business
Rumunia i Bugaria sie doczekay. Po 18 latach w UE sa w "penym Schengen"
1 stycznia 2025 roku zniesiona zostaa kontrola na granicach ladowych z Bugaria i Rumunia. Oba kraje staray sie o wejscie do penej strefy Schengen od chwili przystapienia do UE w 2007 r.
1 stycznia 2025 roku zniesiona została kontrola na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Oba kraje starały się o wejście do pełnej strefy Schengen od chwili przystąpienia do UE w 2007 r. fot. FrimuFilms / / Shutterstock Dołączając do UE, Rumunia i Bułgaria przyjęły część przepisów Schengen, w tym dotyczących kontroli na granicach zewnętrznych Unii, współpracy służb policyjnych oraz stosowania sytemu informacyjnego Schengen. Nie były jednak pełnoprawnymi członkami strefy. Pod koniec grudnia 2023 r. państwa członkowskie przyjęły decyzję o wprowadzeniu w tych państwach pozostałych zapisów Schengen oraz o zniesieniu od 31 marca 2024 r. kontroli na granicach wewnętrznych UE w powietrzu i na morzu. Dzięki tej decyzji 1 stycznia zniknęły również kontrole na granicach lądowych z Bułgarią i Rumunią. Przez długi czas sprzeciw Austrii blokował pełne otwarcie granic z innymi państwami, które tworzą obszar swobodnego przemieszczania się osób, towarów, usług i kapitału. W listopadzie w Budapeszcie ministrowie spraw wewnętrznych Austrii, Bułgarii i Rumunii osiągnęli jednak porozumienie w tej kwestii. Schengen to największa strefa swobodnego podróżowania na świecie. Po raz pierwszy kontrole graniczne zostały zniesione w 1985 roku między Francją, Niemcami, Belgią, Holandią i Luksemburgiem. Strefa obejmuje obecnie 29 krajów (25 z 27 państw członkowskich, a także Islandię, Liechtenstein, Norwegię i Szwajcarię), zamieszkanych łącznie przez 420 mln osób. Jak dotąd nie zostały jeszcze zniesione kontrole na granicach wewnętrznych z Cyprem, do Schengen nie należy też Irlandia. Z Brukseli Łukasz Osiński (PAP) luo/ jowi/ bst/ Źródło: PAP
PREV NEWSJak wyglada kontrola abonamentu RTV Poczta ujawnia
NEXT NEWSProgi podatkowe w 2025 roku. Co czeka podatnikow
Grenlandia oferuje Donaldowi Trumpowi wspoprace. "Czekamy na rozmowy"
Wadze Grenlandii w odpowiedzi na sowa amerykanskiego prezydenta elekta Donalda Trumpa o checi przejecia wyspy zaproponoway USA wspoprace przy wydobyciu surowcow krytycznych waznych dla sektorow energii odnawialnej i obronnosci.
Skala bezdomnosci w Niemczech przeraza. Wsrod nich jest duzo Polakow
Co najmniej 5316 tys. bezdomnych zyje w Niemczech poda w srode niemiecki rzad federalny. Ok. 71 proc. bezdomnych pochodzi z Europy w tym prawie dwie trzecie z panstw UE. Wedug raportu najwiecej bo 20 proc. bezdomnych pochodzi z Polski 16 proc. z Rumunii i 6 proc. z Bugarii.
Szef Pentagonu uspokaja. Stany Zjednoczone zawsze beda niezawodnym partnerem
Stany Zjednoczone pozostana wiarygodnym partnerem w przyszosci zapewni szef Pentagonu Lloyd Austin po swoim ostatnim spotkaniu w ramach Grupy Kontaktowej ds. Obrony Ukrainy w bazie Ramstein. Austin przyzna jednak ze nie wie czy dalsze dziaania grupy beda kontynuowane choc zacheca Ukraine do dalszej walki.
Mieszkaniowka bedzie kluczem do odblokowania konsumpcji w UE
Sprzedaz detaliczna w krajach Unii Europejskiej stopniowo wychodzi z recesji wywoanej kryzysem inflacyjnym. To bardzo pozytywne zjawisko. Ale ozywienie cay czas jest trzymane w ryzach przez recesje w mieszkaniowce ktora stanowi najwazniejszy kana oddziaywania stop procentowych na gospodarke.
Przybywa kompleksow wielofunkcyjnych
Na rynku nieruchomosci coraz czesciej powstaja inwestycje aczace czesci mieszkaniowe biurowe hotelowe i handlowo-usugowe. Mozliwosc zmiany proporcji tych funkcji jest jednym z ich gownych atutow.
Mozna skadac opinie do projektu reformy skadki zdrowotnej
Jednak beda konsultacje spoeczne rzadowego projektu. Sejmowa podkomisja zacheca do przesyania pisemnych uwag.