business
Najmocniejszy od lipca spadek eksportu rosyjskiej ropy
Ostatnie dni przyniosy znaczacy spadek dostaw rosyjskiej ropy realizowanych droga morska. Zdecydowanie mniej surowca trafio przy tym do Indii gownego jego odbiorcy.
Z danych firm monitorujących transporty morskie wynika, że w tygodniu do 24 listopada średnie czterotygodniowe wolumeny dostaw rosyjskiej ropy były o około 150 tys. baryłek dziennie mniejsze. Spadek dostaw skoncentrował się w zachodnich portach Rosji, gdzie przepływy w ciągu ostatnich dwóch tygodni spadły o około 25 proc. w stosunku do średniego poziomu z poprzedniego miesiąca. Szczególnie istotna okazała się prawdopodobnie technologiczna, pięciodniowa przerwa w załadunkach w Noworosyjsku, która ograniczyła w ładunki z Morza Czarnego. Większość ładunków z terminali eksportowych na zachodzie była przeznaczona dla Indii, spadek średnich czterotygodniowych dostaw z Bałtyku, Arktyki i Morza Czarnego znalazł więc odzwierciedlenie w zmniejszonej ilości ropy naftowej kierowanej do kraju Azji Południowej. Szacuje się, że w początkowym okresie przepływy na tym kierunku spadły do poniże 1 mln bpd, a kiedy sytuacja się wyjaśni i tak najprawdopodobniej będą około 500 tys. bpd niższe niż ilość wysyłana w ciągu czterech tygodni do połowy października. Około 1,43 mln baryłek ropy dziennie ładowano na tankowce płynące do Chin. Import morski tego azjatyckiego kraju jest zwiększany o około 800 tys. baryłek ropy dziennie dostarczanych z Rosji rurociągiem, bezpośrednio lub przez Kazachstan. Dochody Kremla z ropy wzrosły wraz ze zwyżką tygodniowych średnich cen, co przyczyniło się do niewielkiego wzrostu tygodniowego wolumenu eksportu. Razem podniosły one wartość brutto eksportu Moskwy o około 75 mln USD do 1,33 mld USD w tygodniu kończącym się 24 listopada.
PREV NEWSNajwieksza transakcja w Europie. Biurowiec w Warszawie sprzedany za ponad miliard zotych
NEXT NEWSSprzedaz detaliczna wzrosa mocniej od oczekiwan
Juz dzis na PGE Narodowym w Warszawie startuje Kongres Spoeczno-Gospodarczy Polska Moc Biznesu 2024
To wyjatkowe wydarzenie gromadzi liderow biznesu administracji nauki i organizacji pozarzadowych ktorzy wspolnie dyskutuja o kluczowych wyzwaniach i mozliwosciach dla polskiej gospodarki. Tematy przewodnie tegorocznej edycji to bezpieczenstwo technologia zrownowazony rozwoj oraz spoeczna odpowiedzialnosc.
Maciej Fedyna nowym czonkiem zarzadu PZU
Maciej Fedyna zosta w czwartek powoany przez rade nadzorcza PZU na czonka zarzadu spoki odpowiedzialnego za zarzadzanie ryzykiem. Tego samego dnia zdecydowano o wczesniejszym niz pierwotnie planowano zakonczeniu delegowania Wojciecha Olejniczaka z rady nadzorczej do zarzadu.
Estonscy wojskowi nie chca farm wiatrowych na morzu
Rozwoj farm wiatrowych na ladzie i morzu ogranicza zdolnosci obronne Estonii oraz NATO a instalacje stanowia zagrozenie dla bezpieczenstwa powiedzia szef Agencji Wywiadu Wojskowego pk Ants Kiviselg.
Grupa Enea chce zainwestowac 1075 mld z w 11 lat
Grupa Enea szacuje ze jej nakady inwestycyjne wyniosa okoo 1075 mld z w latach 2024-2035 - poinformowaa spoka w komunikacie dotyczacym nowej strategii zatwierdzonej przez rade nadzorcza.
PGG proces transformacji energetycznej w Polsce o siedem lat do przodu
Proces transformacji energetycznej w Polsce jest o siedem lat do przodu wobec planow sprzed trzech lat - mowi w czwartek na spotkaniu z mieszkancami azisk Gornych wiceprezes Polskiej Grupy Gorniczej ds. produkcji Marek Skuza.
Viktor Orban ma kolejny problem. Jego polityka nie dziaa
Viktor Orban od lat mierzy sie z kolejnymi zarzutami Brukseli bedacymi efektami tego w jaki sposob zarzadza panstwem. Teraz na horyzoncie rysuje sie kolejny powazny problem tym razem wewnetrzny. Z roku na rok Wegrow ubywa coraz szybciej a programy wspierania dzietnosci wydaja sie nie przynosic rezultatow.