business
Wielka gra o wolny handel. "UE probuje zmniejszac swoja zaleznosc od Chin"
Unia Europejska chce rynku dla swoich eksporterow dostepu do surowcow krytycznych i miejsca w gronie globalnych poteg czy narzedziem osiagania tych celow pozostana gigantyczne i po staremu poufnie negocjowane umowy handlowe - pyta w weekendowym wydaniu "Rzeczpospolita".
Unia Europejska chce rynku dla swoich eksporterów, dostępu do surowców krytycznych i miejsca w gronie globalnych potęg, czy narzędziem osiągania tych celów pozostaną gigantyczne i po staremu poufnie negocjowane umowy handlowe - pyta w weekendowym wydaniu "Rzeczpospolita". fot. Novikov Aleksey / / Shutterstock Gazeta zauważyła, że spór o umowę z krajami Mercosur, czyli Brazylią, Argentyną, Urugwajem i Paragwajem, skupia w sobie wszystkie nadzieje Unii Europejskiej związane z wolnym handlem – ale i obawy. W ocenie "Rz" umowa z krajami zaliczanymi do globalnego Południa, w momencie gdy władzę w USA przejmuje Donald Trump, Chiny stają się coraz bardziej asertywne, a UE musi walczyć o surowce krytyczne i wpływy polityczne, może okazać się punktem zwrotnym. "Wolny handel, globalizacja są coraz bardziej krytykowane i trzeba więcej wysiłku, żeby udowodnić ich sens. I więcej konsultacji, żeby wszystkie kraje czuły się podmiotami tego procesu" - wskazała "Rz". Dziennik zwrócił uwagę, że umowa o wolnym handlu z krajami Mercosur byłaby największą w historii UE, jeśli chodzi o liczbę ludności i połączone PKB. "To w sumie 750 mln ludzi i jedna piąta światowego PKB. Wygląda to imponująco, ale faktycznie wpływ gospodarczy umowy byłby, przynajmniej początkowo, minimalny dla Unii: doprowadziłby do wzrostu PKB o zaledwie 0,1–0,3 proc." - zaznaczono w artykule. Mimo to Unia Europejska bardzo potrzebuje porozumienia z Mercosur - oceniła gazeta - ponieważ wzmocniłoby to jej pozycję w świecie, w którym o przywództwo walczą dwie protekcjonistyczne siły: Chiny Xi Jinpinga i USA pod wodzą Donalda Trumpa. "UE próbuje zmniejszać swoją zależność od Chin, ale też np. niektórych niestabilnych krajów Afryki (Kongo), jeśli chodzi o surowce potrzebne dla zielonej gospodarki. Kraje Mercosur mają ogromne rezerwy litu, który jest niezbędnym komponentem do produkcji baterii dla pojazdów elektrycznych, ale także grafitu, manganu, niklu czy metali ziem rzadkich" - czytamy. (PAP) gkc/ amac/ Źródło: PAP
PREV NEWSIle podatku od emerytury O tyle seniorom zmniejszaja swiadczenie
NEXT NEWSPolityk powiazany z gangsterami "Musi byc absolutnie transparentny"
Skarga nadzwyczajna zostanie zlikwidowana List do Tuska
Prezes Organizacji Pracodawcow Rada Przedsiebiorcow Adam Abramowicz wysa list do premiera Donalda Tuska w sprawie planow likwidacji instytucji skargi nadzwyczajnej przez Ministerstwo Sprawiedliwosci.
Unia Europejska przeduzya i rozszerzya sankcje na Wenezuele
Unia Europejska przeduzya w piatek sankcje na Wenezuele o kolejny rok w zwiazku z sytuacja w tym kraju. Rozszerzya tez restrykcje dodajac kolejne osoby na czarna liste po tym gdy prezydent Wenezueli Nicolas Maduro zosta w piatek zaprzysiezony na trzecia kadencje.
Wall Street w odwrocie. Dane z rynku pracy zwiekszaja ryzyko inflacji
W piatek globalne giedy zanotoway spadki a rentownosc amerykanskich obligacji skarbowych wzrosa po tym jak lepsze od oczekiwan dane o zatrudnieniu wzmocniy oczekiwania ze Rezerwa Federalna prawdopodobnie utrzyma wysokie stopy procentowe duzej niz obstawiali inwestorzy podaje agencja Reuters.
Rynek akcji USA zamkna sesje spadkami. Dow Jones Industrial Average straci 166
By Investing.comRynek akcji Meksyku zamkna sesje spadkami. SPBMV IPC straci 034
By Investing.comRynek akcji Kanady zamkna sesje spadkami. SPTSX straci 122
By Investing.com