business
Wnorowski z RPP Inflacja na niskich poziomach rodzi pytanie o obnizki stop procentowych
Po wyduzeniu tarcz energetycznych na 2025 r. srednioroczna inflacja w przyszym roku moze uksztatowac sie nawet ponizej 45 proc. a inflacja na niskich poziomach rodzi pytanie o obnizki stop proc. - oceni czonek RPP Henryk Wnorowski.
Po wydłużeniu tarcz energetycznych na 2025 r. średnioroczna inflacja w przyszłym roku może ukształtować się nawet poniżej 4,5 proc., a inflacja na niskich poziomach rodzi pytanie o obniżki stóp proc. - ocenił w rozmowie z Radiem Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. fot. Marek Wiśniewski / / Puls Biznesu "Z dostępnych dzisiaj informacji wynika, że inflacja w Polsce w celu znajdzie się w roku 2026 r. W przyszłym roku, skoro tarcza zostanie utrzymana przez 3 kwartały, to inflacja średnioroczna nie powinna przekroczyć 5 proc., myślę że ona będzie nawet poniżej 4,5 proc." - powiedział Wnorowski. "W tej chwili znajdujemy się na stosunkowo niskich poziomach inflacji i można powiedzieć, że inflacja dzisiaj nie jest dużym problemem. Takie stanowisko z mojej strony skłania do postawienia pytania, kiedy nastąpią pierwsze obniżki stóp procentowych" - dodał. Zobacz także Postaw pierwsze kroki ku bezpiecznym inwestycjom — przeczytaj nasz poradnik o Obligacjach Skarbowych! Ostatnie dane makro z Polski były mieszane, ale z przewagą niepokojących sygnałów - poinformował w Radiu Maryja członek RPP Henryk Wnorowski. Jego zdaniem, projekt budżetu na 2025 r. jest dużym wyzwaniem z długoterminowego punktu widzenia i widać powszechne oczekiwanie konsolidacji fiskalnej. "To wszystko co do nas dotarło określiłbym jako dane mieszane, z przewagę jednak tych, które powinny już nas niepokoić. Jest spora różnica w ocenie danych - czy te dane dotyczą makroekonomicznego, czy mikroekonomicznego. W mojej ocenie, dużo więcej niepokoju widać w tej chwili na poziomie mikroekonomicznym, a niepokojem nr 1 - w mojej ocenie - (...) są wpływy z podatku CIT. (...) Wyniki finansowe firm są wyraźne niższe. W budżecie na 2024 r. wpływy z CIT były zaplanowane zdaje się na okrągłe 70 mld zł. Już teraz widzimy, że tego jest znacznie mniej. Najdelikatniej będzie to (...) jakieś 19-20 proc. mniej, ale być może będzie jeszcze gorzej" - powiedział Wnorowski. "Ten budżet, który z pewnością zostanie przyjęty, jest bardzo wymagający i jest dużym wyzwaniem z punktu widzenia długiego okresu. Biorąc pod uwagę także raporty agencji ratingowych - jest powszechne oczekiwanie konsolidacji finansów publicznych, i będziemy musieli coś z tym zrobić" - dodał. Członek RPP wskazał, że Polska w dosyć szybkim tempie zbliża się do konstytucyjnego progu długu publicznego na poziomie 60 proc. PKB "(Po jego osiągnięciu - PAP) już nie minister finansów, nie rząd będzie pisał następny budżet, tylko ten budżet będą pisały procedury albo po prostu Konstytucja, bo najzwyczajniej w świecie będzie musiał być zrównoważony" - dodał. tus/ asa/ Źródło: PAP Biznes
PREV NEWSPierwsza sesja nowego parlamentu w Gruzji. Przed siedziba wadzy protestuja obywatele
NEXT NEWSTo warto wiedziec przed sesja na GPW 25 XI 2024
Co dalej z akcyza na papierosy Wiceminister ma nowy pomys
W przyszosci wysokosc stawki akcyzy na papierosy mozna powiazac z dynamika inflacji lub sredniego wynagrodzenia w gospodarce - takim pomysem podzieli sie wiceminister finansow Jarosaw Neneman podczas seminarium w Warszawie.
PGE Dystrybucja ma umowe z Ericssonem w ramach Programu LTE450
PGE Dystrybucja podpisaa umowe z firma Ericsson na dostawe blisko 600 systemow zasilania dla radiowych stacji bazowych i transmisyjnych wezow agregacyjnych w ramach Programu LTE450.
Grupa KGHM po 10 miesiacach produkcja miedzi srebra i TPM wyzsza niz zakadano
Sprzedaz miedzi przez grupe KGHM wyniosa w pazdzierniku 637 tys. ton i bya wyzsza o 7 proc. rdr. Produkcja miedzi patnej KGHM wyniosa 615 tys. ton o 5 proc. wiecej rdr - podaa grupa w komunikacie dotyczacym wstepnych wynikow produkcyjnych i sprzedazowych.
KE zatwierdzia sredniookresowy plan budzetowy m.in. dla Polski
Komisja Europejska zatwierdzia sredniookresowy plan budzetowo-strukturalny m.in. dla Polski - podaa KE w komunikacie.
Umowa z Mercosur zostanie zablokowana "Nie gwarantuje bezpieczenstwa"
Minister obrony narodowej Wadysaw Kosiniak-Kamysz poinformowa iz trwaja dziaania dyplomatyczne aby zablokowac wejscie w zycie umowy o wolnym handlu pomiedzy Europa a krajami Mercosur. - To nie jest bezpieczna umowa. Ta umowa nie daje poczucia bezpieczenstwa - wskaza.
Elon Musk wysmiewa amerykanskie mysliwce. Polska w tle komentarza
Samolot od ktorego wymagano by spenia zbyt wiele wymagan jest mistrzem w niczym stwierdzi miliarder Elon Musk ktorego prezydent-elekt Donald Trump wybra wasnie na szefa Departamentu Efektywnosci Rzadu DOGE instytucji weryfikujacej wydatki rzadowe. W tym wydatki na uzbrojenie armii. Najbogatszy czowiek swiata opatrzy swoj komentarz odnosnie do mysliwca F-35 filmem z parada tysiecy dronow ktore wygladaja jak roj pszczo. Polski podatnik wkrotce za podobne mysliwce bedzie niemao paci.