business
Sejm uchwali raportowanie ESG. Firmy musza sie szykowac
Od 2025 r. przedsiebiorstwa beda musiay raportowac dane dotyczace o wpywu ich biznesow na spoeczenstwo srodowisko i w obszarze adu korporacyjnego.
Z kilkumiesięcznym poślizgiem Sejm przyjął nowelizację ustawy o rachunkowości, która wprowadza obowiązek raportowania informacji dotyczących wpływu działalności przedsiębiorstw na kwestie środowiskowe, społeczne i ładu korporacyjnego, czyli ESG. Termin wdrożenia dyrektywy CSDR (Corporate Sustainability Reporting Directive), która reguluje raportowanie niefinansowe, upłynął 6 lipca. Mimo że w Sejmie pojawił się wniosek o odrzucenie tego projektu ustawy to ostatecznie posłowie uchwalili rządowe propozycje. Ustawą teraz zajmie się Senat. Zacznie ona obowiązywać po 14 dniach od opublikowania w Dzienniku Ustaw. Obowiązek sprawozdawczości będzie wprowadzany stopniowo. Przepisy będą dotyczyć dużych grup kapitałowych oraz małych i średnich emitentów z rynku regulowanego. Pierwszą grupą będą te największe, które mają już doświadczenie w sprawozdawczości ESG. „W dalszej kolejności obowiązek raportowania, w uproszczonym zakresie, obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, które są emitentami. Duża część jednostek zobowiązanych do sporządzania sprawozdawczości ESG będzie miała możliwość zwolnienia w przypadku ujęcia ich w sprawozdawczości skonsolidowanej, sporządzanej przez jednostkę dominującą” – podało w komunikacie Ministerstwo Finansów (autor projektu ustawy). Obowiązek ten wynika z unijnej dyrektywy CSDR, której podstawą jest przekonanie o tym, że firmy muszą kierować się nie tylko dążeniem do osiągania swoich celów biznesowych i generowania zysków, ale także realizacją tzw. zrównoważonego rozwoju czyli pozytywnego wpływu na środowisko, społeczeństwo i ład korporacyjny. Wyzwania ekonomiczne i rosnące koszty życia stawiają wielu klientów przed wyborem między wartościami a realiami finansowymi. Decyzje zakupowe konsumentów coraz częściej uwzględniają takie kwestie jak pochodzenie produktów, ich wpływ na środowisko i lokalne społeczności. Firmy stają więc przed trudnym zadaniem: jak wprowadzać zrównoważone praktyki, jednocześnie spełniając oczekiwania rynku i zachowując wiarygodność. Z opublikowanego niedawno raportu SEC Newgate Global ESG Monitor, dotyczącego Polski, wynika, że zdecydowana większość badanych w Polsce (69 proc.) zgodziła się, że firmy powinny bardziej przejrzyście komunikować swoje działania i wyniki w zakresie ESG. Mimo to, co czwarty (42 proc.) z respondentów zadeklarował brak zaufania do deklaracji firm na temat ich działań i osiągnięć w tej dziedzinie. 68 proc. ankietowanych w Polsce jest przekonanych, że dobre wyniki w obszarze ESG nie muszą odbywać się kosztem rentowności. taki odsetek firm, według raportu firmy doradczej Ayming, postrzega raportowanie działań związanych ze zrównoważonym rozwojem jako zadanie skomplikowane
PREV NEWSNotowania akcji spoki ING Bank Slaski z 22 listopada 2024 roku
NEXT NEWSTrwa czyszczenie mostu pieszo-rowerowego w Warszawie. "Koszt ok. 150 tys. z"
Juz dzis na PGE Narodowym w Warszawie startuje Kongres Spoeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024
To wyjatkowe wydarzenie gromadzi liderow biznesu administracji nauki i organizacji pozarzadowych ktorzy wspolnie dyskutuja o kluczowych wyzwaniach i mozliwosciach dla polskiej gospodarki. Tematy przewodnie tegorocznej edycji to bezpieczenstwo technologia zrownowazony rozwoj oraz spoeczna odpowiedzialnosc.
Maciej Fedyna nowym czonkiem zarzadu PZU
Maciej Fedyna zosta w czwartek powoany przez rade nadzorcza PZU na czonka zarzadu spoki odpowiedzialnego za zarzadzanie ryzykiem. Tego samego dnia zdecydowano o wczesniejszym niz pierwotnie planowano zakonczeniu delegowania Wojciecha Olejniczaka z rady nadzorczej do zarzadu.
Estonscy wojskowi nie chca farm wiatrowych na morzu
Rozwoj farm wiatrowych na ladzie i morzu ogranicza zdolnosci obronne Estonii oraz NATO a instalacje stanowia zagrozenie dla bezpieczenstwa powiedzia szef Agencji Wywiadu Wojskowego pk Ants Kiviselg.
Grupa Enea chce zainwestowac 1075 mld z w 11 lat
Grupa Enea szacuje ze jej nakady inwestycyjne wyniosa okoo 1075 mld z w latach 2024-2035 - poinformowaa spoka w komunikacie dotyczacym nowej strategii zatwierdzonej przez rade nadzorcza.
PGG proces transformacji energetycznej w Polsce o siedem lat do przodu
Proces transformacji energetycznej w Polsce jest o siedem lat do przodu wobec planow sprzed trzech lat - mowi w czwartek na spotkaniu z mieszkancami azisk Gornych wiceprezes Polskiej Grupy Gorniczej ds. produkcji Marek Skuza.
Viktor Orban ma kolejny problem. Jego polityka nie dziaa
Viktor Orban od lat mierzy sie z kolejnymi zarzutami Brukseli bedacymi efektami tego w jaki sposob zarzadza panstwem. Teraz na horyzoncie rysuje sie kolejny powazny problem tym razem wewnetrzny. Z roku na rok Wegrow ubywa coraz szybciej a programy wspierania dzietnosci wydaja sie nie przynosic rezultatow.