Blogs
Home/business/Jak "oswoic" sztuczna inteligencje Eksperci mowia jednym gosem. "Musimy dotrzec do punktu w ktorym bedzie mozna jej zaufac"

business

Jak "oswoic" sztuczna inteligencje Eksperci mowia jednym gosem. "Musimy dotrzec do punktu w ktorym bedzie mozna jej zaufac"

Eksperci zajmujacy sie na co dzien nowymi technologiami spotkali sie na konferencji MastersRobots 2024 by znalezc sposob na to jak przeamac strach przed sztuczna inteligencja i nadac jej bardziej "ludzkie oblicze". Stwierdzili ze wszystko sprowadza sie do jednej kwestii. Technologia powinna byc oparta na zaufaniu wiarygodnosci i przejrzystosci. Musimy miec jasne zasady ktore pozwola nam korzystac z tych narzedzi w bezpieczny sposob powiedzia Jovan Protic wiceprezes zarzadu prezes Ringier Axel Springer Polska.

November 12, 2024 | business

– Ludzie boją się technologii nie dlatego, że są jej przeciwni, ale dlatego, że nie rozumieją jej celu i znaczenia. Najczęściej mówi się o generatywnej sztucznej inteligencji, ale na nią składa się wiele różnych rozwiązań. W 90 proc. przypadków ludzie utożsamiają ją z ChatGPT. Wpisują do niego kwestie, dostają odpowiedzi i rodzi im się wiele pytań, choćby o bezpieczeństwo i obiektywizm – powiedział Artur Kurasiński, przedsiębiorca oraz twórca zajmujący się badaniem trendów technologicznych i społecznych. Ta niepewność, w połączeniu z "technostresem" wywołanym ogromnym tempem zmian, sprawia, że pracownicy na co dzień boją się korzystać z narzędzi oferowanych przez nowe technologie. – Trzeba w firmach stworzyć środowisko, w którym można szczerze rozmawiać z ludźmi, również na temat nowych technologii. Trzeba zachęcać ludzi do eksperymentowania i testowania nowych pomysłów, wyróżniać najlepszych jako wzory do naśladowania i doceniać ich osiągnięcia. Należy wyposażyć ich w odpowiednie technologie i pomagać rozprzestrzeniać ich entuzjazm w całej firmie – powiedział Jovan Protić. Zauważył, że szczególnie ważne jest to w środowisku medialnym. – Dziennikarze, którzy dostają do dyspozycji narzędzia oparte na sztucznej inteligencji, mogą zaoszczędzić czas, bo poświęcają go mniej na techniczne zadania, jak na przykład tworzenie słów kluczowych. To pozwala im się skupiać na tym, co stanowi esencję dziennikarstwa, czyli na przykład na dziennikarstwie śledczym – dodał. Stwierdził, że korzystanie ze sztucznej inteligencji musi jednak opierać się na przejrzystości i zaufaniu. Na tę kwestię zwrócił również uwagę Supreet Singh Manchanda z Raiven Capital. Ostrzegł również przed "halucynacjami sztucznej inteligencji", czyli błędnymi informacjami generowanymi przez technologie. Alexander Jenbar, członek zarządu W-Mobile oraz dyrektor ds. technologii i innowacji, podkreślił natomiast, że niezwykle ważne jest przestrzeganie norm regulujących korzystanie ze sztucznej inteligencji. – Dane są paliwem. Musimy odpowiednio je zabezpieczyć, przetwarzać zgodnie z konkretnymi zasadami prawnymi. Trochę nas one ograniczają w wyścigu technologicznym, ale są konieczne do tego, by przełamać nieufność do technologii – stwierdził. To również warunek zachowania zdrowej równowagi między człowiekiem a sztuczną inteligencją – przyznali zgodnie uczestnicy panelu.

SOURCE : businessinsider_pl
RELATED POSTS

LATEST INSIGHTS