business
Podwojna gra Brukseli Tak Komisja moze zmienic Zielony ad
Komisja Europejska zapowiedziaa rewizje Zielonego adu. W warstwie deklaratywnej to bedzie "cay czas twardo idziemy naprzod" natomiast w tej warstwie juz wykonawczej to bedzie zupenie co innego mowi Piotr Soroczynski gowny ekonomista Krajowej Izby Gospodarczej w programie Onet Rano Finansowo.
Ekspert zwraca uwagę, że już wcześniej pojawiały się głosy ze strony umiarkowanych środowisk, które popierając cele klimatyczne, postulowały rewizję terminów i metod ich osiągnięcia. "Proszę zobaczyć że wiele sił, nazwijmy umiarkowanych, mówiło że my co do zasady jesteśmy »za« tymi celami, " — mówi. Soroczyński wskazuje również na biznesowy aspekt pierwotnych założeń: " dużych graczy na rynku europejskim, że oni nam zaproponują swoje wyroby, swoje technologie jako coś, czym będzie można Zielony Ład osiągnąć. No i jak się okazuje, nie do końca się w tym odnaleźli i nie do końca robią taki biznes, jak myśleli. I teraz może się okazać, że tego Zielonego Ładu tak wcale dużo nie musi być" — opowiada główny ekonomista KIG. Dla Polski to szansa Dla polskiej gospodarki ewentualne złagodzenie polityki klimatycznej mogłoby oznaczać ulgę, szczególnie w kontekście wysokich cen energii. "Oczywiście one powinny być na takim wysokim poziomie, żeby zachęcać ludzi do mniejszego zużycia energii, do bardziej rozsądnego, " — podkreśla ekonomista KIG. Jak zauważa Soroczyński, kluczowe jest znalezienie równowagi między celami klimatycznymi a konkurencyjnością gospodarki. "My przede wszystkim musimy móc przeżyć. Możemy być super zieloni wyłączając wszystko, ale wtedy nie będziemy mieli pieniędzy na życie" — konkluduje. Onet Rano. Finansowo Onet Rano. Finansowo to cotygodniowy program, w którym dziennikarze Business Insidera rozmawiają z zaproszonymi ekspertami świata biznesu i polityki o aktualnych wydarzeniach i zagadnieniach związanych z polską gospodarką, finansami publicznymi oraz wpływem polityki na portfele każdego Polaka. Program oglądać można w każdą środę o godz. 10 na stronie głównej portalu Onet, a od godz. 11 jako w Onet Audio.
PREV NEWSBez kwalifikacji do 7 tys. z doswiadczeniem nawet 16 tys. z. Takich ofert pracy nie brakuje
NEXT NEWSFotowoltaika sasiada kontra moje drzewo czyli spor sasiedzki o cien
Bez kwalifikacji do 7 tys. z doswiadczeniem nawet 16 tys. z. Takich ofert pracy nie brakuje
Szacunkowe dane o stopie bezrobocia w Polsce mowia o 54 proc. w styczniu 2025 roku. Taki wynik oznaczaaby wzrost bezrobocia o 03 pkt proc. Resort pracy mowi o stabilnosci rynku czego pozazdroscic moga nam nawet Niemcy gdzie pracodawcy musza juz dopacac pracownikom do mieszkan.
Fotowoltaika sasiada kontra moje drzewo czyli spor sasiedzki o cien
60 tys. wydane na fotowoltaike moze pchnac do radykalnych dziaan jesli nie pracuje pena moca. Czasami przeszkadzaja chmury a czasami - drzewo sasiada. Czy za finansowymi zachetami do korzystania z alternatywnych zrode energii idzie ich uprzywilejowana pozycja w prawie a w praktyce czy istnieje przepis ktory daje przewage OZE by wymoc na sasiedzie inne rozporzadzanie jego mieniem
Kto najlepsza pierwsza dama Polacy wybrali
Prawie 26 proc. Polakow widziaoby Magorzate Trzaskowska w roli pierwszej damy wynika z sondazu SW Research dla "Wprost". Badanie pokazuje jednoczesnie ze wiekszosc Polakow ma trudnosci ze wskazaniem najlepszej pierwszej damy bo ich po prostu nie kojarzy.
Rynek kryptowalut powinien byc uregulowany Rafa Trzaskowski zabra gos
Kandydat KO na prezydenta Rafa Trzaskowski w piatek podczas spotkania z mieszkancami Grudziadza woj. kujawsko-pomorskie powiedzia ze przeciwny regulowaniu kwestii kryptowalut.
Jasne przepisy dotyczace zalegych urlopow. Ile masz czasu na jego wykorzystanie
Kazdy pracownik zatrudniony na podstawie umowy o prace ma prawo do corocznego urlopu wypoczynkowego ktorego wymiar zalezy od stazu pracy. W praktyce nie zawsze mozliwe jest wykorzystanie wszystkich dni wolnych w danym roku kalendarzowym. W takiej sytuacji powstaje tzw. zalegy urlop ktory nalezy wykorzystac w okreslonym terminie.
Kolej w Europie rozwija sie. Czechy i Hiszpania na czele
Najgestsza siec kolejowa jest w Czechach a najwiecej linii szybkich predkosci jest w Hiszpanii - wynika z danych Eurostatu.