z 24 krajow zmierzyli sie w Krakowie na trasie 17. PKO Biegu Trzech Kopcow. Do pokonania mieli ponad 13-kilometrowa malownicza trase prowadzaca miedzy trzema krakowskimi kopcami Krakusa Kosciuszki i Pisudskiego. Na najwyzszym podium staneli Kenijczycy Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo i Glorius Jepkirui.

September 22, 2024 | sports

Najszybciej trasę Biegu Trzech Kopców pokonał zawodnik z Kenii Hilary Kiptum Maiyo Kimaiyo. Zajęło mu to 43 minuty i 19 sekund. Za nim na podium uplasował się jego rodak Albert Kipkorir Tonui, trzecie miejsce zajął Polak Dariusz Boratyński . Wśród kobiet wygrał Kenijka Glorius Jepkirui z czasem 54:01. Kolejne miejsca na podium zajęły Polki: Aleksandra Bazułka i Monika Szorek. To jedyny w Polsce bieg górski, którego trasa wiedzie przez centrum dużego miasta. Różnica wzniesień na dystansie 13 km wynosi 160 m, a bieg prowadzi zarówno po utwardzonej, jak i nieutwardzonej nawierzchni. To bieg w typie anglosaskim, tzn. że jego trasa prowadzi raz w górę raz w dół (w odróżnieniu od wersji alpejskiej, gdzie trasa tylko się wznosi). Dla biegaczy, którzy od kilkunastu już lat tłumnie ściągają na krakowski bieg z całej Polski, magnesem na pewno jest wyjątkowa sceneria zawodów. Start zawsze znajduje się pod kopcem Krakusa, trasa wiedzie Bulwarami Wiślanymi i przez Las Wolski. Biegacze mijają m.in. kładkę o. Bernatka, kościół na Skałce, Wawel, klasztor Norbertanek, kopiec Kościuszki. Tegoroczny przebieg trasy był identyczny, jak podczas ubiegłorocznej edycji imprezy. "Skorygowana w środkowej części trasa (z uwagi na nadal trwający remont ul. Kościuszki) spotkała się z bardzo dobrym odbiorem uczestników" - podkreślali organizatorzy z Zarządu Infrastruktury Sportowej. Biegacze wystartowali o g. 10.30 ze Wzgórza Lasoty pod Kopcem Krakusa , meta znajdowała na Wzgórzu Sowiniec pod Kopcem Piłsudskiego. Limit czasu na pokonanie trasy wynosił 2 godziny. W biegu uczestniczy 3,2 tys. zawodników. Na liście startowej biegu widniały nazwiska przedstawicieli 24 krajów świata.

SOURCE : rmf24