science
Lewant kolebka pochowkow. Wspolne tradycje Homo sapiens i neandertalczyka
Wczesni Homo sapiens i ich neandertalscy kuzyni zaczeli chowac swoich zmarych mniej wiecej w tym samym czasie i tym samym miejscu czyli ok. 120 tys. lat temu w regionie Lewantu poozonym w zachodniej Azji. A przynajmniej tak sugeruje nowe badanie wskazujace ze oba gatunki mogy przynajmniej czesciowo dzielic kulture chociaz nie brakuje tez miedzy nimi znaczacych roznic.
Naukowcy z Uniwersytetu w Tel Awiwie oraz Uniwersytetu w Hajfie w Izraelu przeanalizowali 17 miejsc pochówku neandertalczyków oraz 15 miejsc pochówku Homo sapiens w Azji. Wyniki ich badań wskazują na podobieństwa i różnice w sposobie, w jaki obie grupy chowały swoich zmarłych. Co ciekawe, . Przypomnijmy, że Lewant to . Obszar ten obejmuje dzisiejsze państwa: Liban, Syria, Izrael, Jordania oraz Autonomia Palestyńska - w szerszym znaczeniu do Lewantu zalicza się również Azję Mniejszą (Turcja) i Egipt. Podobieństwa i różnice w rytuałach pogrzebowych , chociaż u neandertalczyków częściej spotykano pochówki niemowląt. W grobach obu grup znajdowano różne przedmioty, takie jak drobne kamienie, kości zwierząt czy rogi. Jednakże szczegóły samych pochówków wskazują na odmienne podejścia - neandertalczycy zazwyczaj chowali swoich zmarłych głębiej w jaskiniach, podczas gdy Homo sapiens preferowali wejścia do jaskiń lub skalne schronienia. . Szkielety Homo sapiens często znajdowano w pozycji zbliżonej do embrionalnej, podczas gdy neandertalczycy stosowali bardziej zróżnicowane ułożenia ciał. Neandertalczycy również częściej wykorzystywali kamienie, być może jako prymitywne nagrobki, podczas gdy w grobach Homo sapiens częściej znajdowano dekoracyjne przedmioty, takie jak ochra i muszle. Kulturowe i środowiskowe tło pochówków Zdaniem badaczy, . Był to obszar, gdzie obie populacje spotykały się i rywalizowały ze sobą, co mogło sprzyjać wymianie kulturowej, ale także prowadzić do innowacji w rytuałach pogrzebowych. Niemniej, jak podkreślają naukowcy, pomimo wielu podobieństw w materialnej kulturze obu gatunków, sposób pochówku ujawnia bardziej złożony obraz. . I wróciła dopiero pod koniec epoki paleolitu, w czasach wczesnych społeczności osiadłych i ostatnich łowców-zbieraczy - Natufian. oraz jak te praktyki mogły kształtować się w wyniku presji środowiskowej i kontaktów międzygatunkowych. Kolejnym wyzwaniem dla naukowców będzie zbadanie, jakie czynniki kulturowe i społeczne doprowadziły do przerwy w tradycji pochówków po zniknięciu neandertalczyków oraz jaki wpływ miało to na późniejsze społeczności ludzkie. *** i zostań jednym z 90 tys. obserwujących nasz fanpage - polub i komentuj tam nasze artykuły!
PREV NEWSWynalazki ze starozytnosci. Korzystamy z nich do dzis
NEXT NEWSProf. Zyczkowski Chce zbadac czy komputer kwantowy moze dziaac i dac konkretne wyniki
Jak odstraszyc rekina Moze swiatem...
Odpowiednie oswietlenie moze chronic surferow przed atakami rekinow. Pisza o tym naukowcy z Uniwersytetu Macquarie w Sydney na amach czasopisma "Current Biology". Z pomoca wzglednie prostej metody mozna na tyle zaburzyc system wzrokowy zaraczy biaych ze traca one ochote do atakowania obiektow przypominajacych foki. Autorzy pracy przekonuja ze ich odkrycie moze posuzyc do rozwoju nowej nieinwazyjnej technologii odstraszania rekinow w celu ochrony zycia ludzkiego. Jak sie uwaza wiekszosc atakow na ludzi jest wynikiem pomyki.
Jest toksyczny i rekordowo gesty. Ten smog widac z kosmosu
Chociaz najwieksze miasta Azji Poudniowej co roku borykaja sie z toksycznym smogiem urzednicy w Lahore - drugim co do wielkosci miescie Pakistanu - opisuja obecny sezon jako bezprecedensowy. Podczas gdy wartosc powyzej 300 uznawana jest za szkodliwa dla zdrowia w poniedziaek indeks jakosci powietrza przekroczy tam 1200 czyli poziom uznawany za "niebezpieczny".
Dlaczego drzewa zrzucaja liscie
Jesien to czas kiedy przyroda przygotowuje sie do nadchodzacej zimy. Dr Danuta Solecka profesor Uniwersytetu Warszawskiego podczas Wykadu otwartego w Radiu RMF24 tumaczya fascynujace strategie adaptacyjne roslin do zimowego okresu.
Wenus skrywa tajemnicze kratery. Powstay gdy Ukad Soneczny by mody
Wenus otoczona jest gesta atmosfera i skrywa przed nami wiele tajemnic. Naukowcy od lat szukali dowodow na wielkie kratery uderzeniowe ktore ma Mars czy Merkury ale przez dugi czas bez powodzenia. Do teraz bo pojawiy sie dowody na to ze Wenus rzeczywiscie ma baseny uderzeniowe ktore pamietaja mody Ukad Soneczny.
Polski satelita Intuition-1 juz od roku dostarcza dane z orbity
Polski satelita Intuition-1 wyniesiony na orbite 11 listopada 2023 roku swietuje wasnie pierwsza rocznice swojej kosmicznej podrozy. Przez pierwsze 366 dni okrazy Ziemie 5490 razy podczas ktorych dostarczy wiele cennych informacji przetwarzanych autonomicznie dzieki algorytmom sztucznej inteligencji.
Prof. Zyczkowski Chce zbadac czy komputer kwantowy moze dziaac i dac konkretne wyniki
"W ramach tego grantu juz nie bede bada jak swiat jest zbudowany tylko zakadajac ze mechanika kwantowa dobrze opisuje swiat w skali mikro sprobuje lepiej zrozumiec na co ona pozwoli a na co nie. To powinno dac odpowiedz np. na pytania czy komputer kwantowy bedzie kiedys dziaa czy nie czy bedzie na wyjsciu produkowa ciekawe liczby i konkretne wyniki czy tylko szum informacyjny - mowi RMF FM prof. Karol Zyczkowski. Fizyk teoretyk z Uniwersytetu Jagiellonskiego i Centrum Fizyki Teoretycznej PAN otrzyma w tym roku prestizowy ERC...