business
Kontrowersyjna umowa. Polska sie sprzeciwia. Sa obawy o zywnosc
Unia Europejska zbliza sie do sfinalizowania umowy handlowej z krajami Mercosur ktore skupiaja kluczowe gospodarki Ameryki Poudniowej. Minister rolnictwa Czesaw Siekierski przekonuje ze stanowisko Polski w tej kwestii jest krytyczne.
Prace nad umową o wolnym handlu pomiędzy Unią Europejską a państwami Mercosur trwają od 20 lat. Oczekuje się, że umowa UE-Mercosur może być podpisana podczas szczytu Grupy G20 w Rio de Janeiro, który odbędzie się 18-19 listopada. Umowa UE-Mercosur. Stanowisko Polski krytyczne Mercosur to organizacja polityczno-gospodarcza zrzeszająca Argentynę, Brazylię, Paragwaj, Urugwaj i Boliwię. Dalsza część artykułu pod materiałem wideo - Stanowisko dotyczące umowy o wymianie i współpracy handlowej między UE a krajami Mercosur musi być jednoznaczne, krytyczne – mówił kilka dni temu podczas spotkania z rolnikami w Barzkowicach minister rolnictwa i rozwoju wsi Czesław Siekierski. - Między tym, co zostało wynegocjowane w tej pierwszej fazie w 2019, a tym, co jest prezentowane teraz, jest pewna różnica. Umowa nie została podpisana, ona jest przygotowana i musi być akceptowana przez Parlament Europejski, Radę Ministrów Rolnictwa 27 krajów członkowskich, a później ratyfikowana przez poszczególne państwa członkowskie - przypomniał Siekierski. Według MRiRW, proponowana umowa może przynieść pewne korzyści m.in. dla sektora przemysłowego i transportu morskiego, ale kosztem większości segmentów produkcji rolno-spożywczej. W szczególności ma to dotyczyć branży mięsnej (drobiu i wołowiny) oraz m.in. cukru i etanolu. MRiRW wskazało też, że produkty z krajów Mercosur w większości nie spełniają standardów UE, w tym także wymogów zrównoważonego rozwoju. Francuscy rolnicy zapowiadają protesty Nie tylko Polacy sprzeciwiają się tej umowie. Francuskie organizacje rolnicze wzywają do protestów przeciw umowie UE z Mercosurem. Ponad 600 deputowanych wystosowało apel do szefowej Komisji Europejskiej (KE) Ursuli von der Leyen, podkreślając, że umowa nie spełnia kryteriów demokratycznych i środowiskowych. Premier Francji ma rozmawiać na ten temat z szefową KE w Brukseli. Według francuskiego resortu rolnictwa Michel Barnier ma wyrazić "swój absolutny sprzeciw wobec porozumienia".
PREV NEWSGwiazdowski mowi Interii. Odc. 103 Niebezpieczna strona demokracji. Czy wyborcy sa racjonalni
NEXT NEWS"Wielka piatka" spotka sie w Warszawie. Moment jest szczegolny
Na Nasdaq Nvidia wazniejsza niz Putin
Nasdaq wzros we wtorek o 10 proc. najmocniej od 7 listopada. SP500 konczy sesje zwyzka o 04 proc. DJIA spada na zamknieciu o 03 proc.
Kotula Lewica proponuje progresywna skadke zdrowotna od 2026 r.
Ministra ds. rownosci Katarzyna Kotula poinformowaa PAP ze Lewica ma zastrzezenia do planowanych zmian w skadce zdrowotnej od 2026 r. i probuje przekonac koalicjantow do swojej propozycji czyli progresywnej skadki zdrowotnej. Dotyczyoby to takze pracownikow.
Polska i Czechy zamay prawo UE. Jest wyrok europejskiego trybunau
Polske i Czechy aczy wiele w tym granica a od wtorku takze amanie prawa UE. Jestesmy w gronie jedynie dwoch krajow ktore odmawiaja obywatelom unii nieposiadajacym ich obywatelstwa prawa do czonkostwa w partii politycznej.
Broszury na wypadek wojny. Jest reakcja szefa MSWiA
Szwecja rozpoczea akcje wysyania broszur na wypadek wojny Finlandia uruchomia poradnik internetowy na czas wojny i kryzysu. Szef MSWiA Tomasz Siemoniak pytany czy polski rzad tez ma takie plany odpowiedzia ze nie wyklucza tego ale na razie wazniejsza jest edukacja.
Rekordowy kurs bitcoina siegna prawie 94 tys. USD
Cena bitcoina ustanowia we wtorek kolejny rekord dochodzac do 93919 USD informuje Bloomberg.
Space X testuje rakiete. Tym razem pod okiem Donalda Trumpa
Firma SpaceX nalezaca do Elona Muska we wtorek okoo godziny 23 czasu polskiego ma przeprowadzic szosty test swojej gigantycznej rakiety. Tym razem w Boca Chica w Teksasie obecny ma byc takze prezydent elekt USA Donald Trump.