business
Prezes TGE trwaja prace nad przygotowaniem nowej strategii dla giedy
Prezes Towarowej Giedy Energii poinformowa w czwartek ze trwaja prace nad nowa strategia rozwoju dla giedy. Zaznaczy ze "na pewno" nie bedzie ona oparta na obligo giedowym doda ze opracowywana jest rowniez koncepcja giedowego rynku usug elastycznosci.
Prezes Towarowej Giełdy Energii poinformował w czwartek, że trwają prace nad nową strategią rozwoju dla giełdy. Zaznaczył, że "na pewno" nie będzie ona oparta na obligo giełdowym; dodał, że opracowywana jest również koncepcja giełdowego rynku usług elastyczności. fot. Grand Warszawski / / Shutterstock "Jesteśmy w procesie przygotowania nowej strategii, na pewno nie będzie opierała się o obligo giełdowe" - poinformował w czwartek podczas konferencji energetycznej EuroPower&OZEPower prezes Towarowej Giełdy Energii Piotr Listwoń. Przyznał, że obligo giełdowe wspiera płynność na rynku gazu i energii elektrycznej. "Ale nie jest to podstawowe narzędzie, na które my jako giełda czekamy" - dodał. Obligo giełdowe oznacza obowiązek sprzedaży przez przedsiębiorstwa energetyczne wytworzonej energii elektrycznej na zinstytucjonalizowanym rynku - w tym wypadku na giełdzie towarowej. "Chcemy dostosować instrumentarium giełdy do zmieniających się potrzeb rynku, by (...)zabezpieczyć ceny energii pod projekty OZE" - powiedział m.in. Listwoń. Dodał, że TGE zamierza też rozszerzać wachlarz produktów zwłaszcza dla sektora OZE. Zaznaczył, że trwają prace nad koncepcją funkcjonowania giełdowego rynku usług elastyczności. "Chcielibyśmy, aby na tym rynku operatorzy systemów dystrybucyjnych mogli nabywać usługi od uczestników rynku zwiększając tym samym chłonność sieci na nowe źródła energii" - wyjaśnił prezes. "Chcielibyśmy powrócić do koncepcji giełdowego rynku wtórnego mocy" - powiedział również Listwoń. Dodał też, że "w końcówce 2026 r." TGE wdroży kontrakty futures. Z początkiem grudnia 2022 r. w życie weszła ustawa, całkowicie znosząca 100 proc. tzw. obligo giełdowe, czyli obowiązek sprzedaży przez wytwórców energii elektrycznej całej produkcji poprzez rynek giełdowy. Zniesienie obliga ówczesny rząd uzasadniał tym, że obowiązek jest regulacją ograniczającą swobodę funkcjonowania podmiotów na rynku energii elektrycznej, a konkurencja na nim osiągana jest w inny sposób, niż poprzez udział giełdy. Po zniesieniu obowiązku giełdowego transakcje handlowe będą w dalszym ciągu zawierane na giełdach towarowych, przy czym o skorzystaniu z tej formy obrotu będzie decydować każdy uczestnik rynku samodzielnie, stosownie do własnej strategii rynkowej - argumentował wtedy rząd. Towarowa Giełda Energii (TGE) znajduje się pod nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego w zakresie obrotu na prowadzonych przez giełdę rynkach, tj. energii elektrycznej, gazu ziemnego, praw majątkowych, uprawnień do emisji CO2, a od 2020 r. także towarów rolno-spożywczych. (PAP) ab/ malk/ Źródło: PAP
PREV NEWSRafako utworzy rezerwy i odpisy na acznie 3836 mln z
NEXT NEWSSystem kaucyjny jeszcze pozniej "Nie liczymy ze wydarzy sie cud"
Jaka inflacja po odmrozeniu cen energii Niepokojace prognozy NBP
Po odmrozeniu cen energii inflacja wzrosnie w 2025 r. do 56 proc. a w 2026 r. spadnie do 34 proc. Jesli ceny energii zostana zamrozone inflacja w 2025 r. wyniesie 43 proc. prognozuje NBP.
Dziemianowicz-Bak Dzis wazny dzien o waznym dniu
Sejm rozpoczyna prace nad poselskim projektem Lewicy wprowadzajacym ustawowo wolna wigilie poinformowaa minister rodziny pracy i polityki spoecznej.
Proboszcz z Warszawy szuka koscielnego i osoby do sprzatania. Ile paci
Parafia sw. Ignacego Loyoli w Warszawie poszukuje do pracy osoby sprzatajacej koscielnego oraz organisty - informuje fakt.pl. W ogoszeniu podano ile mozna zarobic oraz jakie trzeba spenic warunki.
Goldman Sachs Komunikacja prezesa NBP stopniowo staje sie bardziej goebia
Komunikacja prezesa NBP Adama Glapinskiego stopniowo staje sie bardziej goebia a w caym 2025 r. RPP moze sciac stopy proc. o 150 pb. - oceniaja analitycy Goldman Sachs.
Metsola Gdyby UE rozwijaa sie jak USA miaaby dzisiaj 11 milionow posad wiecej
Szefowa Parlamentu Europejskiego Roberta Metsola ocenia w piatek w Budapeszcie ze gdyby UE w ostatnich latach rozwijaa sie w takim tempie jak USA to dzisiaj miaaby 11 mln dodatkowych posad i 300 mld euro wiecej z podatkow do przeznaczenia na inwestycje lub zbicie unijnego deficytu.
Kowal za energie z Polski dla Ukrainy zapaci Europejska Wspolnota Energetyczna
Polska ma przygotowane rozwiazanie sprzedazy Ukrainie energii elektrycznej za pieniadze Europejskiej Wspolnoty Energetycznej - powiedzia PAP szef Rady ds. Wspopracy z Ukraina Pawe Kowal KO. Wspolnota pokryje koszty produkcji czy ETS a Polska jeszcze bedzie miaa z tego may zarobek - doda.