science
Jest praca na koncu swiata. Wielka przygoda i niepowtarzalne przezycia
Trwa nabor do 48. Wyprawy Polarnej na Spitsbergen. Chetni moga wziac udzia w ekspedycji do Polskiej Stacji Polarnej Hornsund. Zgoszenia przyjmowane sa do 22 listopada a ekspedycja to szansa na niepowtarzalne przezycie. Co trzeba zrobic aby doaczyc do wyprawy na wyspe na Oceanie Arktycznym
Polska Stacja Polarna Hornsund na Spitsbergenie Na położonej na największej wyspie Norwegii - Spitsbergenie - mieści się ważna jednostka badawcza, Obiekt zlokalizowany nad Zatoką Białego , w granicach Parku Narodowego Południowego Spitsbergenu, obejmującego ochronę unikatowej arktycznego krajobrazu. Te kilka wkomponowanych w niego budynków polskiej stacji umożliwia prowadzenie badań przez cały rok. Znajdują się tam m.in. laboratoria biologiczne, chemiczne, meteorologiczne, oceanograficzne i sejsmologiczne. Nabór do 48. Wyprawy Polarnej IGF PAN Dla osób, które nieraz myślały o , nadarza się prawdziwa okazja, by zrealizować marzenia. Zarządzający Polską Stacją Polarną Hornsund Instytut Geofizyki (IGF) PAN poszukuje bowiem chętnych do wzięcia udziału w ekspedycjach. Jeszcze do 22 listopada br. trwa bowiem , a udział w tym przedsięwzięciu mogą wziąć - m.in. informatycy, kucharze i mechanicy. Poszukiwania chętnych dotyczą wzięcia udziału w dwóch grupach: zimującej (całorocznej) oraz letniej. Wyprawa na Spistsbergen. Grupa zimująca i grupa letnia W opublikowanym na stronie Instytut Geofizyki Polskiej Akademii Nauk ogłoszeniu można . Co trzeba zrobić, by dołączyć do wyprawy polarnej? Każdy, kto spełnia powyższe wymagania, może starać się o dołączenie do ekspedycji. Aby stać się członkiem 48. Wyprawy Polarnej IGF PAN trzeba wysłać zgłoszenie swojej gotowości ze wskazaniem wybranego stanowiska na podany w adres mailowy. Zgłoszenia przyjmowane są do 22 listopada br. - Wbrew utartym wyobrażeniom, wcale nie trzeba być naukowcem lub posiadać doświadczenia pracy w rejonach polarnych, choć oczywiście uczestnik czy uczestniczka ekspedycji wiążą się zawodowo na jakiś czas ze środowiskiem naukowym. - powiedziała serwisowi "Nauka w Polsce" Dagmara Bożek z Działu Komunikacji Naukowej i Promocji IGF PAN.
PREV NEWSPomylia krople do oczu z klejem. Komentarz lekarza moze zaskoczyc
NEXT NEWSTo nie tak jak dotad myslelismy. Badania DNA weryfikuja historie z Pompejow
To nie tak jak dotad myslelismy. Badania DNA weryfikuja historie z Pompejow
Badania DNA odsaniaja tajemnice ludzi pogrzebanych w starozytnych Pompejach po wybuchu Wezuwiusza. W wyniku tragicznej erupcji wulkanu w 79 roku n.e. w miescie zginey tysiace ludzi przysypanych kilkumetrowa warstwa popiou. Ten skamieniay popio zachowa ksztat wielu cia ktore po wielu wiekach po odkryciu kompleksu odtworzono w formie gipsowych odlewow. Na podstawie uozenia tych cia ich rozmiarow tworzono historie ktore miay cos powiedziec o tych ludziach. Teraz na podstawie analizy tzw. kopalnego DNA z drobnych fragmentow...
Pomylia krople do oczu z klejem. Komentarz lekarza moze zaskoczyc
Pewna kobieta przez pomyke uzya kleju do paznokci zamiast kropli do oczu przez co trafia do szpitala. Swoja historie kobieta udostepnia na TikToku - twierdzi ze chciaa aby bya ona przestroga dla innych szczegolnie w kontekscie odpowiedniego przechowywania produktow. Caa sytuacje skomentowa lekarz a jego sowa moga zaskoczyc.
Kosmiczny listopad. Odkryj wszystkie tajemnice nocnego nieba
Listopad bedzie peen spektakularnych zjawisk na niebie ktore zachwyca zarowno amatorow jak i pasjonatow astronomii. Deszcze meteorow koniunkcje planet i penia Ksiezyca to tylko niektore z atrakcji ktore czekaja na tych ktorzy zdecyduja sie spojrzec w nocne niebo. Sprawdz jakie kosmiczne wydarzenia przyniesie listopadowa aura i jak najlepiej je obserwowac aby w peni docenic magie nocnego nieba.
Nasi przodkowie nie caowali sie z miosci. Pocaunek suzy im do innych celow
Czasopismo naukowe Evolutionary Anthropology opublikowao artyku o genezie pocaunku. Wynika z niego ze nasi praprzodkowie caujac sie wcale nie mysleli o amorach.
Studenci z Bydgoszczy zbudowali robota-meduze. Ma badac jakosc wody
Robotyczna meduza ktora bada jakosc wody - to wynalazek studentow Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Urzadzenie swoim ksztatem przypomina parzydekowca porusza sie jak on oraz sprawdza podstawowe parametry wody w jeziorach.
Stan cywilny a depresja. Lepiej byc w mazenstwie niz stanu wolnego
Najnowsze badania sugeruja ze osoby stanu wolnego moga byc nawet o 80 proc. bardziej narazone na wystapienie depresji niz osoby pozostajace w zwiazku mazenskim. Wyniki wskazuja rowniez ze ryzyko depresji jest szczegolnie wysokie u mezczyzn oraz u osob o wyzszym poziomie wyksztacenia.