business
Rynek zotego - USDPLN po 408
Polska waluta radzi sobie w ostatnich dniach nadzwyczaj dobrze. Wsparciem okazuja sie byc lepsze pazdziernikowe dane GUS dotyczace produkcji przemysowej sprzedazy detalicznej oraz wynagrodzen ktore przecza wczesniejszym obawom co do kondycji polskiej gospodarki jakie pojawiy sie po sabszych danych o PKB za III kwarta oraz widocznych problemach w strefie euro. To sygnalizuje ze RPP nie bedzie sie spieszyc z obnizkami stop a marzec 2025 r. jest najwczesniejszym terminem do dyskusji o luzowaniu.
Co ciekawe złoty zaczyna być odporny na zawirowania związane z przyszłą polityką Donalda Trumpa - wczoraj mocno traciło meksykańskie peso po komentarzach prezydenta-elekta, co teoretycznie mogło pociągnąć za sobą polską walutę. Stajemy się też odporni na ryzyko geopolityczne. Zeszłotygodniowe groźby ze strony Rosji zostały już przez rynki "zapomniane", chociaż taka werbalna ekspresja ze strony Moskwy, może się jeszcze powtarzać. Kluczowy jest jednak układ na EUR/USD. Ostatni piątek okazał się być pewną formą kapitulacji i krótkoterminowym odwróceniem w trendzie spadkowym. Szanse na mocniejsze cięcie stóp procentowych przez EBC w grudniu (o 50 punktów baz.) spadły dzisiaj do 35 proc. po skoku do ponad 65 proc. w końcu zeszłego tygodnia. Rynek zdaje się nie wierzyć w to, że decydenci w EBC mogliby być rzeczywiście skłonni do bardziej radykalnych działań. Wpływ na EUR/USD ma też Fed. Opublikowane wczoraj zapiski z ostatniego posiedzenia nie wniosły wiele - widać coraz większą ostrożność w temacie dalszych obniżek, a nawet głosy o możliwej pauzie w cyklu. Ale EUR/USD już nie spadł, a szanse na cięcie stóp w grudniu wzrosły do 63 proc. z 55 proc. wczoraj rano. Rynek zdaje się dostrzegać, że szacunki zakładające spadek stóp o 75 punktów baz. do końca 2025 r. nie będą już znacząco niższe. Uderzyliśmy w przysłowiową "podłogę". Czy, zatem złoty może teraz mocniej zyskać? W środę rano EUR/PLN testował rejon 4,30, a USD/PLN zszedł do 4,08. Teoretycznie większą przestrzeń do ruchu może mieć USD/PLN, gdyby EUR/USD miał pójść mocniej w górę. Tu kluczowe wsparcia mamy dopiero przy 4,02. Z kolei EUR/PLN ma istotne poziomy już wokół 4,2850-4,2900. Warto jednak pamiętać o tym, że kluczowe dane makro z USA poznamy w przyszłym tygodniu (dzisiaj jedynie inflację PCE Core), a przed nami długi weekend w USA (Święto Dziękczynienia). Teoretycznie odczyty z USA mogą jeszcze wpłynąć na oczekiwania wobec Fed, zachowanie się EUR/USD i tym samym namieszać na złotym.
PREV NEWSRynek nie moze zakadac ze Fed bedzie bardziej "jastrzebi" niz jest
NEXT NEWSRekordowa wartosc rynku stablecoinow. Coraz blizej progu 200 mld USD
Wiesci z Allegro zaszkodziy InPostowi
Akcje wasciciela sieci paczkomatow spady o 5 proc. na giedzie w Amsterdamie.
Kierwinski odbudowa po powodzi bedzie przyspieszac
Odbudowa po powodzi postepuje i bedzie przyspieszac a w procesie wypaty zasikow widac nowa dynamike zapewnia w czwartek w Stroniu Slaskim minister Marcin Kierwinski. Wojewoda dolnoslaska Anna Zabska poinformowaa ze w srode do gmin przekazano ponad 127 mln z zasikow na obudowe.
mTFI bedzie miec nowego prezesa
Rada nadzorcza mTFI po rezygnacji ze stanowiska prezesa towarzystwa Jarosawa Kowalczuka z koncem grudnia 2024 r. zdecydowaa powierzyc te funkcje Bartoszowi Pawowskiemu ktory dotychczas piastowa stanowisko wiceprezesa.
Kolejne dymisje w panstwowych spokach. Zarzad PGL odwoany
Rada nadzorcza Polskiej Grupy Lotniczej odwoaa zarzad tej spoki - informuje portal Rynek Lotniczy. "To efekt politycznej awantury jaka wywoao odwoanie prezesa PLL LOT Michaa Fijoa" - wskazuje serwis.
Francji grozi powolna agonia
W razie nieuchwalenia budzetu na 2025 r. i upadku rzadu krajowi grozi nie "krach" ale "powolna agonia". Dziennik "Le Figaro" ocenia ze Francja juz paci na rynkach finansowych za "niepewnosc" i "nieodpowiedzialnosc".
Z cenami w Niemczech jest lepiej niz sadzono. Inflacja o poowe mniejsza niz w Polsce
Inflacja w Niemczech miaa wzrosnac ale nie jest tak zle. Nasi zachodni sasiedzi znacznie mniej odczuwaja wzrost cen niz my. Odczyty na poziomie 22 i 24 proc. byyby z wielkim zadowoleniem przyjete m.in. przez NBP.