science
Donald Trump i Grenlandia Co stoi za kontrowersyjnym planem zakupu
Donald Trump wci dy do zakupu Grenlandii pomimo oporu Danii. Jego syn odwiedza wysp ale czy ekonomicznie si to opaca Oto oblicza si naczelnych strategw.
Donald Trump chciał kupić Grenlandię już podczas swojej pierwszej kadencji. Na krótko przed powrotem do Białego Domu republikanin ponownie zwiększa presję na Danię, by ta oddała mu największą wyspę świata. Jego syn, Donald Trump Jr., podróżuje na Grenlandię jako turysta, aby "trochę się zabawić" — podał w poniedziałek wieczorem amerykański nadawca Fox News. Na swojej platformie Truth Social ojciec skomentował: "Grenlandia to niesamowite miejsce, a tamtejsi ludzie odniosą ogromne korzyści, jeśli — i kiedy — stanie się częścią naszego narodu". "Za pierwszym razem szaleństwo zadziałało". Donald Trump Jr. przybył na wyspę we wtorek w południe. Udostępnił dwa zdjęcia z Grenlandii w serwisie X. "Grenlandia jest piękna!" — napisał. Strategiczne położenie Grenlandii na północnym Atlantyku czyni ją interesującą z geopolitycznego punktu widzenia. Ale jak cenna jest ta wyspa pod względem gospodarczym? Czy zakup byłby naprawdę opłacalną "transakcją nieruchomościową", jak określił to Trump w czasie swojej pierwszej kadencji? Na pierwszy rzut oka Grenlandia wydaje się nieatrakcyjna ekonomicznie. Jedynie 57 tys. osób stawia czoła surowemu, polarnemu klimatowi wyspy. Produkt krajowy brutto w 2021 r. wyniósł 3,2 mld dol., czyli mniej niż jedną dziesiątą najmniejszego pod względem gospodarki amerykańskiego stanu Vermont (36 mld dol., czyli ok. 148 mld zł). Republikanie sugerują, że Donald Trump powraca do planów zakupu Grenlandii. Gospodarka wolnorynkowa nie jest możliwa na Grenlandii. Niewielka populacja i niewyobrażalne odległości — przy 2,2 mln km kw. wyspa jest ponad 50 razy większa od Szwajcarii — sprawiają, że gospodarka oparta na podaży i popycie jest niemożliwa w wielu obszarach. W rezultacie rząd w stolicy Grenlandii Nuuk otrzymuje co roku ok. 500 mln dol. (2 mld zł) wsparcia od duńskiej ojczyzny. Pod lodem wyspy znajdują się ogromne złóż surowców. Obejmują one duże ilości złota, platyny, miedzi i żelaza. Znajdują się tam również rubiny i diamenty, a także metale ziem rzadkich, które są wykorzystywane do budowy baterii i dla których Chiny dominują obecnie na światowym rynku. Globalne ocieplenie może również stworzyć nowe dochodowe szlaki żeglugowe na Oceanie Arktycznym. Jedno jest jednak pewne: nawet w obliczu zmian klimatycznych warunki wydobycia i żeglugi na Grenlandii i Oceanie Arktycznym pozostają niezwykle trudne. Wartość wyspy Grenlandii nie leży w jej potędze gospodarczej. Jednak pomimo wysokich rocznych płatności Dania wielokrotnie wykluczała sprzedaż wyspy z własnej woli. Apetyt Trumpa na Grenlandię prawdopodobnie i tak będzie przede wszystkim osobisty. W swojej drugiej kadencji republikanin chce stworzyć trwały pomnik dla samego siebie. Trump poszedłby w ślady prezydenta Andrew Johnsona (1808-1875), który kupił Alaskę od Rosji. Amerykanie zapłacili 7,2 mln dol. za ten największy obecnie stan USA.
PREV NEWSWyjatkowo silny wir polarny opozni wiosne. Beda uderzenia mrozu i sniegu
NEXT NEWSJarosaw Kaczynski o Sadzie Najwyzszym. "Kompletne bzdury"
Ekstremalne pozary trawia Kalifornie. Dziesiatki tysiecy ewakuowanych kilka ofiar
Liczba ofiar smiertelnych pozarow w okolicy Los Angeles wynosi co najmniej piec informuja lokalne wadze. Ponad tysiac budynkow zostao zniszczonych przez pomienie a dziesiatki tysiecy osob musiao opuscic swoje domy. Straz pozarna wciaz walczy z niszczycielskim zywioem.
USA ostrzegaja przed Korea Pn. "Odnosi znaczne korzysci dzieki wojnie"
- Korea Ponocna odnosi znacznie korzysci dzieki obecnosci swoich zonierzy na liniach frontu wojny ukrainsko-rosyjskiej - przestrzega przedstawicielka USA przy ONZ Dorothy Camille Shea. Ambasadorka podkreslia ze rezim Kim Dzong Una bedzie mog wykorzystac te zdolnosci by lepiej przygotowac sie na potencjalna wojne z Korea Poudniowa. - To bezpodstawne domysow ktorych celem jest oczernienie wspopracy Moskwy i Pjongjangu - odpowiedzia dyplomata Kremla Wasilij Nebenzia.
Kryzys energetyczny w Naddniestrzu. Woodymyr Zeenski deklaruje pomoc dla Modawii
W obliczu kryzysu energetycznego w Naddniestrzu separatystycznym regionie Modawii Woodymyr Zeenski deklaruje mozliwosc pomocy m.in. poprzez dostawy wegla do regionu. Ukrainski przywodca poinformowa w srode ze rozmawia na ten temat z modawska prezydent Maia Sandu.
Pozar domu w Maopolsce. Mieszkancy zdoali ewakuowac sie przed przybyciem strazy
W srode wieczorem w miejscowosci Pogorzany woj. maopolskie w jednym z domow wybuch pozar. Z powodu ognia z budynku zostao ewakuowanych piec osob. Jedna z nich potrzebowaa pomocy medycznej.
Nieoficjalnie Andrzej Duda chce uchronic Binjamina Netanjahu przed aresztowaniem w Polsce
Andrzej Duda mia zwrocic sie do rzadu Donalda Tuska z prosba o ochrone Binjamina Netanjahu przed aresztowaniem gdyby premier Izraela chcia wziac udzia w obchodach 80. rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu Auschwitz twierdzi agencja Bloomberg. Polityk jest scigany przez Miedzynarodowy Trybuna Karny za zbrodnie wojenne popenione w Strefie Gazy.
Zaskakujaca deklaracja Joego Bidena. "To bezczelnie tak mowic ale mysle ze tak"
W najnowszym wywiadzie dla "USA Today" prezydent Joe Biden sugeruje ze miaby szanse pokonac Donalda Trumpa w wyscigu o prezydenture gdyby nie postanowi poprzec Kamali Harris. Zapytany przez dziennikarke Susan Page czy mogby wygrac listopadowe wybory odpowiedzia ze "to bezczelnie tak mowic ale mysle ze tak na podstawie sondazy". Jednoczesnie nie wyjasni na jakie wyniki sondazowe sie powouje.